Open Source – co to jest i jak działa?
Open Source to oprogramowanie, które jest rozpowszechniane wraz z kodem źródłowym, dzięki czemu jest dostępne do użytku, modyfikacji i rozpowszechniania z zachowaniem oryginalnych praw. W przeciwieństwie do programów prawnie zastrzeżonych Open Source to oprogramowanie komputerowe, które jest tworzone w ramach publicznej, otwartej współpracy i udostępniane publicznie.
Na czym polega Open Source?
Open Source polega na tym, że kod źródłowy jako część oprogramowania jest dostępny za darmo i każdy może do niego zajrzeć. Programiści, którzy mają dostęp do kodu źródłowego, mogą zmieniać program, dodając do niego nowe elementy, zmieniając go lub naprawiając te, które nie działają poprawnie. Open Source zazwyczaj zawiera licencję, która pozwala programistom modyfikować oprogramowanie tak, by jak najlepiej odpowiadało ich potrzebom, oraz kontrolować sposób jego rozpowszechniania. Jako Open Source może być oferowane np. oprogramowanie typu CRM lub program dla biur nieruchomości.
Jak działa Open Source?
Open Source działa na otwartej licencji. Jego kod jest zwykle przechowywany w publicznym repozytorium i udostępniany dla wszystkich. Każdy może uzyskać dostęp do niego w celu samodzielnego wykorzystania kodu lub wniesienia poprawek do projektu i jego funkcjonalności. OSS jest zwykle dostarczany z licencją dystrybucyjną. Licencja ta zawiera warunki, które określają, w jaki sposób programiści mogą używać, badać, modyfikować, a co najważniejsze — rozpowszechniać oprogramowanie.
Spis treści
W przypadku zmiany kodu źródłowego OSS musi zawierać informację o tym, co zostało zmienione, a także o zastosowanych metodach. W zależności od warunków licencji, oprogramowanie powstałe w wyniku tych modyfikacji może, ale nie musi być udostępniane za darmo.
Czy Open Source jest za darmo?
Open Source nie zawsze jest w pełni darmowe. To, że jego kod źródłowy jest otwarty, nie oznacza, że jesteśmy w pełni zwolnieni z kosztów licencyjnych. W jaki sposób dany program jest traktowany, uzależnione jest od jego właściciela, więc ten temat warto zgłębić, zanim wejdzie się w dany Open Source. Kod open source jest ogromną zaletą oprogramowania Open Source. Dzięki temu programy na tej licencji można zmieniać i dostosowywać do potrzeb firmy. Dotyczy to np. wyglądu aplikacji, sposobu jej działania, czy funkcjonalności. Na rynku dostępne są programy Open Source, które pozwalają nawet na dalszą sprzedaż zmodyfikowanego oprogramowania.
Co jest zaletą Open Source?
Zaletą Open Source jest jego otwarty kod. Tym samym korzyści płynące z oprogramowania Open Source są ogromne. Co najbardziej interesuje przedsiębiorstwa, jeśli chodzi o oprogramowanie Open Source? Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych korzyści, o których należy wiedzieć, jeśli firma rozważa dodanie oprogramowania Open Source do swojej infrastruktury.
Pięć najważniejszych korzyści płynących z OSS to:
1. Wolność i elastyczność.
2. Wysoka jakość.
3. Niewyobrażalnie niższe koszty.
4. Bezpieczeństwo.
5. Innowacyjność dzięki społecznościom
Czym zajmuje się Open Source Initiative?
Inicjatywa Otwartego Oprogramowania (OSI) zajmuje się promowaniem i ochroną oprogramowania i społeczności Open Source. W skrócie: OSI działa jako centralne repozytorium informacyjne i zarządzające oprogramowaniem Open Source. Inicjatywa Otwartego Oprogramowania zapewnia zasady i wytyczne dotyczące sposobu używania i interakcji z OSS. Dodatkowo dostarcza także informacji na temat licencjonowania kodu, wsparcia, definicji i ogólnej współpracy społeczności, aby pomóc w zrozumieniu i etycznym traktowaniu otwartego oprogramowania.
Podejmij słuszną decyzję
Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo