Co to jest czat?

Czat jest formą komunikacji tekstowej, która odbywa się na żywo lub w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do wiadomości e-mail, chat sprawia, że wpisany komunikat natychmiast jest odbierany przez innych uczestników. Uczestniczą w nim co najmniej dwie osoby, które komunikują się za pośrednictwem usługi lub oprogramowania obsługującego czat. Czat jest również znany jako czat, czat online lub czat internetowy.

Czym jest Live Chat?

Live Chat to forma czatu, która służy do komunikowania się klientów z firmami w czasie rzeczywistym. Odwiedzający taki czat mogą zainicjować sesję, po prostu wpisując wiadomość w oknie na stronie firmy. Z drugiej strony może znaleźć się pracownik działu obsługi klienta lub chatbot, czyli program komputerowy. Jeśli czat na żywo dostawcy jest zintegrowany z systemami zarządzania relacjami z klientem (system CRM) organizacji, przedstawiciel na żywo może sprawdzić szczegóły dotyczące użytkownika i zapisać transkrypcję w rekordzie doświadczenia klienta.

Live Chat może być również wykorzystywany przez marketerów i dział handlowy do kwalifikowania potencjalnych klientów lub przesuwania użytkowników wzdłuż lejka sprzedażowego. Używany jest także do odpowiadania na zapytania obecnych klientów i tych potencjalnych. Z perspektywy firmy czat na żywo może stanowić formę wsparcia klienta, która kosztuje mniej niż rozwiązania telefoniczne. Ponadto czat na żywo umożliwia pracownikom sprzedaży i marketingu nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami i przybliżenie ich do podjęcia decyzji o zakupie. Dla wielu użytkowników czat na żywo jest uważany za bardziej efektywny i sprawny kanał obsługi klienta w porównaniu z rozmową telefoniczną. Użytkownicy nie muszą poruszać się po menu telefonicznym ani czekać na połączenie, co jest niewątpliwie dla nich wygodne.

Jak działa Live Chat?

Live Chat działa na kilku zasadach: może być udostępniany za pomocą własnego oprogramowania na stronie lub interfejsu API od zewnętrznego dostawcy jak usługa SaaS. Niektóre oprogramowanie do czatu na żywo wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do automatyzacji interakcji między użytkownikiem a marką. Często nazywane inteligentnymi chatbotami. Tego typu oprogramowanie AI wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego (NLP), aby zrozumieć żądania użytkowników i odpowiednio na nie odpowiedzieć.

Co to jest Chatbot?

Chatbot to program komputerowy oparty na sztucznej inteligencji, który symuluje rozmowy z ludźmi. Są one również znane jako cyfrowi asystenci. Boty interpretują intencje użytkownika, przetwarzają jego prośby i udzielają szybkich odpowiedzi. Chatbot wykorzystuje technologię procesów robotycznych (RPA) do zautomatyzowania odpowiedzi na wcześniej wybraną liczbę typowych zapytań odwiedzających. Można więc ustalić bazę najczęściej zadawanych pytań i przygotować na nie automatyczne odpowiedzi, które otrzyma odbiorca. Chatbot może być wdrażany na stronach internetowych, w aplikacjach i kanałach komunikacyjnych, takich jak Facebook Messenger, Twitter czy Whatsapp.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!