Kobiety, które wywróciły historię do góry nogami
I te, które robią to nadal. Inteligentne, odważne, sprytne. Naukowczynie, politolożki, lekarki, nauczycielki, aktorki. A przede wszystkim kobiety. Nie wszystkie widnieją na pierwszych stronach gazet ani w szkolnych podręcznikach, a jednak znacząco zmieniły świat. Na czym polega ich fenomen?
Wpływowe i inspirujące. Oto one
Pewne siebie i niezależne kobiety, które walczyły o swoją pozycję w wielkim świecie i wiedziały, że ich rola rośnie w siłę. Mówi się, że historia zapleciona jest męskimi węzłami. Jednak przeszłość zgromadziła pokaźną liczbę kobiet, bez których ludzkość po prostu dużo by utraciła. Chcemy pamiętać o nich nie tylko w dniu ich święta, ale i codziennie.
Elinor Ostrom
„Humans are neither all angels nor all devils”
Elinor urodziła się w 1933 roku w Stanach Zjednoczonych i już od najmłodszych lat wspierała swoich rodziców w drobnych obowiązkach, które w późniejszym czasie wiązały się z jej zainteresowaniami naukowymi. Pochodziła z rodziny średniozamożnej, nie miała łatwego startu w życie, a mimo to udało jej się zasilić szeregi najbardziej znanych kobiet świata.
Elinor, ekonomistka z tytułem profesora, swego czasu pełniąca funkcję dyrektorki kilku centrów zajmujących się ekonomią polityczną, była pierwszą przedstawicielką płci żeńskiej, która w 2009 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (wraz z Oliverem Williamsonem). Stereotypy o życiu kobiety oddanej jedynie obowiązkom domowym i dbaniu o dzieci porzuciła na rzecz kariery w branży ekonomicznej. Tym sposobem jesteśmy w stanie podziwiać jej ogromny wkład w teorię dotyczącą dóbr wspólnych. Elinor opracowała 8 warunków, których stosowanie ułatwia zarządzanie jedną działalnością przez kilkoro właścicieli. Jej zasady odrzucają ideę prywatyzacji i własności centralnej (czyli państwa). Noblistka podkreśla w nich konieczność ustalania jasnych granic własności każdego użytkownika, demokratycznego ustalania zasad oraz stosowania odpowiednich sposobów rozwiązywania konfliktów.
Maria Skłodowska-Curie
„Be less curious about people and more curious about ideas”
Chyba nie istnieje osoba, która nie słyszała tego nazwiska albo nie zdaje sobie sprawy, kto wynalazł polon i rad. Polsko-francuska naukowczyni zajmująca się chemią i fizyką, która została podwójną noblistką w obu tych dziedzinach naukowych.
Uznanie przyniosły jej badania zjawiska promieniotwórczości oraz późniejsze odkrycie dwóch wcześniej wspomnianych pierwiastków chemicznych. Maria jest opisywana jako niezwykle skromna osoba. Żyła w czasach, w których kobiety nie stały na równi z mężczyznami, co dotyczyło chociażby dostępu do edukacji czy większych osiągnięć naukowych. Być może dlatego niektórzy starali się przypisać wszystkie zasługi Marii jej mężowi. Historia słyszała głosy odbierające jej sprawczość. Nikt nie podejrzewał, że kobieta może zostać prekursorką nauk ścisłych. Pośmiertnie jako pierwsza przedstawicielka płci żeńskiej została pochowana na paryskim Panteonie.
Coco Chanel
„If you are sad, add more lipstick and attack”
Poszukiwanie osoby, która nie znałaby postaci Coco byłoby jak próba znalezienia igły w stogu siana – to nie ma sensu! Coco Chanel to najpopularniejsza projektantka mody, którą w obecnych czasach utożsamiamy z marką sygnowaną jej nazwiskiem.
Życiorys Coco spowity jest wieloma tajemnicami. Ta francuska wizjonerka zrewolucjonizowała nie tylko środowisko odzieżowych i kosmetycznych trendów, ale i świat kobiet. Podarowała przedstawicielkom płci żeńskiej atrakcyjne „małe czarne”, zniewalające zapachy i ponadczasowe perły. Nauczyła je jak być odważną i pewną siebie jednostką oraz wykorzystywać okazje do bycia zauważoną i podziwianą. Dała szansę na wyrażanie własnego „ja” i swojego stylu. Coco Chanel, która wychowała się w dość rygorystycznym środowisku, stała się wzorem dla innych jako nieszablonowa rewolucjonistka, samodzielna i zdobywająca sukcesy kobieta.
Rosalind Franklin
„Science and everyday life cannot and should not be separated”
Jeśli mielibyśmy przeszukać spis nazwisk odkrywców z dziedziny biologii i znaleźć w nich jedno twardo przebijające się przez wszystkie, byłaby to dr Franklin. Rosalind to brytyjska biofizyczka, która była współodkrywczynią podwójnej helisy DNA.
Doktorat obroniła w wieku 26 lat. W tym okresie uczyła się bardzo dużo na temat cząsteczek chemicznych, jednocześnie pracując już nad udoskonalaniem rentgenografii strukturalnej. Historia opisuje kontrowersyjne zachowanie przełożonych i współpracowników Rosalind Franklin, którzy nie uwzględnili jej w dokumentach opisujących strukturę DNA, tym samym pozbawiając kobietę możliwości zdobycia Nagrody Nobla (którą notabene otrzymali sami w późniejszym czasie). Po jej śmierci koledzy przyznali jednak, że bez wkładu i pracy Franklin, nie udałoby im się dokonać odkrycia tej struktury. Rosalind była na tyle oddana pracy odkrywczej, że nawet ostatnie tygodnie swojego życia spędziła w laboratorium dokonując różnorodnych ekspertyz.
Helen Keller
„The worst thing than being blind is having sight but no vision”
Helen Keller bez wątpienia wniosła wiele dobra w świat sztuki i działalności społecznej na przełomie XIX i XX wieku. Inspirująca historia kobiety, która pomimo ciężkich początków zmagania się ze swoją niepełnosprawnością, została pierwszą głuchoniewidomą kobietą z tytułem Bachelor of Arts (odpowiednik polskiego tytułu licencjata).
Pedagog i działaczka społeczna. Helen jest uosobieniem determinacji i zaciętej walki o własny rozwój. Chęć poznania cząstek otaczającego ją świata była silniejsza niż dotykające ją trudności rozwojowe. Trudy jej nauki porozumiewania się z otoczeniem, walka o edukację i potrzeba eksplorowania rzeczywistości są przykładem dla wielu osób zmagających się z niepełnosprawnościami. Obecnie w Pensylwanii 27. czerwca obchodzony jest jako Dzień Helen Keller. Historię jej życia została przedstawiona na wielkim ekranie. Do teraz można ją podziwiać w filmie „Cudotwórczyni”.
Ada Lovelace
„The more I study, the more insatiable do I feel my genius for it to be”
Żyjąca ponad 150 lat temu Ada jest uznawana za pierwszą programistkę w historii! Ta brytyjska matematyczka żyła w XIX wieku i zasłynęła z napisania pierwszego algorytmu maszyny analitycznej (komputera Charlesa Babbage’a).
Ada była zafascynowana zarówno matematyką, jak i metafizyką. Pasjonowała się poezją i łączyła ją z naukami ścisłymi. Wiedziała, że pozycja kobiet w tamtych czasach była lekceważona, dlatego nawet nie podpisywała się pełnym imieniem i nazwiskiem na swoich projektach. Pomimo krytyki jej osiągnięć, sylwetka Ady została uwieczniona poprzez użycie jej podobizny na hologramach certyfikatów potwierdzających autentyczność firmy Microsoft. Jej imieniem nazwano również jeden z języków programowania, który niezwykle dobrze radzi sobie w sytuacjach krytycznych, dlatego szczególnie przydaje się w lotnictwie czy kosmonautyce.
Oprah Winfrey
„The reason I’ve been able to be so financially successful is my focus has never, ever for one minute been money”
Potęga, siła, wpływ, głos… Tak można streścić całokształt jej kariery, a i tak będzie to jedynie kropla w morzu cech, jakie posiada Oprah. To właśnie jej Amerykanie ufają, a ludzie biznesu wyjawiają swoje największe tajemnice.
Oprah to jedna z najbardziej wpływowych osób XX wieku, której program telewizyjny „The Oprah Winfrey Show” stał się szczególnie uznawanym widowiskiem w USA. Nagrodzona Orderem Uśmiechu i Medalem Wolności. Gdy babcia nauczyła małą Oprah czytać, dziewczynka chętnie wygłaszała wszystkim wokół swoje elementarzowe przemowy. Jej dorastanie nie było usłane różami, jednak pełny wrażeń styl życia przerwała propozycja pierwszej pracy w stacji radiowej, tym samym dając kobiecie początek kariery dziennikarskiej. Można powiedzieć, że Oprah idealnie wykorzystała swoją szansę w show biznesie. Wstawiała się za ludźmi cierpiącymi i wykorzystywanymi, szczególnie kobietami i dziećmi. Amerykanie uznali jej opiniotwórcze wizje za godne zaufania. Od tego czasu to głównie ona miała wpływ na to jak głosują, kogo popierają, a nawet jak wygląda ich codzienna dieta. Oprah, swoją działalnością, reprezentuje kobiecą siłę i nieustępliwość.
Kamala Harris
„If we do not lift up women and families, everyone will fall short”
Zawodowo polityczka i prawniczka, stojąca u boku najpopularniejszych osobistości polityki światowej. Pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, które sprawuje nadal. Człowiek roku tygodnika Time w 2020 oraz jedna z najpotężniejszych kobiet świata według rankingu Newsweeka.
Kamala zacięcie walczy o prawa do wolnego wyboru, wolności i równości. Za cel postawiła sobie reformę wymiaru sprawiedliwości Ameryki, a jej myślą przewodnią od dawna jest ciężka praca i dokonania kobiet inspirujących ją w dzieciństwie. Ma korzenie hinduskie i jamajskie, własną tożsamość zakorzeniono jej już od lat dziecięcych. Jest nie tylko kobietą świata polityki, ale również świadomą matką i żoną. Kamala inspiruje, napędza i dodaje wiary wszystkim kobietom chcącym odmienić otaczającą je rzeczywistość na lepsze.
Wszystkiego, co najlepsze z okazji Dnia Kobiet!
Drogie Panie, chociaż zdajemy sobie sprawę, jak trudno czasami jest przebić się przez pewne niezależne od nas bariery, to jesteśmy pewni, że odwaga i determinacja pozwoli Wam zdobywać największe szczyty. A z okazji Dnia Kobiet ASARI składa Wam najlepsze życzenia. Stawiajcie nawet malutkie kroczki w drodze do marzeń, doceniajcie swoją pracę, nie bójcie się mówić i pamiętajcie, żeby zawsze pielęgnować relację z najbliższą Wam przyjaciółką, czyli… samą sobą. 🤗🌻
Podejmij słuszną decyzję
Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo