Blog

Nowinki, usprawnienia, nowe funkcje i narzędzia

Odkryj nowe horyzonty z ASARI WWW

5.06.2023 | ASARI WWW

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zaskakująco atrakcyjna, nowoczesna i wytworna strona internetowa mogłaby odmienić Twoje biuro nieruchomości? Z ASARI, to więcej niż tylko marzenie – to rzeczywistość, od której jesteś o krok. Nasze nowe szablony ASARI WWW przekształcą proces tworzenia Twojej witryny w prawdziwą przyjemność.

Nowy layout ASARI Poczta

19.04.2023 | Nowości

Użytkowników ASARI Poczta czeka miła zmiana. Wprowadziliśmy nowy design tej aplikacji, który jest teraz zbliżony do tego, co prezentuje sobą ASARI CRM. Ten został bardzo dobrze odebrany przez klientów, więc postanowiliśmy go rozszerzyć także na pocztową usługę z rodziny ASARI.

5 supermocy Pośrednika Nieruchomości

28.03.2023 | Aktualności

Superbohater. Istota zdolna do tego, co może wydawać się nieosiągalne. Legenda w złotej pelerynie. Któż to taki? Pośrednik w obrocie nieruchomości! Każdego dnia, nieustraszony, pędzi na pomoc tym najbardziej niezdecydowanym i nieustannie poszukującym idealnych czterech kątów dla siebie.

Sztuczna inteligencja w biznesie, czyli jak wykorzystać AI w firmie?

17.03.2023 | Poradniki

Prawdopodobnie codziennie wchodzisz w interakcję ze sztuczną inteligencją AI i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Spotykasz ją w smartfonie, podróży, a nawet, gdy zamawiasz hot-doga w sklepie samoobsługowym popularnej marki, której logiem jest uśmiechnięty płaz. Ale jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i z czym to się je?

Kobiety, które wywróciły historię do góry nogami

3.03.2023 | Aktualności

I te, które robią to nadal. Inteligentne, odważne, sprytne. Naukowczynie, politolożki, lekarki, nauczycielki, aktorki. A przede wszystkim kobiety. Nie wszystkie widnieją na pierwszych stronach gazet ani w szkolnych podręcznikach, a jednak znacząco zmieniły świat. Na czym polega ich fenomen?

Wydajna i przyjemna rozmowa z klientem

1.03.2023 | Aktualności

Rozpoczynając pracę w nowym miejscu, np. w obsłudze klienta, handlu, nieruchomościach lub wprowadzając w swojej firmie rozwiązania dotyczące customer service, rzadko zastanawiamy się nad samym procesem przebiegu rozmów z klientem. Przedsiębiorstwa nie zawsze inwestują w szkolenia z zakresu poprawnej wymowy, dykcji, higieny narządu głosu czy bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem. A przecież już pierwsze doświadczenia rozmów mogą spowodować, że w głowie pojawi nam się kilka pytań. 

Nowe partnerstwo ASARI – stawiamy na edukację i rozwój klientów

9.02.2023 | Aktualności

Szkolenie pracowników dla każdej firmy to newralgiczny temat, bo od niego zależy sukces całego przedsiębiorstwa. Zespół wyposażony w profesjonalną wiedzę i umiejętności zarabia więcej i jest bardziej zmotywowany do działania. To oczywiste, ale jak szkolić pracowników? Samemu, czy zlecić to profesjonalnej firmie? To okazja, żeby poznać naszego partnera – Gildię Trenerską.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!