Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS) na licencji open source, który umożliwia tworzenie stron internetowych i zarządzanie nimi. Jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Korzystają z niego miliony firm, czy blogerów.

Istotne jest, by rozumieć różnicę pomiędzy WordPress.com a WordPress.org. Ten pierwszy jest dostawcą usług hostingowych i nie jest powiązany z drugim. WordPress.org jest tym właściwym, o który tutaj opowiadamy, dając możliwość bezpłatnego pobrania systemu CMS.

Co to jest CMS?

CMS to system służący do tworzenia, zarządzania i optymalizacji cyfrowych treści na strony internetowe. Jego interfejs jest graficzny, więc nie trzeba używać kodu do pisania witryny, ale można to robić. CMS składa się z dwóch części: aplikacji do zarządzania treścią (CMA) i aplikacji do dostarczania treści (CDA), które współpracują ze sobą. CMA to frontend użytkownika, który wyświetla i zapisuje zmiany na stronie. Umożliwia on łatwe dodawanie, modyfikowanie i usuwanie treści. CDA z kolei pełni rolę backendu, będąc administratorem witryny.

Czy WordPress jest za darmo?

WordPress jako oprogramowanie ściągane z domeny .org jest w całości bezpłatne. Jest to rozwiązanie typu open source i jest dostępne na licencji GPL (General Public License). Ten rodzaj licencji gwarantuje:

  • Możesz używać WordPressa do dowolnych celów.
  • Możesz modyfikować oprogramowanie w sposób, który uznasz za stosowny.
  • Dozwolona jest redystrybucja kodu źródłowego.
  • Możesz ulepszać program i udostępniać te modyfikacje.

Czy WordPress jest po polsku?

Tak, WordPress dostępny jest po polsku. System obsługuje 65 języków, a jego domyślnym językiem jest angielski. Warto wiedzieć, że zmiana języka witryny WordPress powoduje jedynie przetłumaczenie języka pulpitu nawigacyjnego i niektórych tekstów wyświetlanych w motywach. Nie tłumaczy ona zawartości stron.

ASARI WWW i WordPress

W gamie naszych usług znajdziesz ASARI WWW. To responsywne strony WWW oparte na WordPressie. Dostarczamy biurom nieruchomości gotowych szablonów dostosowanych pod kątem wizualnym i funkcjonalnym do branży, w której działają. ASARI WWW ma funkcje, które pomogą spersonalizować witrynę i nadać jej charakteru. Dzięki temu Twoja strona WWW ułatwi Ci prowadzenie działań sprzedażowych i marketingowych.

Jak korzystać z WordPress?

Ten CMS nie wymaga zaawansowanej znajomości komputera, aby dodawać i edytować treści, nie trzeba też pobierać plików, ponieważ wszystko obsługuje się w przeglądarce. WordPress daje potężne możliwości tworzenia stron WWW, publikowania treści oraz zarządzania nimi. Ma prosty interfejs wizualny, który pozwoli na budowę witryny nawet niezaawansowanym osobom. Dodatkowo istnieją tysiące motywów, wtyczek i widżetów WordPressa, które sprawią, że bez problemu stworzysz dowolną stronę.

Platforma WordPress została zaprojektowana z myślą o wyeliminowaniu wyzwań, przed jakimi stają właściciele firm i autorzy publikacji internetowych. Jest nie tylko potężna, lecz także pełna opcji, które przemawiają zarówno do początkujących, jak i do zaawansowanych użytkowników. Ci pierwsi skorzystają z interfejsu wizualnego i gotowych rozwiązań, a drudzy mają otwartą drogę do zastosowania kodowania.

WordPress zalety i wady

CMS WordPress ma ogrom zalet, ale są też pewne wady.

Zalety:

Niskie koszty – sam WordPress jest darmowy, a jedyne koszty to domena, hosting i ewentualne rozszerzenia lub usługi programisty.

Łatwy proces instalacji i aktualizacji – większość stron hostingowych oferuje narzędzia do błyskawicznej instalacji WordPressa, a jego aktualizacje są proste.

Łatwe zarządzani – nie trzeba mieć wiedzy programistycznej, aby pisać i edytować posty, przesyłać i edytować obrazy, zarządzać użytkownikami, dodawać własne menu czy instalować motywy i wtyczki.

Proste dostosowanie – można łatwo stworzyć własny projekt dzięki tysiącom gotowych motywów. Istnieją konkretne motywy dla niemal każdej niszy, które dodatkowo da się edytować.

Rozszerzenia – można używać wtyczek, aby dodać funkcje do WordPressa. Istnieją wtyczki na każdą okazję, od SEO po rezerwację wydarzeń.

Duża i pomocna społeczność – społeczność WordPressa jest globalna, a na forach można znaleźć pomocnych ekspertów. Dodatkowo w internecie znajduje się masa tutoriali i poradników.

Wady:

Pewne zagrożenia bezpieczeństwa – ponieważ WordPress jest najpopularniejszy, stał się celem ataków hakerskich. Zainstalowanie wtyczki bezpieczeństwa i stosowanie innych odpowiednich praktyk może zmniejszyć to ryzyko.

Zawartość dostawców wtyczek – większość motywów i wtyczek do WordPressa jest tworzona przez zewnętrznych programistów, niektóre z nich mogą zawierać błędy. Przed zainstalowaniem nowej wtyczki lub motywu zawsze przeczytaj ich opis i recenzje.

Czas ładowania strony – wiele wtyczek na stronie może spowolnić działanie witryny.

Co to jest WordPress?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!