Co to jest API?
API to interfejs pozwalający dwóm programom komunikowanie się za sobą z wykorzystaniem protokołów i definicji. Żeby lepiej to zobrazować, warto spojrzeć na ten przykład: aplikacja do wyświetlania wiadomości w telefonie pobiera je ze stron, które mają zainstalowane jej API. Dzięki temu apka niejako “rozmawia” z wieloma witrynami informacyjnymi i codziennie wyświetla aktualne wydarzenia. Rozwinięciem skrótu API jest Application Program Interface.
Co oznacza skrót API?
API to skrót od Application Programming Interface, czyli Interfejsu Programowania Aplikacji.
Jak działa interfejs API?
Interfejs API działa na zasadzie klienta i serwera. Aplikację wysyłającą żądanie nazywa się klientem, a tą wysyłającą odpowiedź – serwerem. Oprogramowanie, które chce uzyskać dostęp do funkcji i możliwości interfejsu API, nazywa się “wywołującym”, a oprogramowanie, które tworzy interfejs API, nazywa się “publikującym”.
Interfejsy API autoryzują i udzielają dostępu do danych, o które proszą użytkownicy i inne aplikacje. Proces ten jest uwierzytelniany na podstawie wcześniej zdefiniowanych ról, które określają, kto lub jaka usługa może uzyskać wgląd do określonych działań, lub danych. Interfejsy API zapewniają również ścieżkę audytu, która szczegółowo opisuje dostęp do systemu: kto lub co i kiedy.
Jakie są rodzaje API?
Istnieją cztery różne sposoby działania interfejsów API, w zależności od tego, kiedy i po co zostały stworzone. Poniżej wymieniono najpopularniejsze rodzaje interfejsów API:
• Interfejsy API SOAP
Te interfejsy API wykorzystują protokół prostego dostępu do obiektów. Klient i serwer wymieniają komunikaty przy użyciu języka XML. Elastyczność tego API jest niska, więc stracił na popularności, a dawniej był wykorzystywany częściej.
• Interfejsy API RPC
Te interfejsy API są nazywane zdalnymi wywołaniami procedur. Klient wykonuje funkcję (lub procedurę) na serwerze, a ten wysyła dane wyjściowe z powrotem do klienta.
• Interfejsy API Websocket
Websocket API to nowoczesny interfejs API, który wykorzystuje język JSON do przekazywania danych. Interfejs API WebSocket obsługuje dwukierunkową komunikację między aplikacjami klienckimi a serwerem. Serwer może wysyłać komunikaty zwrotne do połączonych klientów, dzięki czemu jest bardziej wydajny niż interfejs REST API.
• Interfejsy API REST
Są to najpopularniejsze i najbardziej elastyczne interfejsy API wykorzystywane obecnie w Internecie. Klient wysyła żądania do serwera w postaci danych. Serwer wykorzystuje te dane wejściowe klienta do uruchomienia wewnętrznych funkcji i zwraca dane wyjściowe z powrotem do klienta.
System CRM od ASARI a API
Nasze oprogramowanie dla firm wyposażone jest w moduł API. Oznacza to, że możesz się połączyć z narzędziami do marketingu, czy innymi systemami. Za pomocą API zintegrujesz nasz system CRM z dowolną aplikacją, usługą lub stroną WWW. Jednocześnie wyślesz także do ASARI dane z zewnętrznych baz, obsługując klientów w jednym systemie.
Podejmij słuszną decyzję
Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo