Co to jest Lead sprzedażowy? 

Lead sprzedażowy jest potencjalnym kontaktem handlowym. Może być to osoba lub firma, które wyrażają zainteresowanie towarami bądź usługami Twojej firmy. Leady te są zazwyczaj pozyskiwane poprzez działania reklamowe, bezpośrednią reakcję na reklamę w sieci lub polecenie przez dotychczasowego klienta. Za generowanie leadów odpowiada najczęściej dział marketingu firmy, prowadząc szerokie działania w różnych kanałach komunikacji marki.

Lead generation co to jest?

Kiedy planujesz pozyskiwanie nowych klientów, musisz również zrozumieć, czym jest generowanie leadów (Lead generation). W skrócie jest to proces, który można wykorzystać, aby przyciągnąć ludzi do swojej firmy i dać im znać, dlaczego powinni kupić usługę lub produkt. Często pierwszy kontakt z potencjalnym klientem nawiązuje się poprzez działania marketingowe na mediach społecznościowych, w mailingu lub reklamach.

Zdarzają się też sytuacje, w których potencjalny klient jest pozyskiwany w bardziej tradycyjny sposób, np. poprzez spotkania osobiste lub rozmowy telefoniczne. Wysiłki podejmowane przez firmę w zakresie generowania leadów oraz jej podejście do radzenia sobie z nimi mogą znacząco wpłynąć na jej sukces. W tym celu większość organizacji stara się wypracować skuteczne praktyki obejmujące procesy generowania, kwalifikacji i dystrybucji leadów.

Jakie informacje zawiera lead?

Informacje przechwytywane w leadach sprzedażowych są różne. Może to być imię i nazwisko oraz adres e-mail danej osoby. W relacji B2B obraz potencjalnego klienta jest szerszy i zawiera informacje na temat jego roli w firmie oraz przewidywanego terminu finalizacji transakcji. Wszystkie te dane trafiają do CRM i mogą być dalej przetwarzane. Na ich podstawie stworzysz np. newsletter lub przygotujesz handlowca do rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem.

Kwalifikacja leadów

Ważnym pojęciem w kwestii leadów sprzedażowych jest ich kwalifikacja. Oznacza ona ocenę, czy dany lead może stać się pełnoprawnym klientem. Kwalifikacja leadów jest istotnym etapem procesu sprzedaży, ale może być bardzo czasochłonna. Wielu handlowców w swoich zespołach sprzedaży wykorzystuje pięć elementów, ułatwiających kwalifikację leada:

Uprawnienia decyzyjne: w przypadku klientów B2B jest to odpowiedź na pytanie, czy dany kontakt podejmuje decyzję o zakupie, czy jego przełożony?

Czas: Czy zakup ma być dokonany teraz, czy wkrótce?

Budżet: Czy dostępny jest budżet na zakup od Twojej firmy?

Potrzeba: Czy istnieje potrzeba na jedną z Twoich usług/produktów lub kilka?

Zainteresowanie: Czy zainteresowanie tym, co Twoja firma sprzedaje, jest autentyczne?

Możesz skorzystać z tej listy kontrolnej, aby uprościć proces certyfikacji. Upewnij się, że każdy potencjalny klient odpowie na pięć pytań w trakcie rozmowy z handlowcem, bądź w krótkiej ankiecie online.

System CRM od ASARI i lead sprzedażowy

Nasze oprogramowanie dla firm ASARI CRM pozwala skutecznie pozyskiwać leady sprzedażowe. Wykorzystasz do tego narzędzie, którym jest lejek sprzedażowy. Stworzysz w nim i poprowadzisz kolejne etapy, notując zysk. Dzięki temu możesz badać prawdopodobieństwo zawarcia transakcji, sprawdzać ile możesz zarobić i zobaczysz, jak zarządzanie wpływa na rozwój firmy.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!