Co to jest MySQL?

MySQL to system zarządzania relacyjną bazą danych (RDBMS). Pierwsza wersja tej bazy danych została wydana w 1995 roku, a następnie firma Oracle przejęła ją w styczniu 2010 roku, gdy należała do Sun Microsystems.

Ten system zarządzania bazą danych jest na licencji Open Source. MySQL to jeden z najpopularniejszych systemów, który może przechowywać te dane i zarządzać nimi. Szczególnie jest wykorzystywany dla witryn WordPress.

Do czego służy baza MySQL?

Najczęściej MySQL jest wykorzystywany jako internetowa baza danych. Może być używana do przechowywania różnych informacji: od pojedynczego rekordu informacji po cały spis dostępnych produktów w sklepie internetowym.

Baza danych jest napisana w językach C i C++ i może pracować na różnych platformach: Microsoft Windows, Linux, MAC OS, Oracle Solaris, czy Symbian. Facebook, YouTube, i Google oraz wiele innych korporacji korzysta z MySQL do zarządzania ich relacyjnymi bazami danych. System wykorzystywany jest do różnych celów: do hurtowni danych, handlu elektronicznego i aplikacji rejestrujących. MySQL opiera się na języku SQL (Structured Query Language).

Jaka jest różnica między SQL a MySQL?

MySQL jest przeznaczony do zarządzania bazą danych, a SQL, to język zapytań do baz danych. Ten drugi wykorzystywany jest do uzyskiwania dostępu, aktualizacji i przechowywania informacji w bazie danych. Z kolei MySQL umożliwia użytkownikom porządkowanie danych znajdujących się w bazie danych.

Czy MySQL jest darmowy?

MySQL jest dostępny do pobrania bezpłatnie i działa na zasadach licencji General Public License (GPL). Pozwala ona na dostęp do kodu źródłowego i jego modyfikację oraz rozpowszechnianie zaktualizowanego kodu jako części narzędzia. Jednak Oracle ma w swojej ofercie także wersje płatne MySQL.

Zalety MySQL

Relacyjna baza danych wymaga dobrego systemu do zarządzania. Takim okazuje się MySQL, więc warto dowiedzieć się dlaczego:

Licencja Open Source – za sprawą tego, że MySQL jest darmowy i otwarty, stanowi on świetny wybór dla programistów. Docenią to szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy. Ten system ma prawie wszystkie funkcje, które powinien posiadać serwer baz danych, dzięki czemu spójność i wydajność nie jest zagrożona.

Wysoka wydajność i skalowalność – ten system uważa się za jedną z najszybciej działających baz danych. Co więcej, umożliwia wielowątkowość w celu uzyskania bardziej zoptymalizowanej wydajności.

Duża społeczność – popularność tego systemu sprawia, że wokół niego na różnych stronach, czy forach zebrało się wielu użytkowników. Dzięki temu masz do dyspozycji wiele źródeł wiedzy jeśli szukasz rozwiązań lub chcesz znaleźć najlepszy sposób na wykonanie zadania.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!