Newsletter co to jest i do czego służy?

Newsletter jest narzędziem marketingowym wykorzystywanym przez biznes do dzielenia się wartościowymi treściami z aktualnymi i potencjalnymi klientami oraz subskrybentami. Jest to najtańsza forma reklamy charakteryzująca się wysoką skutecznością. Daje ona bowiem bezpośredni dostęp do skrzynki e-mail odbiorców, więc można dzięki temu nakręcać sprzedaż i zwiększać ruch na stronie internetowej firmy.

Jak zrobić newsletter?

Zanim przystąpisz do tworzenia newslettera, ważne jest określenie swoich celów, które chcesz za jego pomocą osiągnąć. To pierwszy i ważny krok, pozwalający dobrać odpowiednie treści do reakcji, które mają wywołać u odbiorcy. Czy ma on służyć konwersji klientów, czy tylko utrzymaniu marki w świadomości odbiorców? Na te i podobne pytania należy szczerze odpowiedzieć. Kiedy to zrobisz zyskasz świadomość co do tego jak newsletter powinien być zbudowany i jakie treści będzie zawierać.

Ważne jest wybranie mierników, które pozwolą badać skuteczność newslettera. Możliwe jest to dzięki temu, że kampanie e-mailowe są łatwe do zmierzenia, co oznacza, że śledząc ich efekt, wprowadzisz zmiany. Dzięki temu możliwe będzie budowanie jeszcze lepszych newsletterów. Ostatnim elementem krótkiego poradnika pt. “jak zrobić newsletter?” jest stworzenie szablonu maila. Pamiętaj, że ma on pasować wizualnie do Twojej marki, więc powinien zawierać logo. Jego kolorystyka musi odpowiadać komunikacji wizualnej firmy. Na tym etapie najlepiej współpracować z grafikiem, lotnym copywriterem i specjalistą od kodowania, aby mieć pewność, że newsletter będzie atrakcyjny oraz wyświetli się poprawnie na różnych urządzeniach.

Czy newsletter jest darmowy?

Większość platform służących do wysyłania newslettera oferuje limitowaną darmową wysyłkę. Oznacza to, że np. można wysłać 10000 maili miesięcznie, a potem należy opłacić subskrypcję. Warto to zrobić, gdyż nasze wiadomości będą docierały do większej ilości odbiorców. Trzeba pamiętać również o tym, że darmowy newsletter często okraszony jest dodatkowym logiem platformy, z której jest wysyłany. W tej wersji nie otrzymamy także cennych narzędzi marketingowych, służących m.in. do mierzenia skuteczności kampanii.

Jak pisać newsletter?

Dobry copywriter bez problemu stworzy atrakcyjne treści tekstowe do newslettera. Jeżeli jednak nie masz do niego dostępu, to warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, by pisać newsletter, jak należy. Powinien on mieć chwytliwe nagłówki oraz angażujące śródtytuły, prowadzące odbiorcę do przycisku CTA (call to action). Ważne jest też, by akapity były łatwe w czytaniu i lekkie (nie chcemy nikogo zanudzić ;-). Trzeba pamiętać, że większość maili czytana jest na urządzeniach mobilnych, dlatego należy używać krótkich akapitów, wypunktowań i prostych zdań.

Nie zapominaj, że newsletter ma kierować ruch z maila na Twoją stronę WWW. W tym celu użyj CTA, czyli zachęcenia do działania, czyli wejścia na witrynę poprzez link zawierający się w mailu. Im szybciej uda Ci się wyciągnąć czytelników z ich skrzynki odbiorczej, tym szybciej przeniesiesz ich na kolejny etap lejka sprzedażowego.

Newsletter w ASARI CRM

Nasze oprogramowanie dla firm jest wyposażone w moduł tworzenia szablonów maili. Dzięki temu stosując powyższe wskazówki, możesz zbudować dowolne treści e-mail. Wykorzystasz grafiki, a także stworzysz angażujące teksty, by wysłać swoim odbiorcom newsletter. ASARI CRM umożliwia również sprawną wysyłkę do dowolnych kontaktów, które masz w bazie danych. Sprawia to, że zyskasz praktyczne narzędzie do firmowej wysyłki newslettera.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!