Sztuczna inteligencja w biznesie, czyli jak wykorzystać AI w firmie?

Podziel się treścią: FB LI TT

Prawdopodobnie codziennie wchodzisz w interakcję ze sztuczną inteligencją AI i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Spotykasz ją w smartfonie, podróży, a nawet, gdy zamawiasz hot-doga w sklepie samoobsługowym popularnej marki, której logiem jest uśmiechnięty płaz. Ale jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i z czym to się je?

Sztuczna inteligencja – co to jest?

Sztuczna inteligencja (AI) to rozwiązanie polegające na tym, że maszyna (komputer) naśladuje lub imituje ludzkie umiejętności, przetwarza je, a następnie dostarcza wyniku swojej pracy. Może to być wiele rzeczy jak np. kod programistyczny, tekst, grafika, rozpoznawanie twarzy, ale też zarządzanie procesami, podejmowanie decyzji, a nawet prowadzenie samochodu. Sztuczna inteligencja obejmuje szereg technologii, takich jak uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego, widzenie komputerowe i inne. Te najnowocześniejsze systemy AI pozwalają systemom komputerowym zrozumieć ludzki język, uczyć się na przykładach i przewidywać.

Mini słownik sztucznej inteligencji

Co oznacza skrót AI?

Skrót AI oznacza artificial intelligence, co na polski tłumaczymy jako sztuczna inteligencja. Jako termin naukowy AI został utworzony w 1956 roku przez Johna McCarthy’ego na konferencji uniwersytetu Dartmouth. Zyskał on także dużą popularność w świecie literatury i kinematografii science fiction, w której można znaleźć wiele wątków dotyczących tego tematu. Nie da się ukryć, że to, co autorzy SF pisali kilkadziesiąt lat temu o sztucznej inteligencji, obecnie staje się realne. Oby ich przewidywania z pogranicza Matrixa i Terminatora się nie sprawdziły, ale ufajmy światowi nauki, który do tego nie dopuści 😉

Co oznacza skrót AGI?

Skrót AGI (Artificial general intelligence) oznacza sztuczną inteligencję ogólną. Jest to odpowiednik uogólnionych ludzkich zdolności poznawczych w oprogramowaniu, tak aby w obliczu nieznanego zadania system AGI mógł znaleźć rozwiązanie. AGI jest uważana za silną sztuczną inteligencję (AI). Silna AI kontrastuje ze słabą lub wąską AI, która jest zastosowaniem sztucznej inteligencji do konkretnych zadań lub problemów. System AGI powinien mieć zdolności do abstrakcyjnego myślenia, posiadać wiedzę ogólną, zdrowy rozsądek, myśleć w kategoriach przyczyna – skutek oraz uczyć się metodą przeniesienia.

Co to jest sztuczna inteligencja ANI?

ANI to sztuczna wąska inteligencja (artificial narrow intelligence) i odnosi się do AI zorientowanej na cel wykonywania jednego zadania. Może to być generowanie raportów, gra w szachy, czy śledzenie zmian pogodowych. Superkomputer Watson firmy IBM, systemy eksperckie i autonomiczne samochody to przykłady zaawansowanej wąskiej sztucznej inteligencji.

Chociaż każda technologia AI rozwija się niezależnie, to w połączeniu z innymi technologiami, danymi, analityką i automatyzacją może zrewolucjonizować przedsiębiorstwa i pomóc im w osiągnięciu celów, takich jak poprawa obsługi klienta, optymalizacja łańcuchów dostaw, wsparcie marketingu i procesów sprzedażowych.

Sposoby na wykorzystanie sztucznej inteligencje w biznesie

Sposoby na wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie są wielorakie: od obsługi klienta, przez zarządzanie łańcuchem dostaw po marketing i inne działania. Stosowanie AI ma służyć napędzaniu wzrostu i zwiększaniu przychodów przedsiębiorstw. Poniżej znajdziesz przykłady, w których sztuczna inteligencja w biznesie wykazuje swoje zalety:

Zarządzanie relacjami z klientem – chatboty są prawdopodobnie jednym z najczęstszych przypadków bezpośredniej interakcji klientów z AI. Z perspektywy biznesowej, chatboty pozwalają firmom usprawnić procesy obsługi klienta i uwolnić czas pracowników na zadania, które wymagają ich większego zaangażowania. Chatboty zazwyczaj wykorzystują połączenie przetwarzania języka naturalnego, uczenia maszynowego i AI, aby zrozumieć pytania klientów i odpowiadać na nie. Chatbot może być także przydatny w pozyskiwaniu leadów i przenoszeniu klientów z relacji ze sztuczną inteligencją na handlowca, który przeprowadzi interesanta przez pozostałe etapy lejka sprzedażowego.

Dostarczanie rekomendacji produktowych – sztuczna inteligencja w biznesie może służyć do sugerowania klientom produktów lub usług, które będą zgodne z ich zainteresowaniami. Śledząc zachowanie klientów na swojej stronie internetowej, przedstawisz im produkty lub usługi podobne do tych, które już oglądali. Jest to szczególnie przydatna taktyka dla firm z branży e-commerce, ale i biura nieruchomości z tego skorzystają.

Segmentowanie odbiorców – dział marketingu może wykorzystać AI do segmentacji odbiorców i tworzenia precyzyjnych kampanii reklamowych. Przyda się to w branżach o wysokiej konkurencyjności, gdy klienta z rynku trzeba bardzo dokładnie wyciągnąć i zachęcić do skorzystania ze swojej oferty. Aby kampanie marketingowe były bardziej skuteczne, firmy wykorzystują algorytmy systemów reklamowych, które decydują jaki przekaz trafi do danej grupy odbiorców. W ten sposób można prowadzić skuteczne działania reklamowe oparte o cele przedsiębiorstwa, którymi może być sprzedaż, pozyskiwanie kontaktów lub zdobywanie zasięgów.

Analiza nastrojów – ta technologia nosi także nazwę emotion AI i służy do oceny reakcji klientów. Facebook jest tutaj świetnym przykładem, gdyż poprzez czas spędzany przy oglądaniu danego posta bada on zainteresowanie tematem swojego użytkownika. Z kolei dla firm te rozwiązanie ma inny wymiar i służy od analizy recenzji i ocen marki.

Optymalizacja operacji łańcucha dostaw – sztuczna inteligencja doskonale sprawdza się w logistyce. Może ona pomagać firmom, przewidując ceny materiałów i wysyłki oraz szacując, jak szybko produkty będą mogły przemieszczać się w łańcuchu dostaw. Tego typu spostrzeżenia pomagają specjalistom od logistyki podejmować decyzje o optymalnym sposobie wysyłki. Na mniejszą skalę AI można wykorzystać do pomocy kierowcom dostawczym w znalezieniu szybszych tras.

Sztuczna inteligencja w biznesie znajduje zastosowanie w wielu branżach i można ją dopasować do praktycznie każdej strategii biznesowej. Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi darmowych i płatnych, a co roku powstają nowe.

Narzędzia wykorzystujące AI dla biznesu

Dobrze. Było o teorii i praktyce, a teraz pora na narzędzia wykorzystujące AI. Pokrótce przedstawimy te najpopularniejsze rozwiązania, by pokazać, jak wiele za ich pomocą można zdziałać. Jednak zanim do tego przejdziemy skupmy się na ChatGPT, który w ostatnim czasie rozpalił wielu użytkowników internetu, zachwycając swoimi możliwościami.

Czym jest ChatGTP?

Chat GPT to chatbot, który został stworzony przez firmę OpenAI, zajmującą się badaniami nad sztuczną inteligencją. Posiada on wiele różnych funkcji, w tym odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie równań matematycznych, pisanie tekstów, debugowanie i naprawianie kodu, tłumaczenie, tworzenie streszczeń tekstu, tworzenie rekomendacji, klasyfikowanie rzeczy i wyjaśnianie, a nawet analiza i prognozowanie. Innymi słowy, ma ogromny wachlarz funkcji, które mają potencjał, aby uprościć codzienne życie wielu ludziom. Sprawdzi się on zarówno podczas tworzenia pisma do urzędu, jak i w firmie. A teraz oddajmy głównemu zainteresowanemu głos:

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to model językowy, który został wytrenowany przez OpenAl do generowania tekstu na podstawie podanych mu przykładów. Jest to jeden z największych modeli językowych na świecie, który może rozumieć i odpowiadać na różne pytania i polecenia.

Czym jesteś?

Jestem modelem językowym, zwanym ChatGPT, który został wytrenowany przez OpenAl do generowania tekstu na podstawie podanych mi przykładów. Moim celem jest pomagać ludziom odpowiadać na pytania i udzielać informacji na różne tematy.

To narzędzie AI stało się bardzo popularne. Niektórzy użytkownicy traktują je jako rozrywkę i prowadzą rozmowy z chatem na różne tematy lub proszą go o opowiedzenie jakiegoś żartu. Z pewnością część uczniów wykorzysta tę sztuczną inteligencję do pisania prac domowych, ale nas bardziej interesuje zastosowanie biznesowe. A oto co ChatGPT sam mówi o swoich zastosowaniach dla firm:

Jak można wykorzystać Cię w biznesie?

lako model językowy, mogę być wykorzystywany w różnych obwarach biznesu, takich jak:

  • Automatyzacja pracy związanej z tekstem, takiej jak generowanie raportów, analiz, notatek czy tekstów reklamowych.
  • Udzielanie odpowiedzi na pytania klientów w systemach automatycznej obsługi klienta (ang. customer service)
  • Generowanie pytań w ankietach czy badaniach rynku
  • Surnmaration i analiza danych z różnych źródeł Tłumaczenie tekstów
  • Tworzenie chatbotów czy asystentów głosowych
  • Pomoc w tworzeniu skryptów automatyzujących prace biurowe

Różne modele językowe, takie jak ChatGPT, mogą znacznie zwiększyć efektywność pracy w wielu dziedzinach biznesu, pozwalając na automatyzację wielu powtarzalnych zadań, a także na lepsze zrozumienie i analizę danych tekstowych.

Jak w praktyce można zastosować to narzędzie AI oraz jakie są z niego zalety? Czy może jednak nie jest tak różowo i ostatecznie jest z nim więcej problemów niż korzyści?

ChatGPT a licencja na wygenerowane treści

Jednak zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, trzeba wyjaśnić kwestię praw autorskich do treści wytworzonych przez AI. Zapytajmy ChatGPT, jakie ma zdanie na ten temat:

Co z prawami autorskimi do Twoich tekstów?

Wszystkie teksty, które stworzyłem, są udostępniane na zasadach licencji Creative Commons Attribution 4.0 International License. Oznacza to, że możesz swobodnie korzystać z moich tekstów, rozpowszechniać je, zmieniać i tworzyć na ich podstawie nowe dzieła, pod warunkiem, te wymienisz mnie jako źródło i podasz link do licencji.

Jeśli chcesz użyć moich tekstów w inny sposób niż opisano powyżej, skontaktuj się ze mną, a postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Oznacza to, że wykorzystując tekst wygenerowany w Chat GPT musimy umieścić informację o licencji. Pytanie, jak wpłynie to na odbiór Twojej marki przez klientów. Niektórzy z nich mogą pomyśleć, że nie zależy Ci, aż tak bardzo na sprzedaży skoro nie przykładasz się do tworzenia autorskich tekstów. Jednak jeżeli Twoja grupa odbiorców nie przywiązuje do tego wagi, to bez przeszkód możesz umieszczać teksty AI na swoim blogu lub w treści strony. Problem pojawia się w momencie, gdy publikujesz na social mediach lub tworzysz reklamy Google Ads. W tych miejscach trudno jest wstawić dodatkową informację o licencji.

Jak wykorzystać ChatGPT w biznesie?

Przeanalizujmy jak Chat GPT, czyli sztuczna inteligencja radzi sobie w biznesie. Przygotowaliśmy mały test dla tego narzędzia obejmujący najczęściej potrzebne treści, a także formuły w Excell/Google Sheets, których używa się na co dzień.

Generowanie opisów nieruchomości

Czy sztuczna inteligencja Chat GPT sprawdzi się w biurze nieruchomości do tworzenia opisów lokali, domów, biur i magazynów? Zaraz to sprawdzimy. Pamiętajmy jednak, że opis nieruchomości od razu obok zdjęć jest wizytówką pośrednika, ale i samego obiektu i to, jak wygląda, ma wpływ na to, czy klient się z Tobą skontaktuje.

Napisz opis nieruchomości, która jest mieszkaniem Położonym w centrum Krakowa. Specyfika mieszkania to:

  • Trzypiętrowa kamienica
  • Mieszkanie o powierzchni 70 m kwadratowych
  • Cztery pokoje
  • Centralne ogrzewanie
  • Mieszkanie na 2 piętrze
  • Mieszkanie po remoncie
  • Do umeblowania
  • W pobliżu przystanek tramwajowy i autobusowy
  • Blisko sklepy
  • 10 minut do rynku

Oferujemy na sprzedaż przestronne mieszkanie o powierzchni 70 m kwadratowych znajdujące się w pięknej, trzypiętrowej kamienicy w samym sercu Krakowa. Mieszkanie znajduje się na 2 piętrze i składa się z czterech pokoi, które są gotowe do umeblowania. Mieszkanie przeszło kompleksowy remont jest czyste i gotowe do zamieszkania. Centralne ogrzewanie zapewnia przyjemny komfort cieplny w chłodniejsze dni.

Lokalizacja jest wyjątkowa, z przystankiem tramwajowym i autobusowym znajdującym się w pobliżu, a także licznymi sklepami, kawiarniami i restauracjami. Rynkowi Krakowa można dojść pieszo w zaledwie 10 minut co czyni to miejsce idealnym dla osób ceniących sobie bliskość centrum miasta.

Jak widać, AI tworzy całkiem rzetelny tekst, oparty o wszystkie informacje zawarte w zleceniu, a nawet dodaje informacje od siebie o restauracjach i kawiarniach. Jednak pojawiają się także powtórzenia słów w tekście oraz dziwne stwierdzenie „Rynkowi Krakowa można dojść pieszo„. Aczkolwiek nie ma dramatu i taki opis można wykorzystać w całości lub tylko jego elementy. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest także zredagowanie go i poprawienie błędów sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja w działaniach SEO

W tym wypadku posłużymy się firmą, która montuje pompy ciepła i postanawia zlecić Chat GPT teksty na swoją stronę główną. Sztuczna inteligencja zaproponowała takie akapity:

Napisz trzy akapity z nagłówkami, które mają stanowić treść strony internetowej firmy montującej pompy ciepła. W 1 akapicie wskaż ogólne zalety korzystania z tych urządzeń, w 2 opowiedz, jak działa pompa ciepła, a w trzecim akapicie umieść informację, że można otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła.

Nagłówek 1: “Oszczędność energii i niższe koszy ogrzewania dzięki pompie ciepła”

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na oszczędność energii i niższe koszty ogrzewania. Działają one na zasadzie odzyskiwania ciepła z otoczenia, co pozwala na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Pompy ciepła są również bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery.

Nagłówek 2: “Jak działa pomp ciepła”

Pompa ciepła składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak parownik skraplacz sprężarka oraz zbiornik cieplej wody. Działanie pompy polega na odzyskiwaniu cieple z powietrza, wody lub gruntu, a następnie przekształcaniu go na ciepło użytkowe. Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno do ogrzewania budynków, jak i do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Nagłówek 3: “Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła”

Kupując pompę ciepła, można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Dostępne są m.in. dotacje z programu “Czyste Powietrze”, dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz dofinansowanie z Urzędu Gminy. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w tej dziedzinie, aby uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące dostępności i warunków uzyskania takiego wsparcia.

Nie jest źle. Tekst jest merytoryczny, co prawda trochę sztywny, ale można go podrasować. Chat GPT tworzy także nagłówki, które pod SEO są niezwykle potrzebne, bo istotnie są związane z pozycjonowaniem. Jednak tutaj znowu pojawia się wspomniana wyżej kwestia praw autorskich i umieszczenia informacji o licencji. Czy chcesz, by na Twojej stronie internetowej widniała taka informacja? Ostatecznie, gdy korzysta się z darmowych zdjęć stockowych, to również trzeba zaznaczyć, skąd pochodzą, więc może to nie być problem dla Twoich odbiorców.

Trzeba też zaznaczyć, że gigant, jakim jest Google, niezbyt przychylnie podchodzi do treści AI. Sztuczna inteligencja w postaci Chat GPT jest konkurencją dla marki z Mountain View. I tak John Mueller z Google w kwietniu 2022 roku stwierdził, że treści pochodzące od sztucznej inteligencji naruszają politykę tej firmy. Może to powodować trudności w ich wykorzystaniu.

Tworzenie sugerowanych odpowiedzi na pytania FAQ

Sztuczna inteligencja w biznesie, jaką jest Chat GPT może automatycznie odpowiadać na pytania klientów. Wystarczy podłączyć ją do Twojego systemu komunikacji przez API, by zyskać wydajnego chatbota, który generuje rzetelne teksty.

Treści na strony zapleczowe

Strony zapleczowe służą do ściągania ruchu z Google na dane frazy SEO, a następnie odesłanie czytelnika do głównej oferty firmy. Takie portale wymagają wiele czasu i przygotowania ogromnej ilości tekstów, które przemkną między konkurencją i wybiją się na pierwsze miejsca w wyszukiwarce. Tworzenie tych stron jest więc kosztowne, bo z zewnętrznym copywriterem rozliczasz się za wierszówkę, a ten zatrudniony w firmie może poświęcić czas na inne zadania. W tym wypadku dobrze jest wesprzeć się sztuczną inteligencją, która jest w stanie generować dużo treści w krótkim czasie. Owszem będą one zawierały pewne błędy, czy ich brzmienie nie będzie „ludzkie”. Jednak takie teksty stanowią podstawę do pracy z nimi i doszlifowania tak, by dobrze pozycjonowały się w Google.

Generowanie formuł Excel/Google Sheets

Wiele osób korzysta z Excela lub arkuszy Google Sheets, które są bardzo pomocne w pracy. Jeszcze lepiej się na nich działa, gdy można wprowadzić formuły, ale dla niektórych wiedza o nich jest tajemna. I w tym wypadku sztuczna inteligencja w biznesie okazuje się pomocna. Chat GPT przygotuje dla Ciebie formułę i pouczy, jak dokładnie ją wykorzystać. Ty nie musisz się martwić o prawa autorskie i zyskujesz naprawdę świetne wsparcie w swojej pracy.

Napis formułę do programu Excel dla arkusza prezentującego firmy, które zamówiły rei poszczególne liczby usług w danym miesiącu. Reguła ma szeregować te firmy na podstawie liczby zamówień i stworzyć ranking.

Aby stworzyć ranking firm na podstawie liczby zamówień w danym miesiącu, można użyć d5 funkcji RANK.EQ w połączeniu z SUMIF.

W arkuszu należy umieścić dane dotyczące liczby zamówień w kolumnie A (nazwa firmy) i kolumnie B (liczba zamówień). Następnie należy wstawić formułę RANK.EQ w kolumnie C, w komórce C2 i przeciągnąć ją do komórek poniżej. Formuła ta będzie wyglądać następująco: =RANK.EQ(SUMIF(A,A,A2b:B),SUMIF(AA,AA,B5),1)

Formuła ta porównuje liczbę zamówień danej firmy z liczbami zamówień pozostałych firm i przypisuje im odpowiednie miejsce w rankingu (1 dla najwięcej zamówień, 2 dla drugiej najwięcej itd.)

Następnie należy posortować kolumnę C od największej do najmniejszej.

W ten sposób otrzymany zostanie ranking firm na podstawie liczby zamówień w danym miesiącu.

Sztuczna inteligencja w marketingu

Chat GPT może także stanowić wsparcie dla działu marketingu, który potrzebuje treści do reklam na Google Ads lub haseł reklamowych. Spójrzmy na przykład:

Przygotuj treść reklamy Google Ads, w której zachęca się klienta do wejścia na stronę firmy organizującej szkolenia dla pośredników biur nieruchomości na maksymalnie 90 znaków.

“Rozwijaj swoje umiejętności pośrednika z najlepszymi ekspertami! Wejdź na naszą stronę”

Napisz trzy hasła reklamowe dla firmy, która zajmuje się fotografią nieruchomości na potrzeby biur nieruchomości.

  1. “Wyróżnij swoje oferty na rynku z profesjonalnymi zdjęciami nieruchomości”
  2. “Pokazuj swoje nieruchomości w najlepszym świetle – fotografia nieruchomości na najwyższym poziomie”
  3. “Efekt WOW gwarantowany – profesjonalna fotografia nieruchomości dla biur nieruchomości”

Napisz trzy nagłówki, które można wykorzystać w tekście opisującej warsztat samochodowy.

  1. “Profesjonalne i kompleksowe usługi naprawy samochodów w naszym warsztacie”
  2. “Szybko i sprawnie – naprawy mechaniczne i elektryczne w jednym miejscu”
  3. “Niezawodność na drodze dzięki regularnym przeglądom i naprawom w naszym warsztacie”

I tutaj również nie jest źle, ale w tekstach pojawiają się powtórzenia. Chat GPT ma dziwną do nich tendencję, co zapewne zostanie poprawione. Jednak ważne są dwie kwestie. Powraca problem praw autorskich, które należy umieścić gdzieś w treści. Należy pamiętać także o tym, że dział marketingu nie tylko tworzy teksty, ale poprzez nie wyraża charakter marki. Chat GPT tego nie zrobi.

Czy Chat GPT jest w stanie zastąpić człowieka?

Na chwilę obecną Chat GPT nie zastąpi człowieka, gdyż jest zbyt ograniczony, a jego teksty czasem bywają miałkie i wymagają poświęcenia czasu na poprawę. Nie wiemy, jak ta technologia rozwinie się w przyszłości i jak wydajna będzie. Na pewno z powodzeniem wykorzystasz go do tworzenia formuł dla arkuszy kalkulacyjnych, ale będzie on także inspiracją dla tekściarzy, którzy mają gorszy dzień i trudniej im się działa. Spytaliśmy co AI sądzi na ten temat:

Czy zastąpisz w pracy ludzi?

Modele językowe takie jak ChatGPT mogą pomóc w automatyzacji pewnych zadań, ale trudno jest przewidzieć, czy zastąpią one całkowicie ludzi w różnych pracach. Wiele zależy od specyfiki danego zawodu i od tego, jakie zadania w nim wykonywane są przez ludzi. Modele językowe mogą być przydatne w automatyzacji zadań takich jak generowanie tekstów, przetwarzanie języka naturalnego, a także wykrywanie intencji, jednak nie zastąpią one ludzi w pracach, które wymagają kreatywności, empatii, czy też umiejętności podejmowania decyzji.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. Mianowicie sztuczna inteligencja, jaką jest Chat GPT jest wytrenowana do bycia nieszkodliwą i pomocną. To miłe, ale ma to także wpływ na dużą neutralność treści generowanych przez to narzędzie. Oznacza to, że na pewno nie sprawdzi się ono w analitycznych tekstach, które wymagają dużej kreatywności i rozwiązywania problemów, często ocierając się o tematy kontrowersyjne i krytykę. Chat GPT stawia na optymizm, co czyni go idealnym do lekkich i przyjemnych treści o niezbyt głębokim znaczeniu.

Test Turinga – co to jest?

Test Turinga to sposób określenia, czy ktoś komunikuje się z komputerem w ciągu pięciu minut rozmowy. Wprowadził go Alan Turing w 1950 roku, którego interesowało, czy maszyna może czuć i myśleć za siebie. Test Turinga polega na zadawaniu przez przesłuchującego serii pytań stronie badanej, a żaden kontakt fizyczny nie jest dozwolony. Jeśli komputer może zaangażować się w rozmowę z człowiekiem bez bycia wykrytym jako maszyna, to wykazał się ludzką inteligencją. Test Turinga stał się on podstawowym motywem w teorii i rozwoju sztucznej inteligencji.

Poznaj inne narzędzia AI w biznesie

Chat GPT to nowość, ale na rynku profesjonalnym i „cywilnym” od kilku lat funkcjonują różne narzędzia AI. W biznesie mają one częste zastosowania od chatbotów, przez wsparcie łańcucha dostaw po analizę danych itp. Takich rozwiązań jest dużo, ale my skupiliśmy się na trzech. Sprawdźmy zatem jakie są inne narzędzia AI dla biznesu.

Generator tekstu 

To dosyć popularne rozwiązanie, które istnieje od kilku lat. To strony, w których podaje się wytyczne dla tekstu, o czym ma być, jakie słowa zawierać itp. AI tworzy np. artykuł, posługując się analizą innych stron z Google. Takie teksty są na różnym poziomie, ale te lepsze otrzymasz po wykupieniu subskrypcji. Problemem pozostaje jednak na ile te treści nie są po prostu zredagowanymi od konkurencji.

Generator grafik – obrazy sztucznej inteligencji 

Ta technologia dopiero raczkuje i firma Open AI również ma w niej swój udział. Jej narzędzie Dall-E to generator grafik. Obrazy sztucznej inteligencji są tworzone w oparciu o wprowadzony opis jak np. przygotuj logo firmy zajmującej się sprzedażą samochodów osobowych. Warto zaznaczyć, że strona działa w języku angielskim. Taki jest efekt jej pracy:

Zagadaj do sztucznej inteligencji – czym jest Chatbot

Chatboty to programy komputerowe zaprojektowane tak, aby uczyć się i naśladować ludzką rozmowę przy użyciu AI sztucznej inteligencji. Firmy powszechnie używają chatbotów, aby pomóc klientom w obsłudze klienta, zapytaniach i sprzedaży. Chatboty mogą być zaprogramowane tak, aby reagowały na wskazane słowa kluczowe w określony sposób. 

Jaka będzie przyszłość sztucznej inteligencji?

Narzędzia AI są powszechnie stosowane w wielu branżach i dają wymierne korzyści. Dzięki nim usprawnia się proces pracy, dostaw, czy przepływu informacji. Obecnie technologie są rozproszone i stanowią raczej wsparcie, niż działają samoistnie, podejmując decyzje.

Profesor Andrzej Zybertowicz, który naukowo zajmuje się zagadnieniem sztucznej inteligencji w wymiarze społecznym, stwierdził, że jej rolą zawsze będzie bycie narzędziem. Ocenia on, że nigdy nie zmieni się w samoświadomy podmiot, który w pełni zastąpi człowieka. Ale czy na pewno? Istnieją projekty, które sugerują wykorzystanie AI w sądownictwie do wydawania wyroków, co mogłoby usprawnić systemy zawalone dziesiątkami tysięcy spraw.

Obecnie trudno ocenić, jak bardzo sztuczna inteligencja wpłynie na nasze przyszłe życie, ale jest z nią związane wiele zagrożeń. Pozostaje nam wierzyć, że organy kontrolne zapanują nad wielkimi korporacjami i nie pozwolą im użyć AI w zły sposób. Można jednak korzystać ze sztucznej inteligencji mądrze i wspierać się nią w pracy działu marketingu, sprzedaży, biura obsługi klienta i innych.

Podziel się treścią: FB LI TT

Chcesz wiedzieć więcej o biznesie? Śledź zmiany i zamów subskrypcję!

    Administratorem danych osobowych jest ASARI Sp. z o.o. Rozwiń.
    1. Administratorem danych osobowych jest ASARI Sp. z o.o. z siedzibą w: ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa („Administrator”, „ASARI”), z którym kontaktować się można poprzez adres e-mail: rodo@asari.pl.
    2. Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość oraz dla celów marketingowych i analitycznych.
    3. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest:
      • prawnie uzasadniony interes Administratora, polegający na obsłudze korespondencji oraz prowadzeniu marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych, w tym dla celów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
      • w przypadku, jeśli jest Pani/Pan klientem ASARI, niezbędność przetwarzania w celu zawarcia i wykonania umowy zawartej z ASARI (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),
    4. Dostęp do Pani/Pana danych będą mieć nasi pracownicy, podwykonawcy oraz podmioty świadczące usługi na naszą rzecz (tj. usługi IT i wsparcia technicznego) w zakresie koniecznym w celu obsługi korespondencji.
    5. Państwa dane będą przechowywane przez okres niezbędny do rozpatrzenia zapytania lub wniesienia sprzeciwu, a w zakresie wyrażonej zgody z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego – do czasu jej wycofania, a w zakresie, w jakim komunikacja następuje w ramach umowy – do czasu zakończenia jej wykonywania oraz upływu okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń umownych.
    6. Przysługuje Pani/Panu prawo do:
      • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
      • wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją,
      • wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    7. Podanie danych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwości udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
    8. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do podejmowania zautomatyzowanych decyzji, w tym profilowania.

    Podejmij słuszną decyzję

    Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!