PHP co to i do czego służy?
PHP to język skryptowy na licencji open-source, więc jest dostępny dla każdego bez żadnej licencji. Używany jest przez wielu programistów do tworzenia stron internetowego. Jednak można go także wykorzystać do różnego rodzaju innych projektów takich jak graficzne interfejsy użytkownika.
Co oznacza skrót PHP?
Skrót PHP na początku oznaczał Personal HomePage (Osobista Strona Internetowa), a obecnie określa się go jako Hypertext Preprocessor.
Historia i działanie PHP
Język kodowania PHP pojawił się w 1995 roku i obecnie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w swoim segmencie. PHP działa na silniku Zend, który jest najczęściej wykorzystywanym do tworzenia projektów w tym języku. Oprócz tego korzysta się z takich rozwiązań jak: Parrot, HPVM (Hip Hop Virtual Machine) oraz Hip Hop, stworzona przez Facebooka. PHP jest najczęściej używany do tworzenia serwerów WWW. Zazwyczaj uruchamia się go w przeglądarce, ale można także z wiersza poleceń.
Co to jest język skryptowy?
Skrypt to zestaw instrukcji programistycznych, które są interpretowane w czasie ich wykonywania. Z kolei język skryptowy to język, który interpretuje te skrypty. Celem skryptów jest zwykle zwiększenie wydajności lub wykonanie rutynowych zadań dla aplikacji. Skrypty po stronie serwera są interpretowane na serwerze, natomiast skrypty po stronie klienta są interpretowane przez aplikację kliencką. PHP jest skryptem po stronie serwera, który jest interpretowany na serwerze.
Jakie są zalety PHP?
PHP jest tak popularny, gdyż ma wiele zalet, które spowodowały, że jest jednym z najczęściej wybieranych języków programowania serwerów WWW. Poniżej poznasz najważniejsze zalety tego rozwiązania:
– Multiplatformowość: PHP jest niezależny od platformy, na której się znajduje. Nie musisz posiadać konkretnego systemu operacyjnego, aby go używać, ponieważ działa on na każdym, niezależnie od tego, czy jest to Mac, Windows lub Linux.
– Otwarte źródło (open source): PHP jest na otwartej licencji, a oryginalny kod jest udostępniany każdemu, kto chce na nim bazować. Jest to jeden z powodów, dla których jest tak popularny.
– Łatwy w nauce: PHP nie jest trudny do nauki dla osób początkujących. Możesz go opanować, nawet jeśli posiadasz podstawową wiedzę z zakresu programowania.
– Synchronizacja PHP z wszystkimi bazami danych: PHP można łatwo podłączyć do wszystkich baz danych, relacyjnych i nierelacyjnych: MySQL, Postgress, MongoDB lub dowolną innych.
– Duża społeczność programistów: PHP posiada bardzo pomocną społeczność internetową. Oficjalna dokumentacja dostarcza wskazówek, jak używać poszczególnych funkcji, dzięki czemu łatwo można rozwiązać problem, gdy się utknie.
Podejmij słuszną decyzję
Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo