Co to jest platforma B2B?
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą spotkało się ze stronami zakupowymi dla klientów biznesowych. Służą one do wymiany handlowej między dwiema firmami i przeciwieństwie do klasycznych sklepów internetowych działają na zasadzie sprzedaży hurtowej. Tak w skrócie można odpowiedzieć na pytanie: co to jest platforma B2B? Ale to nie wszystko, więc zostań z nami i dowiedz się więcej.
Platforma sprzedażowa B2B – podstawowe elementy
Sklep, jakim jest platforma sprzedażowa B2B, służy do wymiany hurtowej. Często jest wyposażona w narzędzia do automatyzacji systemów sprzedaży. Zintegrowana jest więc z systemem magazynowym oraz księgowym. Dzięki temu po złożeniu zamówienia przez kontrahenta informacja o nim trafia na magazyn, a faktura jest wystawiania automatycznie. Sprawia to, że od razu można skompletować zamówienie i oczekiwać wpłaty. Dodatkowo przydatną integracją platformy B2B będzie zespolenie jej z systemami dostawców, których produktami handlujesz. Pozwoli to na bieżąco śledzić braki i automatycznie składać zamówienia w celu ich uzupełnienia.
Jednak nie jest tak, że platforma sprzedażowa B2B sama zdecyduje o wszystkim. Możesz nałożyć na nią limity, przy których dokona automatycznych działań. I tak na przykład sama złoży zamówienie na produkty tanie, a przy tych droższych konieczna będzie akceptacja pracownika. To tylko jedna z opcji automatyzacji, ale doskonale pokazuje, jak pomocna jest platforma sprzedażowa B2B.
Komu jest potrzebna platforma handlowa B2B?
Z tej odmiany sklepu internetowego korzystają firmy sprzedające hurtowo. Dotyczy to wielu branż od odzieżowych, przez zaopatrzeniową po działalność produkcyjną. Korzystanie z tego rozwiązania sprzyja łatwości zamawiania produktów przez kontrahentów. Nie muszą oni fizycznie pojawiać się w hurtowni lub dzwonić, tylko wygodnie klikają to czego potrzebują i często płatność realizują od razu. Ten sklep internetowy jest otwarty zawsze, dlatego kontrahent może złożyć swoje zamówienie wtedy kiedy jest to dla niego dogodne. Platforma handlowa B2B powoduje więc, że zespół handlowców ma więcej czasu i nie musi obsługiwać klientów na bieżąco tylko zająć się pozyskiwaniem nowych. Nie dojść, że obniża to koszty Twojej działalności, to podnosi efektywność zespołu sprzedaży. Oznacza to, że platforma B2B skierowana jest do firm, którym zależy na maksymalizacji sprzedaży, a także zdobywaniu większej części rynku.
Wdrożenie platformy B2B – początkowe problemy
Choć niewątpliwie posiadanie platformy B2B niesie ze sobą więcej korzyści niż wad, to te także się pojawiają. Specjaliści ds. łańcucha dostaw powinni mieć świadomość problemów, które pojawią się, gdy firma postanowi wyposażyć się w takie narzędzie. Poniżej zapoznasz się podstawowymi kwestiami, które mogą być problematyczne:
– Pozyskiwanie klientów – ta kwestia pojawi się na początku wdrażania platformy B2B. Żeby zamówienia kontrahentów osiągnęły wystarczający poziom, by wspierać działalność biznesową, trzeba zrozumieć jak dotrzeć do klientów. Należy wykonać badania rynku, by sprawdzić, czy platforma B2B odpowiada potrzebom odbiorców. Warto także przemyśleć sposób docierania z nią do klientów i zbudować u nich świadomość nowego rozwiązania.
– Wysokie koszty wdrożenia – implementacja platformy B2B jest kosztowna i czasochłonna, co oznacza, że na wstępie konieczne są wyższe koszty. Dotyczy to nie tylko samego wdrożenia, ale i pozyskania klientów. Oczywiście jest to łatwiejsze, gdy działasz w niszy lub masz na tyle silną pozycję rynkową, że odbiorcy Twoich produktów oczekują platformy B2B. Oznacza to, więc koszty samego narzędzia, ale i działań marketingowych na początku.
– Duża konkurencja platform B2B – w każdej branży działa wiele firm i każda z nich może mieć własną platformę B2B. Oznacza to więc, że ilość konkurentów na rynku może być spora, więc przebicie się z własnym sklepem będzie trudniejsze. Dlatego trzeba znaleźć sposób na wyróżnienie się i bycie unikalnym, w czym pomoże dobry dział marketingu.
– Ograniczona sprzedaż – platforma sprzedaży B2B umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu sprzedaży, ale pula klientów jest ograniczona. Uzależnione jest to specyfiką branży oraz działalnością konkurencji. Co więcej, przy dużej konkurencji w sprzedaży B2B, negocjacje i kontrakty mogą ograniczać marżę zysku, zwłaszcza gdy tracimy nabywców na rzecz innych konkurentów. Jednak wraz z wyrobieniem marki i zyskaniu popularności Twojej platformy B2B zyski się zwiększą, a początkowe problemy nie będą tak istotne.
Korzyści z platformy B2B
No właśnie, a jakie są korzyści z posiadania platformy B2B? Przypomnijmy, że przewyższają one początkowe problemy, dlatego warto wdrożyć to rozwiązanie.
– Łatwość użytkowania – platforma B2B daje szansę na łatwiejsze pozyskanie kontaktów i prowadzenie biznesu. Dzięki niej zakup elektroniczny produktów dla klienta jest wygodniejszy i szybszy. Dodatkowo cyfryzacja sprzedaży jest priorytetem dla większości organizacji, więc wdrożenie platformy B2B, która obsługuje wirtualne i bezpieczne transakcje biznesowe, pomoże Ci wyprzedzić tę konkurencję.
– Wyższe zyski – nie od dzisiaj wiadomo, że handel internetowy zdobywa nowe rynki, generując większe przychody. Dzięki temu, że wielu kupujących znajduje się na tej samej platformie B2B, firma mogą często obniżyć wydatki na marketing. Dzieje się tak dlatego, gdyż łatwiej jest nawiązać kontakt z innymi firmami i zareklamować swój produkt. Dodatkowo ta platforma zachęca do składania większych zamówień niźli zamawiania pojedynczych sztuk.
– Większe poczucie bezpieczeństwa – wiele zamówień poprzez platformy B2B jest realizowanych na podstawie umów. Daje to poczucie bezpieczeństwa zarówno kupującym, jak i sprzedającym, ponieważ obie strony są bardziej skłonne do dotrzymywania swoich obietnic. Co więcej, platforma B2B jest w pełni cyfrowa, dlatego każde zamówienie ma swoją ścieżkę, którą można śledzić i monitorować na bieżąco. Dzięki temu zyskujesz przejrzysty obraz całego procesu, od złożenia zamówienia do wystawienia faktury.
– Większy potencjał rynkowy – Platforma B2B umożliwia firmie szybkie i łatwe dotarcie do dużej liczby kupujących. Dzięki elastyczności, jaką zapewnia ten rodzaj sklepu internetowego, można zaprezentować swoje doświadczenie i pozycję lidera w danej dziedzinie. Zamiast poszukiwać potencjalnych klientów, platforma B2B łączy ich od razu.
Ograniczony dostęp do platformy B2B
Żeby przejrzeć ofertę większości platform B2B, należy się zarejestrować. Kiedy zdecydujesz się na to, by dostęp do Twojego sklepu B2B był ograniczony, to tak naprawdę zyskujesz. Przede wszystkim wykluczasz klientów detalicznych, którzy mogliby na podstawie cen hurtowych sprawdzić, jaka jest marża firmy, od której dany produkt końcowo kupują. Dodatkowo chronisz się przed zaglądaniem do Twojej platformy przez konkurencję, która na bieżąco szpiegowałaby Twoją ofertę. Wiele platform zawiera umowy na dostęp z kontrahentami, więc mają ich niejako na wyłączność, zachowując stały kontakt.
Platforma B2B – podsumowanie
Platforma B2B posiada wiele cech i funkcji. Jednak najbardziej skuteczne z tych sklepów mają jedną wspólną cech: budują Twoją przewagę konkurencyjną i wykorzystują narzędzia cyfrowe, aby ją utrzymać. Choć świat biznesu może się bardzo różnić, większość najlepszych funkcji platform B2B jest podobna dla nich wszystkich. Podstawą jest chęć stworzenia przyjemnego doświadczenia dla kupującego opartego na łatwości użytkowania, wygodzie i szybkości zamawiania.
Podejmij słuszną decyzję
Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo