Jak zadbać o relacje z klientem i go nie stracić? – Raport Aktywności w ASARI CRM

Podziel się treścią: FB LI TT

Nasz system CRM daje możliwość zarządzania relacjami z klientem na wielu poziomach. Jednym z nich jest informowanie ich o postępach w sprzedaży nieruchomości. To ważne, by wiedzieli, że działasz i są dla Ciebie ważni. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak na serio zadbać o ich dobre wrażenia ze współpracy z Tobą, to przeczytaj nasz artykuł.

Relację z klientami budujesz na wielu poziomach i w różnych kanałach takich jak strona WWW, Facebook, mailing itd. Dodatkowym narzędziem, które w tym pomoże jest Raport aktywności z czynności wykonanych przy sprzedaży nieruchomości dostępny w ASARI CRM. Jest to funkcja czysto techniczna, ale podstawą jej stworzenia była psychologia. Kiedy klient jest dobrze poinformowany o postępach w sprzedaży jego nieruchomości, to nie czuje się zapomniany. Dzięki temu pozostanie w Twoim biurze i wyrobi sobie pozytywny obraz współpracy.

Raport w biurze nieruchomości

Trochę o obsłudze klienta – dlaczego jest tak ważna?

Czy masz w głowie obrazek najgorszego sprzedawcy? Jaki on jest? Niemiły, leniwy i ogólnie widać po nim, że Klient mu przeszkadza. Będzie on generować straty, gdyż nikt nie lubi wydawać pieniędzy u takich ludzi. Co jest więc kluczem robienia biznesu w tych czasach? Obsługa Klienta. To potwierdzają trendy rynkowe, ale także podejście Jeffa Bezosa – właściciela sklepu Amazon. Ten człowiek, który odniósł niewątpliwy sukces, w wielu swoich wypowiedziach wskazuje na to samo: klient jest najważniejszy, to wokół niego musi się wszystko kręcić. Jak przenieść tę filozofię do biura nieruchomości? Sprawa jest prosta – rób wszystko, by klient był zadowolony. Skup się na jakości jego obsługi i podczas każdego kontaktu daj mu odczuć, że jest dla Ciebie ważny.

W tym wypadku pomocna będzie świetna książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Jej autor to Dale Carnegie – amerykański psycholog, który poświęcił wiele lat na zrozumienie tego, co ułatwia nawiązywanie trwałych i przyjaznych relacji zarówno w życiu codziennym, jak i biznesie. Lektura jego dzieła niesie za sobą dwa ważne wątki, które pozwolą lepiej zrozumieć, jaki powinien być Twój stosunek do klienta.

Po pierwsze Carnegie, posiłkując się innym amerykańskim autorem, przypomina, co jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Filozof dr John Dewey powiedział kiedyś, że skrytym motorem napędowym ludzkiej natury jest „żądza bycia ważnym”. Jak to się ma do Raportu Aktywności dostępnego w ASARI CRM? Można powiedzieć, że ta funkcja powstała w myśl tej zasady. Wysyłając klientowi cykliczne informacje o tym jak przebiega sprzedaż, dajesz mu jasno do zrozumienia: jesteś dla mnie ważny, pamiętam o Tobie, robię wszystko, byś zyskał.

Po drugie w książce Carnegie’go znajdujemy bardzo ciekawy cytat:

”Latem w Maine często chodziłem na ryby. Osobiście bardzo lubię truskawki ze śmietaną. Odkryłem jednak, że z jakichś dziwnych powodów ryby wolą robaki. Kiedy więc szedłem na ryby, nie myślałem o tym, czego chcę ja. Myślałem o tym, czego potrzebują one. Nie nadziewałem na haczyk truskawek w śmietanie. Zamiast tego umieszczałem przed rybim pyskiem robaka lub konika polnego i pytałem: Czyż nie o to właśnie ci chodzi?”

Jaki wniosek płynie z tego fragmentu? Nie myśl o swoich potrzebach, a o tym czego pragną klienci. Żeby ich “złowić”, czyli w świecie biznesu zbudować z nimi trwałą relację należy zaspokajać ich pragnienia, a nie myśleć wyłącznie o własnym zysku. Kierując się ich interesem, dbasz tak naprawdę o swój. Dlaczego warto tak postępować? Jeżeli będziesz ciągle myśleć o pieniądzach, to one Cię zaślepią. Nie dostrzeżesz tego, co w relacji z drugim człowiekiem jest najważniejsze, czyli jego samego. Klient to odczuje i raczej zrezygnuje z Twoich usług, widząc, że interesuje Cię tylko jego portfel. Takie podejście jest błędne, gdyż powoduje wrażenie wykorzystywania. To z kolei doprowadzić także do zbudowania złej opinii o Twoich usługach, a to jak wiemy, jest zabójstwem dla każdego biznesu.

Raport pracy pośrednika nieruchomości

Raportowanie aktywności w praktyce

Funkcja, o której mowa to umożliwia przygotowanie dokumentu, który zawiera wykresy, zestawienia i opisy generowane na podstawie czynności, które dokonują pracownicy w aplikacji w związku ze sprzedażą nieruchomości. Tworząc raport, ograniczasz swoją pracę do minimum. Wystarczy wybrać nieruchomość i kliknąć odpowiedni przycisk. ASARI CRM automatycznie pobierze dane z bazy, weźmie pod uwagę wybraną przez Ciebie w ustawieniach kolorystykę i dołączy Twoje logo. Oznacza to, że wysyłany raport będzie wyglądał profesjonalnie, co pozytywnie wpłynie na kreowanie wizerunku Twojej firmy. Zbudowanie takiego raportu jest proste, a pracownik zrobi to bez konieczności angażowania grafika. Przygotowany raport możesz wydrukować lub od razu przesłać w formie elektronicznej mailem do klienta bezpośrednio z aplikacji.

Sylwetka klienta sprzedającego (niecierpliwego)

Żeby zrozumieć potrzeby klienta, który sprzedaje z Tobą swoją nieruchomość, musisz spojrzeć na świat jego oczyma. Oczywiście będąc w tym biznesie dłuższy czas, dobrze wiesz, jacy są klienci i ich potrzeby. Jednak warto niekiedy wrócić do początku i na nowo zbudować sobie obraz sprzedającego. Żeby to zrobić, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czym motywowany jest klient?
 • Co dla jest dla niego ważne, gdy sprzedaje swoją nieruchomość?
 • Co wie o pracy biura nieruchomości i jak ją odbiera?

Skąd wziąć te informacje? Po prostu porozmawiaj ze swoim klientem. Wtedy zrozumiesz jego motywację i wzbudzisz w nim poczucie, że jest dla Ciebie ważny i interesujesz się nim. Nie zapominaj także, że klient ma prawo mieć własne oczekiwania i potrzeby, których realizacji upatruje w wejściu z Tobą we współpracę. Jego podejście jest dosyć proste i można opisać je bardzo krótko: chcę sprzedać szybko i za cenę, która mnie satysfakcjonuje — Ty pośredniku bierzesz za to prowizję i rób tak, bym czuł, że na nią zasłużyłeś.

Praca z klientem w biurze nieruchomości

Osoby niezwiązane z rynkiem nieruchomości nie mają często świadomości, ile wysiłku wymaga sprzedaż mieszkania, domu lub działki. Dlatego, gdy ten proces się przedłuża, zaczynają się niecierpliwić. Może to skutkować decyzją, o zrezygnacji z usług biura nieruchomości, rozejrzeniem się za konkurencyjną firmą lub sprzedażą na własną rękę. Kiedy jednak taka osoba będzie cyklicznie otrzymywać Raporty Aktywności z ASARI CRM, to z pewnością pozytywnie wpłynie to na wasze relacje. Klient pozostanie z Tobą, a na koniec otrzymasz swoje wynagrodzenie.

Perspektywa biura nieruchomości – o wygodzie pracowników

Co na korzystaniu z Raportów Aktywności zyskuje Twoje biuro? Czasem jest tak, że pracownik nie ma głowy do pisania maili do klientów z aktualizacją informacji o sprzedaży ich nieruchomości. Poniekąd jest to zrozumiałe, gdyż zajmuje to sporo czasu. Ponadto wiadomość o treści: Drogi Kliencie, pamiętamy o Tobie. Nadal staramy się znaleźć nabywcę dla Twojego mieszkania – nie wygląda zbyt profesjonalnie. Raport wygenerowany w ASARI CRM zwalnia pracownika z konieczności gromadzenia danych i ich obróbki na potrzeby każdej prowadzonej sprzedaży. Wystarczy, że kliknie on odpowiednią funkcję, a całość zrobi się sama. Można wtedy rzucić szybko okiem, czy wszystko się zgadza i wysłać Raport do zatroskanego klienta.

Zatem wysyłanie Raportów Aktywności buduje pozytywny wizerunek marki i jest niejako zderzakiem wobec klientów. Przyda się to szczególnie w przypadku, gdy masz do czynienia z wyjątkowo niecierpliwą osobą. Jednak to wszystko, to zyski pośrednie, a najważniejszym jest zredukowanie zagrożenia, że klient zrezygnuje z Twoich usług. Przyda się to także, gdy nie jesteś jedyną instytucją biorącą udział w sprzedaży. Czasem klienci zatrudniają kilka biur – które wygra? Te, które rzetelnie podejdzie do sprawy i wzbudzi poczucie, że naprawdę mu zależy na sfinalizowaniu transakcji.


Jak napisać skuteczne ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości?

Przeczytaj artykuł

Podsumowanie – czyli w skrócie jeżeli nie masz czasu na czytanie całości

Prawdą o prowadzeniu każdego biznesu w obecnych czasach jest fakt, że najważniejsze są relacje z klientem. To fakt, czy czuje się on dobrze, wchodząc w interakcję z Twoją firmę, powoduje, że wybierze ofertę, a nie konkurencji. Kreowanie pozytywnego wizerunku w oczach klientów odbywa się na wielu poziomach. Dotyczy to nie tylko miękkich relacji, gdy rozmawiasz z nim, gdy chce sprzedać nieruchomość. W czasach Internetu o relacje dba się także, wykorzystując nowoczesne technologie. Jednym z przejawów tego zjawiska są Raporty Aktywności w ASARI CRM. To narzędzie pozwoli zadbać o konkretny i newralgiczny wycinek relacji pomiędzy Tobą a osobami sprzedającymi nieruchomość. Wykorzystaj je do informowania o swojej pracy, ale również budowania pozytywnego wizerunku.

Stosując Raporty Aktywności, zyskujesz:

 • możliwość informowania klienta o postępach w sprzedaży nieruchomości
 • szansę na utrzymanie klienta, gdy sprzedaż długo trwa
 • uzasadnisz wysokość swojej prowizji
 • zbudujesz wizerunek profesjonalisty
 • stworzysz rozpoznawalną markę i wykorzystasz identyfikację wizualną w każdej formie kontaktu z klientem

Podziel się treścią: FB LI TT

Chcesz wiedzieć więcej o biznesie? Śledź zmiany i zamów subskrypcję!

  Administratorem danych osobowych jest ASARI Sp. z o.o. Rozwiń.
  1. Administratorem danych osobowych jest ASARI Sp. z o.o. z siedzibą w: ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa („Administrator”, „ASARI”), z którym kontaktować się można poprzez adres e-mail: rodo@asari.pl.
  2. Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość oraz dla celów marketingowych i analitycznych.
  3. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest:
   • prawnie uzasadniony interes Administratora, polegający na obsłudze korespondencji oraz prowadzeniu marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych, w tym dla celów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
   • w przypadku, jeśli jest Pani/Pan klientem ASARI, niezbędność przetwarzania w celu zawarcia i wykonania umowy zawartej z ASARI (art. 6 ust. 1 lit. b RODO),
  4. Dostęp do Pani/Pana danych będą mieć nasi pracownicy, podwykonawcy oraz podmioty świadczące usługi na naszą rzecz (tj. usługi IT i wsparcia technicznego) w zakresie koniecznym w celu obsługi korespondencji.
  5. Państwa dane będą przechowywane przez okres niezbędny do rozpatrzenia zapytania lub wniesienia sprzeciwu, a w zakresie wyrażonej zgody z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego – do czasu jej wycofania, a w zakresie, w jakim komunikacja następuje w ramach umowy – do czasu zakończenia jej wykonywania oraz upływu okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń umownych.
  6. Przysługuje Pani/Panu prawo do:
   • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
   • wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją,
   • wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  7. Podanie danych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwości udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
  8. Dane osobowe nie będą wykorzystywane do podejmowania zautomatyzowanych decyzji, w tym profilowania.

  Podejmij słuszną decyzję

  Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!