Co to jest B2C?

B2C to skrót od angielskiej nazwy business to consumer. Ten termin odnosi się do sprzedaży produktów oraz usług przez firmę bezpośrednio klientowi. B2C jest alternatywą dla modelu business-to-business (B2B), w którym firma sprzedaje swoje produkty najpierw innej firmie, która następnie sprzedaje je innej firmie lub klientowi z narzutem.

Przedsiębiorstwa, które opierają się na modelu B2C, muszą utrzymywać dobre relacje z klientami, aby zapewnić sobie ich powrót. Ich sprzedaż odbywa się bardziej na emocjach, na które kieruje się działania marketingowe. Stoi to w przeciwieństwie do B2B, gdzie komunikat kładzie nacisk na podjęcie racjonalnej decyzji o zakupie.

Na czym polega B2B i B2C?

Oba modele sprzedaży różnią się nie tylko rodzajem klienta, ale i działaniami, które trzeba podjąć, by sfinalizować transakcję. Poniżej znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie odmienności tych dwóch światów:

 • B2B to model biznesowy, w którym interesy są prowadzone między firmami. W B2C firma sprzedaje towary bezpośrednio konsumentowi końcowemu.
 • W modelu B2C klientem jest konsument, a w B2B są to podmioty gospodarcze.
 • B2C skupia się na produkcje, podczas gdy B2B koncentruje się na relacji z klientem biznesowym.
 • Cykl kupna w B2C jest krótki, a w B2B długi (może trwać nawet kilka miesięcy).
 • W B2C relacje między kupującym a sprzedającym trwają krótko, a w B2B mogą być wieloletnie.
 • Decyzje w B2C są podejmowane emocjonalnie, a w B2B to wynik planowania i logicznego analizowania zakupu.
 • Ilość sprzedawanych towarów w B2B jest duża. Z kolei w B2C sprzedaje się małe ilości towarów.
 • Wartość marki jest tworzona na podstawie zaufania i osobistych relacji między podmiotami gospodarczymi. W przeciwieństwie do B2C, gdzie wartość marki jest tworzona przez reklamę i promocję.

Modele sprzedaży B2C

Można wyróżnić 5 modeli sprzedaży B2C. Oto one:

 • Sprzedaż bezpośrednia – to sklepy, które handlują własnymi produktami lub tymi od różnych marek. Dobrym przykładem będzie tutaj polski sklep odzieżowy Reserved, który udostępnia rzeczy wytworzone przez siebie. Z kolei np. Auchan ma swojej ofercie własne produkty, ale w dużej mierze sprzedaje te innych marek.
 • Pośrednicy internetowi – to strony, które nie są właścicielami żadnego produktu, ale mają przestrzeń do sprzedaży go przez innych. Klasycznym i dobrze znanym przykładem jest tutaj rodzime Allegro. Klienci mogą odwiedzać tą stronę i dokonywać zakupów bezpośrednio od sprzedawców.
 • Serwis  oparty na ogłoszeniach – Wwitryny handlu elektronicznego oparte na reklamach również nie posiadają żadnych produktów ani usług. Zamiast tego sprzedają reklamy produktów i usług, których właścicielami są inne firmy. Z czasem, w miarę wzrostu popularności tych witryn, zaczynają być one określane jako wpływowe witryny promujące inne firmy. Przykładem tego typu modelu handlu jest np. OLX.
 • Społecznościowy – w modelu ecommerce opartym na społecznościach, firmy skupiają się na forach internetowych związanych z produktami i usługami, które sprzedają, i tam promują swoje produkty. Na przykład na Facebooku istnieją grupy i społeczności związane z konkretnymi zainteresowaniami, więc firmy mogą znaleźć odpowiednią grupę, w której będą mogły przedstawić swoją ofertę. 
 • Opłata – serwisy ecommerce oparte na opłatach pobierają od klientów opłaty za korzystanie z ich stron, ponieważ ich produkty lub usługi są tam bezpośrednio dostępne. Przykładem są serwisy rozrywkowe oparte na subskrypcji, takie jak Netflix, HBO Max itp.
Co to jest B2C?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!