Co to jest E-commerce?

E-commerce to (lub handel elektroniczny) to kupno i sprzedaż towarów lub usług w Internecie. Obejmuje szeroką gamę danych, systemów i narzędzi dla kupujących i sprzedających online, w tym zakupy przez smartfon lub tablet i szyfrowanie płatności online.

Handel elektroniczny we współczesnym rozumieniu istnieje od 1994 r., kiedy Phil Brandenberger kupił pierwszy produkt online – “Ten Summoner’s Tales” Stinga. Jednak historia E-commerce sięga dalej. Istnieje on bowiem od lat ’60. Wtedty rozpoczęto elektroniczną wymianę danych (EDI) w sieciach VAN (Value Added Network). 

Prawdziwy rozwój E-commerce nastąpił wraz ze wzrostem dostępności Internetu oraz pojawieniem się popularnych sprzedawców internetowych w latach 90. i na początku XXI wieku. Amazon rozpoczął działalność jako firma wysyłająca książki w garażu Jeffa Bezosa w 1995 roku. Firma eBay, która umożliwia konsumentom sprzedaż w Internecie, wprowadziła aukcje internetowe w 1995 r., a jej eksplozja nastąpiła po szaleństwie związanym z Beanie Babies w 1997 r.

Rodzaje E-commerce

Podobnie jak w przypadku handlu tradycyjnego, istnieją cztery główne kategorie handlu E-commerce: B2B, B2C, C2B i C2C. Poniżej poznasz szczegóły na temat każdej z nich:

    • B2B (business to business) – polega na tym, że firmy prowadzą interesy między sobą. Przykładem mogą być producenci sprzedający towary dystrybutorom lub hurtownikom, którzy następnie sprzedają je detalistom.

    • B2C (business to consumer) – B2C polega na tym, że firmy prowadzą sprzedaż publiczną za pośrednictwem oprogramowania koszyka na zakupy, bez potrzeby jakiejkolwiek interakcji z ludźmi. To właśnie o tym myśli większość ludzi, gdy słyszy “E-commerce”. Przykładem tego jest klasyczny sklep internetowy.

    • C2B (consumer to business) – w handlu elektronicznym C2B konsumenci zamieszczają w Internecie projekt z określonym budżetem, a firmy składają oferty na jego realizację. Konsument przegląda oferty i wybiera firmę.

    • C2C (consumer to consumer) – odbywa się w ramach internetowych ogłoszeń drobnych, forów lub targowisk, na których osoby prywatne mogą kupować i sprzedawać swoje towary. Przykładami są OLX, eBay, Allegro Lokalnie, czy Etsy.

Od czego zacząć E-commerce?

To, w jaki sposób wejdziesz w sprzedaż E-commerce, zależy od Twojego produktu oraz budżetu. Nie każdego stać na tworzenie rozbudowanego sklepu internetowego na początku swojej drogi. W takim wypadku warto skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak Shoper lub WordPress.  Oferują one przyjazne dla urządzeń mobilnych, gotowe szablony sklepów internetowych, które pomogą Ci szybko uruchomić sprzedaż. Jako właściciel sklepu będziesz potrzebować sposobu na pobieranie płatności kartą kredytową od konsumentów online. Blik, klasyczne przelewy, czy PayPal to popularne sposoby przyjmowania i zarządzania płatnościami online. Można również sprzedawać towary za pośrednictwem gigantów internetowych, takich jak Allegro, ale wtedy trzeba liczyć się z prowizją.

System CRM w E-commerce

Sklepom internetowym brakuje fizycznej interakcji z klientami, więc nie ma możliwości poznania ich. Wtedy potrzebujesz rozwiązania, jakim jest oprogramowanie CRM. Pozwoli ono obserwować, jak ludzie zachowują się, gdy odwiedzają Twój sklep, utrzymywać z nimi kontakt i budować relacje, co jest niezbędne. Dobry system CRM pozwala także na automatyzację marketingu. Dzięki temu można budować mailingi na różne okazje i zbliżać się do klienta.

Oprogramowanie CRM, które przechowuje i porządkuje wszystkie dane o klientach w użyteczny sposób oraz umożliwia komunikację, rekompensuje brak codziennego kontaktu twarzą w twarz z klientami. W ten sposób można poznać ich zwyczaje zakupowe, preferowane produkty i promocje, a także sposoby interakcji z witryną. Dzięki temu można działać w oparciu o tę wiedzę – poprawiać jakość obsługi, przygotowywać odpowiednie oferty i dostosowywać działania marketingowe do ich gustu. Dane te można wykorzystać do własnych celów i są one najlepszą “bronią”, jaką dysponujesz, aby poprawić wyniki swojej firmy. System CRM pozwala przekształcić wiedzę o klientach w sprzedaż

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!