Kryzys nie taki straszny? 

Wielka Księga Zmór Biznesu

Podziel się treścią: FB LI TT

Halloween wydaje się dziecinną igraszką i horrorem dla 8-latków przy tym, z czym mierzymy się obecnie. Kryzys światowy, europejski i lokalny sprawia, że firmy naprawdę mają się czego bać. Po pandemii przyszła wojna i drożyzna, a wielu z nas zastanawia się: co jeszcze? Tego nie wie nikt, ale nie warto paraliżować się strachem. Stosując przemyślane strategie i odpowiednie narzędzia możesz przekuć kryzys w zysk i wyjść na swoje. Jak? Poznaj naszą historię o najgroźniejszych potworach czyhających na firmy.

Kryzysus wielgus

Kryzysus wielgus

Największy potwór, przy którym pozostałe nie byłyby tak straszne. Utrudnia życie firmy na każdym kroku i powoduje wielką niepewność. Jest tak duży, że nawet Cię nie dostrzega. Nie masz na niego wpływu, a możesz jedynie się do niego dostosować. Powolna bestia, która przewala się swoim cielskiem przez świat i zgniata tych, którzy w porę nie zareagowali.

Kryzys trwa już jakiś czas i przedsiębiorcy szukają metod poradzenia sobie z nim. Żeby zobrazować słowami sytuację firm, przytoczmy fragment piosenki Muńka Staszczyka: raz ja uciekam im, raz oni gonią mnie. I chyba tak obecnie jest, że Polski przedsiębiorca ma po prostu… pod górkę non stop. Ale jest dzielny, wiele już zniósł i niestraszne mu są wszystkie opasłe potwory atakujące jego biznes. Zacznijmy je poznawać…

Tribunus octopus

Tribunus octopus

Potwór o wielu mackach, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego „tribunus”, czyli urzędnika. Skostniała biurokracja nie ułatwia życia firmom i swoimi lepkimi odnogami dotyka każdego mieszkańca kraju. Biznesom rzuca kłody pod nogi w postaci podatków, rosnącego ZUS’u i chaotycznych przepisów. Zabiera dochody, a także wpływa na ograniczenie wydatków. Wyjątkowo groźna bestia, z którą trudno sobie poradzić. Nie można jej zwalczyć, a trzeba unikać i prześlizgiwać się sprytnie między chciwymi mackami.

Oprócz samego kryzysu, który dotyka całego świata, przedsiębiorcy spotykają się z dodatkowymi utrudnieniami lokalnie. Można to umownie nazwać nieprzystępnym otoczeniem zewnętrznym, na które składa się inflacja, zmiany podatkowe, skostniały system prawny, rosnące koszty pracy, ograniczenia wydatków przez klientów, czy ZUS. Każdy z tych czynników jest w stanie istotnie przytłoczyć i rozłożyć na łopatki każdą firmę.

Faktem jest, że państwo nie zawsze w tym pomaga albo nie robi tego tak jakby sobie tego życzyli przedstawiciele biznesu. Abstrahując od wpływu na inflację i stopy procentowe, to są kwestie, w których urzędnicy mogliby ułatwić życie firmom. Dotyczy to na przykład składek ZUS i podatków. Każdy przedsiębiorca mały i duży musi się z tym zmagać. Podobno podatki zostały obniżone do 12% dochodowego, ale dotyczy to tylko tych biznesów, które osiągają pewien pułap finansowy. Ponad nim obowiązują dawne stawki, które bardzo ciążą. Poza tym nie czarujmy się. Finansowe korzyści wynikające ze zmian w systemie podatkowym zostały mocno zniwelowane przez aktualny kształt sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

Czas kryzysu przynosi także ograniczenia w wydatkach klientów. Oznacza to, że ilość gotówki, którą są skłonni wydać, jest mniejsza, co wymusza na firmach duże zmiany jeżeli chcą przetrwać. Trzeba dostosować usługi do nowych warunków, ale prowadzić także przemyślaną politykę cenową, by za bardzo nie podnieść kwot. Jaka jest na to rada? Trzeba wpasować się w te czasy i wykorzystywać je dla siebie. Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić. Żeby to się udało, potrzebujesz narzędzia, którym może być ASARI CRM, ale czegoś jeszcze. Chodzi o zrozumienie rynku na meta poziomie i wymyślenie swojego biznesu na nowo. Podatki, ZUSy i inne męczarnie mogą przytłaczać, ale warto myśleć tak, by trudną sytuację przekuć na zysk. Jak masz to zrobić? Potrzebujesz strategii, a my zapewnimy Ci narzędzia do jej zrealizowania. Wierzymy, że Twoje doświadczenie zdobywane przez cały okres prowadzenia biznesu sprawi, że sobie poradzisz. Bo to cecha Polaków, która pozwoliła nam znieść najtrudniejsze czasy. Jak to mówią: przetrwalim kraj rad, przetrwamy i Nowy Ład 😉

Assarus heros

Asarus Heros

To nasz bohater, który jest atakowany przez podłe potwory kryzysu, otoczenia biznesowego, złego zarządzania i błędnego marketingu. Musi zmagać się z ciągłymi problemami i unikać zderzeń z nieprzyjemnymi sytuacjami. Daje radę, bo ma do tego narzędzie, które pozwala mu w porę reagować na wszystkie trudności.

System CRM – centrum zarządzania kryzysem

Obecnie trwający kryzys ma wiele przyczyn. Przez niego z rynku zniknie wiele firm, które nie będą w stanie udźwignąć utrudnień przy jednoczesnym zwiększaniu przychodów. Można wyróżnić pewne cechy nieprzystosowanych przedsiębiorstw, które zwiększają szanse na upadek. Są to:

 • zła obsługa klienta;
 • brak metodyki sprzedaży;
 • działanie według nie określonych procesów sprzedażowych;
 • nieprecyzyjna komunikacja marketingowa;
 • brak metod zdobywania nowych i utrzymania obecnych klientów;

Takie firmy mają pewne cechy do bytów znanych z horrorów, czyli zombie. Co prawda funkcjonują na rynku, sprzedają, ale wszystko działa „bo działa”. Nie ma tam żadnej przemyślanej strategii, czy standardów w marketingu, obsłudze klienta i sprzedaży. O takich biznesach można dosyć brutalnie powiedzieć, że są to „żywe trupy”, które w czasach kryzysu zostaną pogrzebane pod nawałą utrudnień, rosnących cen itp. W poniższych akapitach poznasz wszystkie Zmory Biznesu, które pożerają firmy bez mrugnięcia okiem.

Errpris managmentus

Erroris managmentus

To stwór, który jest niezwykle podstępny, bo kryje się za okrągłymi słowami o swoich sukcesach, a powoli wprowadza chaos i generuje straty. Erroris z łaciny to błąd, a managmentus to zarządzanie. Jest to więc potwór błędnego zarządzania. Rodzi się w ciszy, a na ładnej bajerce szefostwu kręci coraz większy kryzys. Wprowadza w błąd podwładnych i nie dba o nich, a także mydli oczy swoim przełożonym. Nie rozdziela dobrze zadań i manipuluje wynikami tak, że nikt się zorientować nie może. Wredna bestia jednym słowem.

Błędne zarządzanie biznesem – początek końca

To najważniejszy aspekt działania firmy, który naraża ją na to, że w czasie kryzysu z hukiem wyleci z rynku. Albo po cichu jeżeli jest trawiona przez zły marketing, ale o nim opowiemy później. Zarządzanie biznesem to koordynacja i organizacja działań biznesowych. Menedżerowie nadzorują operacje i pomagają pracownikom osiągnąć najwyższy poziom wydajności. Ich zadaniem jest również nadzorowanie lub szkolenie nowych osób, oraz pomaganie firmie w osiągnięciu jej celów operacyjnych i finansowych. I teraz wyobraź sobie, że wszystkie powyższe działania są odwrócone, czyli są po prostu błędne, złe oraz przynoszą wyłącznie straty. Taka firma jest skazana na porażkę i jeżeli jej właściciel w porę się nie zorientuje, to zniknie z rynku.

Żeby tak się nie stało, potrzebne są narzędzia analityczne, jakie zapewnia nasz system CRM. Dzięki niemu zarówno właściciel, jak i kadra zarządzająca mają wgląd w całe spektrum działania firmy. W czasie rzeczywistym mogą śledzić wyniki sprzedaży, efektywność pracowników, koszty, przychody itd. Pozwala to podejmować bardzo świadome decyzje i poruszać się w gąszczu przeszkód rzucanych pod nogi przedsiębiorców przez otoczenie biznesowe.

Brak procesów obsługowych i sprzedażowych

Standaryzacja pracy i sprzedaży pozwala osiągnąć sukces, bo tkwi on w powtarzalności sprawdzonych działań. Do tego wykorzystasz moduł procesów w ASARI CRM. To dzięki niiemu ustalisz, jak pracownicy mają zajmować się klientami i obsługiwać ich na kolejnych etapach lejka. Jednocześnie stworzysz dla nich niejako chechklistę, po której będą się poruszać w trakcie sprzedaży. Każdy, kto sprzedaje produkt, lub usługę potrzebuje odpowiednio wytyczonej ścieżki do celu. Bez niej Twoje wysiłki marketingowe spalą na panewce, ponieważ potencjalni klienci mogą od Ciebie nic nie kupić, a Ty winiąc za ten stan działania reklamowe projektując nową komunikację, możesz pójść w złą stronę. 

Posiadanie ustalonych procesów sprzedaży i obsługi jest niesamowitą wartością. Dzięki temu pracownicy nie poruszają się jak we mgle, a wiedzą, co mają robić. Dotyczy to zarówno osób z doświadczeniem, jak i nowych. Tych o wiele łatwiej wdrożyć, gdy masz wyrobione standardy pracy. Na koniec najważniejsze: pomiary. Mierzenie postępów jest niezbędne, ponieważ możesz zacząć identyfikować, w której fazie sprzedaży ludzie odpadają i zacząć wprowadzać poprawki. Całą analitykę możesz realizować w naszym systemie CRM.

Złe zarządzanie zespołem

To zmora wielu firm, która w czasie kryzysu uwypukla się jeszcze bardziej. Złe zarządzanie zespołem może siać spustoszenie w organizacji. Bardzo ważne jest zidentyfikowanie tego zjawiska i zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby odwrócić sytuację, zanim będzie za późno. A kiedy jest za późno? Wtedy, gdy utalentowani pracownicy opuszczają firmę, a ci, którzy zostali, mają coraz słabsze wyniki. Symptomy problemów w zespole zdiagnozujesz w ASARI CRM, bo tam będzie widać skutki podejmowanych decyzji. Dzieki temu będzie można od razu im zaradzić.

Nasze oprogramowanie dla firm ma rozbudowane moduły do kierowania zespołem, w tym integrację z telefonami pracowników dzięki ASARI Tracker i aplikacji mobilnej. Dzięki tym narzędziom będziesz w stanie sprawnie delegować zadania i rozliczać z ich wykonania. Pozwoli to także na zarządzanie czasem pracy, tak by maksymalnie go wykorzystać, a jednocześnie nie przeciążać pracowników.

Improbus marketingus

Improbus marketingus

To groźny potwór, którego nazwa wywodzi się z łaciny. Improbus w tym języku oznacza „zły”. Zły marketing powoduje wiele szkód i demoluje wizerunek firmy. Ma tendencję do wysyłania błędnych komunikatów i wprowadzania w błąd Twoich klientów. Głównie żeruje na środkach finansowych, ale swoją glutowatością przelewa się przez działy firmy, nic do niej nie wnosząc. Klienci nie widzą, z kim mają do czynienia, bo Improbus marketingus powoli zabija tożsamość biznesu.

Marketing dźwignią sprzedaży – w kryzysie szczególnie

Podczas kryzysu konsumenci zmieniają priorytety zakupowe i bardziej rygorystycznie wydają swoje pieniądze. Podobnie jest z firmami. Trudne czasy powodują cięcia kosztów. Pandemia pokazała, że wiele firm starało się zaoszczędzić na działaniach reklamowych, w efekcie czego znikały ze świadomości klientów. Te przedsiębiorstwa, zamiast optymalizować budżet marketingowy, cięły go jak tasakiem, co w dłuższej perspektywie przyniosło im straty. Ważne jest utrzymanie wydatków marketingowych, bo może to być jedynym sposobem na przetrwanie. Dodatkowo trzeba dostosować strategię i ofertę produktową lub usługową w odpowiedzi na zmieniający się popyt. Przecież kryzys kiedyś się skończy, a firma ma istnieć nadal. Zaraz poznasz kluczowe błędy w marketingu czasu kryzysu, a także dowiesz się jak ich uniknąć.

Target marketing, czyli o zaletach precyzyjnego przekazu

Zamiast wydawać mniej na budżet marketingowy, należy robić to precyzyjnie. Chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać nakłady przeznaczone na reklamę. Nie warto, jest kierować kampanii do wszystkich, a sprofilować ją na konkretne grupy klientów. Żeby to zrobić, potrzebujesz ogromnych ilości danych, które znajdziesz w ASARI CRM. Z nich wywnioskujesz, do których klientów i jak warto mówić, by zwiększyć sprzedaż. Pomoże w tym segmentacja klientów oraz przygotowane profile Buyer Person.

Dzięki tym informacjom możesz stworzyć kampanie kierowane wyłącznie do tych, klientów, u których szansa na sprzedaż jest największa. Nasz system CRM Cię w tym wspiera i zapewnia oprócz bazy danych takie narzędzia jak automatyzacja marketingu. Pozwoli ona automatycznie przesyłać wiadomości do klientów, którzy na podstawie analityki mogą u Ciebie wydać swoje pieniądze. A to wartość, która ratuje firmy w czasie kryzysu.

Im więcej leadów tym większa sprzedaż – pozyskuj kontakty

Generowanie leadów jest procesem polegającym na zainteresowaniu ludzi Twoją firmą i stopniowym przesuwaniu ich po lejku sprzedażowym. W obecnych czasach jest to tym ważniejsze, gdyż pozwala gromadzić wiele kontaktów, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się pełnoprawnymi klientami. Im ich więcej, tym większy będzie Twój zysk.

Jednak nie może być tak łatwo. Zarówno w sprzedaży B2B, jak i B2C konsumenci są przytłoczeni przez firmy starające się przyciągnąć ich uwagę. Marketingowy szum utrudnia pozyskanie leadów, a poleganie tylko na jednym albo dwóch kanałach pozyskiwania klientów to przeżytek. Warto robić to na wielu platformach od strony WWW i formularzy na niej, przez social media, newsletter, po telefony i inne. Można przyjąć, że współczesne generowanie leadów składa się z:

 • target marketingu;
 • ze spójnych komunikatach w wielu kanałach;
 • z pielęgnowania wartościowych leadów;
 • edukowania klientów o wartości, którą zyskają, gdy rozwiążesz ich problem;

Generowanie leadów obejmuje wiele działów w firmie. Proces zazwyczaj rozpoczyna się od marketingu, a następnie przechodzi do zespołu sprzedaży, rozwoju biznesu, czy BOK. Ważne, by osoby, które mają wpływ na pozyskiwanie kontaktów były w pełni zaangażowane w ten proces.

Lead Generation w ASARI CRM

Żeby skutecznie pozyskiwać leady z wielu kanałów, potrzebujesz narzędzia. Jest nim system CRM od ASARI, który automatycznie zapisuje kontakty z rozmów telefonicznych dzięki aplikacji ASARI Tracker. Dodatkowo nasze oprogramowanie dla firm robi to także ze strony WWW poprzez formularze wypełniane przez potencjalnych klientów. Jednocześnie ASARI CRM stanowi bazę danych leadów, którą możesz analizować i segmentować, by wyłowić te najbardziej wartościowe kontakty. Wiele z zabiegów na nich przeprowadzisz automatycznie, co jest dużą oszczędnością czasu i zwiększa efektywność.

O Leadach pomyśl jako o paliwie dla wszystkich Twoich kampanii marketingowych – od e-maili, przez social, po eventy. W trakcie ich prowadzenia możesz na bieżąco śledzić wyniki sprzedaży dzięki narzędziom analitycznym w ASARI CRM. Pozwoli to korygować kurs kampanii i wyciągać wnioski z jej skuteczności. Dzięki temu zaoszczędzisz środki przeznaczane na marketing poprzez bardziej precyzyjne ich wykorzystanie. Ostatecznie zyskasz szansę na szybszy rozwój, co w czasie kryzysu pozwoli Ci utrzymać się na rynku, a nawet zdobyć większe jego części.

Jak Cię nie widzą, to nie zarabiasz, czyli o PR

PR to skrót od public relations. Jednak bardziej adekwatną nazwą tych działań jest: propaganda. Co prawda odeszliśmy od tego nazewnictwa, bo miało ono negatywne konotacje związane z autorytarnymi organizacjami, ale chodzi o to samo – o kreowanie wizerunku. Musisz się klientom jakoś pokazać i sprawić, by kojarzyli Twoją firmę, tak jak tego chcesz. Jako profesjonalnego partnera? Rzetelnego sprzedawcę? Przyjaciela, który rozwiąże ich problemy?

PR to reputacja, którą kreujesz. Jest ona jednym z najbardziej efektywnych sposobów budowania strategii marketingowych i tworzenia solidnej wizytówki marki. Właściwie wykorzystany PR może dać możliwość pokonania niemal każdej przeszkody, z jaką firma może się spotkać. Public relations polega na wysyłaniu właściwych komunikatów we właściwe miejsce i do właściwych ludzi, tworząc silniejszą reputację Twojej firmy. Dzięki temu klienci wiedzą, z kim mają do czynienia i czego mogą się spodziewać. Buduje to w nich poczucie zaufania i pewności wejścia w relacje z danym przedsiębiorstwem. Nie zaniedbuj tego pola i dbaj o to, by mieć własną tożsamość i spójnie ją komunikować.

Wyrwij się ze szponów biznesowych zmór

Kabareciarz, Jerzy Kryszak w jednym ze swoich skeczy powiedział kiedyś, że w Polsce kryzys trwa od ‘45. I coś w tym jest. Tu nigdy nie jest łatwo, ale to hartuje. Hartuje naszych przedsiębiorców do tego, by sprostać najtrudniejszym sytuacjom. Z odpowiednimi narzędziami są oni sobie w stanie poradzić ze wszystkim. Nasz system CRM jest jednym z nich, bo agreguje potężne ilości danych, i pozwala je wygodnie analizować. Do tego daje Ci szansę na skuteczne zarządzanie firmą, pracownikami i sprzedażą oraz odpowiednie prowadzenie marketingu.


Chcesz poobserwować nasze zmory w naturalnym środowisku? Kliknij poniżej, dołącz do rozgrywki i pomóż naszemu przedsiębiorcy umiejętnie lawirować między zagrożeniami.

Podziel się treścią: FB LI TT

Chcesz wiedzieć więcej o biznesie? Śledź zmiany i zamów subskrypcję!

  Administratorem danych osobowych jest ASARI Sp. z o.o. Rozwiń.
  1. Administratorem danych osobowych jest ASARI Sp. z o.o. z siedzibą w: ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa („Administrator”, „ASARI”), z którym kontaktować się można poprzez adres e-mail: rodo@asari.pl.
  2. Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość oraz dla celów marketingowych i analitycznych.
  3. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest:
   • prawnie uzasadniony interes Administratora, polegający na obsłudze korespondencji oraz prowadzeniu marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych, w tym dla celów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
   • w przypadku, jeśli jest Pani/Pan klientem ASARI, niezbędność przetwarzania w celu zawarcia i wykonania umowy zawartej z ASARI (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),
  4. Dostęp do Pani/Pana danych będą mieć nasi pracownicy, podwykonawcy oraz podmioty świadczące usługi na naszą rzecz (tj. usługi IT i wsparcia technicznego) w zakresie koniecznym w celu obsługi korespondencji.
  5. Państwa dane będą przechowywane przez okres niezbędny do rozpatrzenia zapytania lub wniesienia sprzeciwu, a w zakresie wyrażonej zgody z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego – do czasu jej wycofania, a w zakresie, w jakim komunikacja następuje w ramach umowy – do czasu zakończenia jej wykonywania oraz upływu okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń umownych.
  6. Przysługuje Pani/Panu prawo do:
   • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
   • wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją,
   • wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  7. Podanie danych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwości udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
  8. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do podejmowania zautomatyzowanych decyzji, w tym profilowania.

  Podejmij słuszną decyzję

  Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!