Co to jest B2C?

B2C to skrót od angielskiej nazwy business to consumer. Ten termin odnosi się do sprzedaży produktów oraz usług przez firmę bezpośrednio klientowi. B2C jest alternatywą dla modelu business-to-business (B2B), w którym firma sprzedaje swoje produkty najpierw innej firmie, która następnie sprzedaje je innej firmie lub klientowi z narzutem.

Przedsiębiorstwa, które opierają się na modelu B2C, muszą utrzymywać dobre relacje z klientami, aby zapewnić sobie ich powrót. Ich sprzedaż odbywa się bardziej na emocjach, na które kieruje się działania marketingowe. Stoi to w przeciwieństwie do B2B, gdzie komunikat kładzie nacisk na podjęcie racjonalnej decyzji o zakupie.

Na czym polega B2B i B2C?

Oba modele sprzedaży różnią się nie tylko rodzajem klienta, ale i działaniami, które trzeba podjąć, by sfinalizować transakcję. Poniżej znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie odmienności tych dwóch światów:

  • B2B to model biznesowy, w którym interesy są prowadzone między firmami. W B2C firma sprzedaje towary bezpośrednio konsumentowi końcowemu.
  • W modelu B2C klientem jest konsument, a w B2B są to podmioty gospodarcze.
  • B2C skupia się na produkcje, podczas gdy B2B koncentruje się na relacji z klientem biznesowym.
  • Cykl kupna w B2C jest krótki, a w B2B długi (może trwać nawet kilka miesięcy).
  • W B2C relacje między kupującym a sprzedającym trwają krótko, a w B2B mogą być wieloletnie.
  • Decyzje w B2C są podejmowane emocjonalnie, a w B2B to wynik planowania i logicznego analizowania zakupu.
  • Ilość sprzedawanych towarów w B2B jest duża. Z kolei w B2C sprzedaje się małe ilości towarów.
  • Wartość marki jest tworzona na podstawie zaufania i osobistych relacji między podmiotami gospodarczymi. W przeciwieństwie do B2C, gdzie wartość marki jest tworzona przez reklamę i promocję.

Modele sprzedaży B2C

Można wyróżnić 5 modeli sprzedaży B2C. Oto one:

  • Sprzedaż bezpośrednia – to sklepy, które handlują własnymi produktami lub tymi od różnych marek. Dobrym przykładem będzie tutaj polski sklep odzieżowy Reserved, który udostępnia rzeczy wytworzone przez siebie. Z kolei np. Auchan ma swojej ofercie własne produkty, ale w dużej mierze sprzedaje te innych marek.
  • Pośrednicy internetowi – to strony, które nie są właścicielami żadnego produktu, ale mają przestrzeń do sprzedaży go przez innych. Klasycznym i dobrze znanym przykładem jest tutaj rodzime Allegro. Klienci mogą odwiedzać tą stronę i dokonywać zakupów bezpośrednio od sprzedawców.
  • Serwis  oparty na ogłoszeniach – Wwitryny handlu elektronicznego oparte na reklamach również nie posiadają żadnych produktów ani usług. Zamiast tego sprzedają reklamy produktów i usług, których właścicielami są inne firmy. Z czasem, w miarę wzrostu popularności tych witryn, zaczynają być one określane jako wpływowe witryny promujące inne firmy. Przykładem tego typu modelu handlu jest np. OLX.
  • Społecznościowy – w modelu ecommerce opartym na społecznościach, firmy skupiają się na forach internetowych związanych z produktami i usługami, które sprzedają, i tam promują swoje produkty. Na przykład na Facebooku istnieją grupy i społeczności związane z konkretnymi zainteresowaniami, więc firmy mogą znaleźć odpowiednią grupę, w której będą mogły przedstawić swoją ofertę. 
  • Opłata – serwisy ecommerce oparte na opłatach pobierają od klientów opłaty za korzystanie z ich stron, ponieważ ich produkty lub usługi są tam bezpośrednio dostępne. Przykładem są serwisy rozrywkowe oparte na subskrypcji, takie jak Netflix, HBO Max itp.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!