Jak założyć biuro nieruchomości, czyli agencja nieruchomości w pigułce
Masz już jakieś doświadczenie w sprzedaży nieruchomości, a może dopiero zaczynasz? Jeśli jesteś gotowy na wypłynięcie na otwarte wody, ten artykuł pomoże Ci znaleźć drogę do zarobienia sporych pieniędzy. Przeczytaj rady naszego eksperta i dowiedz się, jak założyć biuro nieruchomości.
Jak założyć biuro nieruchomości i co jest do tego potrzebne?
Na początek kilka formalności. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć biuro nieruchomości, musisz wiedzieć, że może być ono prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki: cywilnej, osobowej lub kapitałowej.
Wybierając formę prowadzenia działalności, należy wziąć pod uwagę, różnice pomiędzy poszczególnymi formami oraz zasady, które je regulują. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną, podlega się regulacjom kodeksu cywilnego, natomiast spółkę osobową i kapitałową regulują przepisy kodeksu spółek handlowych.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC pośrednika w obrocie nieruchomościami
Ważnym aspektem działalności pośrednika nieruchomości jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC. To gwarantuje pełne bezpieczeństwo zawieranych transakcji, zarówno dla klientów, jak i dla pośrednika. Wybierając ubezpieczenie pośrednika, zwróć uwagę na jego sumę gwarantowaną – minimalna kwota wynikająca z prawa to 25 tys. euro. To jednak w codziennej działalności może być mało, dlatego dobierz sumę, która jest najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb i zakresu działań.
Określenie PKD dla biura nieruchomości
PKD dla biura nieruchomości to 68.31.Z. Podklasa obejmuje działalność agencji obrotu nieruchomościami w następującym zakresie:
- Pośrednictwa w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości.
- Doradztwa i szacowania wartości nieruchomości związanych z jej kupnem, sprzedażą lub dzierżawą.
Czy licencja pośrednika nieruchomości jest potrzebna?
Zawód pośrednika w obrocie nieruchomości został zderegulowany w 2014 r. a wraz z nim obowiązek posiadania licencji. W ich miejsce niektóre organizacje zawodowe wydają własne, które świadczą o tym, że przestrzegamy wysokich standardów zawodowych, ale nie są obligatoryjne i każdy może z powodzeniem zajmować się tą pracą.
Czym będziesz się zajmować w swoim biurze?
Twoim najważniejszym zadaniem będzie połączenie stron zainteresowanych transakcją. Biura nieruchomości zajmują się nie tylko promocją swojej oferty i poszukiwaniem klientów. Często prowadzą transakcje “od A do Z”. Badają stan prawny nieruchomości, sprawdzają jej historię i dokonują jej wyceny. Są przygotowane, by udostępnić nabywcy pełną dokumentację nieruchomości – plany, ewidencje gruntów, dane z ksiąg wieczystych itd. oraz być obecne przy końcowym etapie zawierania transakcji u notariusza przy podpisaniu aktu.
Najważniejsze zadania pośrednika nieruchomości:
- Podpisanie umowy z zakresu czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – w przeciwnym razie forma ta nie będzie ważna prawnie.
- Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości.
- Poszukiwanie klientów – nabywców i sprzedających.
- Prowadzenie działań marketingowych.
- Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.
- Prezentowanie nieruchomości klientom.
- Prowadzeniu negocjacji w imieniu klienta.
- Prześwietlenie nieruchomości pod względem prawnym.
- Doradztwo i poszukiwanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby.
- Zebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do podpisania umowy.
- Nadzór nad przygotowaniem umowy.
Jakie cechy powinien mieć dobry pośrednik nieruchomości?
Kinga Jurkiewicz
Prezes w Kancelarii Finansowej Aktywum
Trzeba pamiętać, że praca pośrednika wiąże się w dużej mierze z odpowiedzialnością i wzbudzaniem zaufania u klientów. Tu w grę wchodzą duże pieniądze. Praca ta wymaga dobrej organizacji i jest związana z nielimitowanym czasem – najczęściej to klient dyktuje godziny spotkania. Dobry pośrednik musi być więc zorganizowany, elastyczny i otwarty na dialog. Jeśli masz te cechy, z pewnością poradzisz sobie w tym biznesie.
Czego potrzebujesz, by prowadzić biuro nieruchomości?
No dobrze udało nam się pozałatwiać wszystkie formalności i odpowiedzieć na pytanie jak założyć agencję nieruchomości oraz firmę, ale kiedy spadnie ten deszcz pieniędzy i intratne kontrakty? Działalność wielu biur nieruchomości opiera się na poleceniach. Pieniądze, którymi się obraca, nie są małe, więc sam przekaz marketingowy może być niewystarczający, aby uzyskać zaufanie wobec Twojej firmy.
Przygotuj się na to i buduj swoją markę tak, aby polecali Cię inni. Niech każda zrealizowana transakcja przyniesie kilka kolejnych. Poświęć uwagę swojej bazie kontaktów i wykorzystaj system CRM, by zdobywać kolejne polecenia.
Baza danych to serce Twojej firmy – czyli jak pozyskiwać oferty do biura nieruchomości?
Najlepsi pośrednicy zarabiają krocie, ale jak oni to robią? Początki mogą być trudne, ale z pomocą przychodzą portale i systemy współdzielenia ofert. Ta praca polega przede wszystkim na przeszukiwaniu portali ogłoszeniowych i znajdowaniu ofert lub osób, które są zainteresowane współpracą. W tym zadaniu pomogą Ci przeglądarki ogłoszeń prywatnych takie jak Amer, POP czy Saads. Dużym ułatwieniem pracy będzie także uczestniczenie w systemie MLS takim jak ASGAL, w ramach którego setki biur nieruchomości z całej Polski udostępnia oferty, często niedostępne na portalach ogłoszeniowych.
Nie bez znaczenia przy pozyskiwaniu klientów będą także Twoje indywidualne działania marketingowe. W tym prowadzenie bloga, kanałów w social media i działań reklamowych w Google ADS i na Facebooku. To dodatkowe możliwości zbudowania zasięgu, dotarcia do klientów i budowania swojej marki eksperta.
Strona WWW dla biura nieruchomości
Twoją wizytówką i głównym kanałem prezentacji oferty jest oficjalna strona firmowa. Jej budowa musi być dostosowana do publikacji ofert i komunikacji z systemem CRM. Zadbaj również o dobrą nazwę i stylową oprawę. Pamiętaj, że jak zaprezentujesz swoje nieruchomości w ofercie, taki będziesz mieć odzew od klientów. Nie zapomnij o social mediach, dzięki którym uruchomisz polecenia oraz udostępnienia ogłoszeń, które masz w bazie CRM.
Dobry program dla biura nieruchomości
Zanim przystąpisz do działania, zadbaj o narzędzia, które umożliwią Ci budowanie bazy kontaktów, nieruchomości, zarządzanie eksportami na portale i stronę WWW oraz prowadzenie działań handlowych. Pomoże Ci w tym ASARI CRM, który ma wersję systemu dedykowaną do pracy na rynku nieruchomości.
Mając odpowiedni program dla biur nieruchomości, możesz zautomatyzować procesy komunikacji z klientem, w tym wysyłkę i przygotowywanie materiałów ofertowych. Ułatwisz sobie również zarządzanie publikacją nieruchomości na wielu portalach ogłoszeniowych równocześnie. Z dobrym systemem CRM połowa spraw dzieje się sama. Weź pod uwagę, że z czasem zaczniesz się rozwijać, będziesz potrzebować rąk do pracy. CRM usprawni działania zespołu, a Tobie ułatwi współpracę z pracownikami.
Eksport ofert na portale nieruchomościowe
Już o tym wspominaliśmy, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Zacznij od nawiązania stałej współpracy z portalami internetowymi wyspecjalizowanymi w publikacji ofert nieruchomości. Do największych należą: Otodom, Domiporta, Gratka, Domy.pl, Nieruchomości-online czy Morizon. Nie zapomnij też o portalach regionalnych takich jak Askdom.
Nawiązanie współpracy to nie wszystko. Twoja oferta musi być widoczna i konkurencyjna dla innych. Aby nie zginęła w gąszczu tysiąca innych, musi być profesjonalna pod względem: jakości zdjęć, opisów oraz korzystna cenowo. Inwestycja w atrakcyjną sesję zdjęciową, dodatkowe materiały, takie jak: wirtualne spacery i filmy, przełoży się na jej zainteresowanie. Kluczowy jest również czas. Tu również wygrywa ASARI CRM, który publikuje oferty w jedną minutę, dając Ci szansę na wyprzedzenie konkurencji.
Biznesplan dla biura nieruchomości
Droga do pierwszej transakcji może zająć dłuższą chwilę, dlatego warto przygotować się do pracy i określić, jaka będzie Twoja przewaga konkurencyjna. Jeśli zaczynasz od zera, musisz powiedzieć sobie, na czym będziesz zarabiać i do jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć. Jak mówi stare biznesowe przysłowie: „znajdź swoją niszę, a osiągniesz sukces”. Przyciągaj nie tylko atrakcyjną ceną, ale zaprojektuj model działalności, tak by odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby klienta.
Segmentacja rynku nieruchomości
Na początek określ klienta, do jakiego kierujesz swoje usługi. W skrócie chodzi o trafienie w indywidualne potrzeby konsumenckie. Jasne, możesz zbudować ofertę bardzo ogólnie w nadziei, że im szerszy zasięg, tym więcej odbiorców – to może się udać. Rozważ również specjalizację. Skierowanie oferty do wybranej grupy klientów ułatwi Ci budowanie komunikacji i wyróżnienie się na tle konkurencji.
Wybierz jakimi nieruchomościami chcesz się zająć. Ma to być oferta dla klienta bardziej wymagającego z zasobnym portfelem (nieruchomości powyżej 1 mln zł)? To wiąże się z większymi zyskami, ale powinieneś wiedzieć, że ich sprzedaż może zająć więcej czasu, a obsługa i przygotowanie oferty musi być na odpowiednim poziomie. Jeśli wybierasz klienta z mniejszym portfelem, licz się z tym, że na pojedynczej transakcji zarobisz mniej, ale możesz ich mieć więcej. Niezależnie od tego, który model wybierzesz, ważne, by znaleźć swoją Unikalną Cechę Oferty (ang. USP – Unique Selling Point).
Model biznesu dla Twojej agencji nieruchomości
Jaki model biznesowy wybrać w nieruchomościach? Przepisów może być kilka. Zdecyduj, który pasuje do Ciebie najbardziej. Twoim celem jest znalezienie indywidualnego i charakterystycznego wyróżnika, z którym Twój klient się zidentyfikuje. Osiągniesz przewagę nad konkurencją jeśli wymyślisz pełnowartościowy produkt, odpowiadający na potrzeby klienta. Przeanalizuj rynek i zobacz, czego nie mają inni, a możesz mieć Ty!
Najpopularniejsze modele biznesowe dla biur nieruchomości
To, jaki model biznesowy należy wybrać, jest często podyktowane przygotowaniem do obsługi transakcji i klientów. Poniżej poznasz kilka z nich.
- Obrót nieruchomościami mieszkaniowymi – to najpopularniejszy model biznesowy, do którego możesz podejść szeroko i szukać wszystkich dostępnych ofert w okolicy. Ale możesz też pójść wąsko i skupić swoją uwagę np. na domach premium lub sprzedaży małych pod inwestycje i wynajem. Wybór należy do Ciebie.
- Wynajem mieszkań dla obcokrajowców – ostatnio to coraz szybciej rozwijający się rynek, gdyż w dużych miastach pracuje coraz więcej cudzoziemców przebywających na kontraktach biznesowych. Tacy klienci szukają zazwyczaj mieszkań o wyższym standardzie oraz potrzebują tłumacza do pomocy w zawarciu umowy. Koncentrując swoją uwagę na klientach przyjezdnych, możesz zbudować swoją ofertę właśnie tak, by odpowiadała ściśle na potrzeby obu stron np.: umowa sporządzona w dwóch językach potwierdzona przez tłumacza przysięgłego i zaprezentowanie odpowiednich mieszkań.
- Wynajem biur i lokali – kolejny z popularnych modeli, który zakłada, że przeznaczenie nieruchomości może się zmieniać w zależności od popytu. Czasem pokaźne mieszkanie w centrum miasta nie jest rentowne w utrzymaniu dla rodziny i najemca ciągle wraca do pośrednika z prośbą o pomoc w znalezieniu długoterminowej umowy.
- Zarabianie na flipach – innymi słowy, zamień stare mieszkanie w nowe! Ogólną zasadą flipów jest zakup starego lub zadłużonego mieszkania i sprzedaż w wyższej cenie niż przy zakupie. Zarobki z tego tytułu mogą być wysokie, ale nieruchomości często potrzebują remontu, mają skomplikowaną sytuację prawną i wymagają dużej początkowej inwestycji w ich zakup. Nie zmienia to faktu, że to popularny sposób zarabiania w tej branży.
To nie jedyne kategorie nieruchomości, na których możesz się skupić. To tylko propozycje, a od Ciebie zależy decyzja, co będzie domeną Twojego biznesu. Pamiętaj, że każdy rodzaj nieruchomości wymaga specyficznej wiedzy i umiejętności. Chodzi tu zarówno o kwestie prawne, funkcjonujące typy klientów, czy też sposób realizowania transakcji na danym rynku.
Jak dobrać ofertę dla biura nieruchomości?
A może frytki do tego? Ten popularny slogan z McDonald’s wiele mówi nam o tym, jaka powinna być idealna oferta: powinna podpowiadać klientowi pragnienia, zanim on sam o tym pomyśli. Powiększając zakres usług, zwiększasz szansę na finał umowy w swoim biurze. Tworząc swoją ofertę, możesz poszerzyć listę usług o okołosprzedażowe, które nie są obligatoryjne, ale podwyższają jakość i przyspieszają proces.
Jak zarabia biuro nieruchomości? Określ swój procent prowizji
To podstawowa kwestia, z której wynika wynagrodzenie pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ile przeciętnie wynosi prowizja biura nieruchomości? Jest to kwestia indywidualna, ale najczęściej oscyluje wokół 2-3% kwoty sprzedaży/zakupu lokalu. Jednak zdarza się także, że wysokość prowizji może wynieść 5% w przypadku transakcji szczególnie trudnych. Świadcząc usługi pośredniczenia w zawarciu umów najmu lokalu, pośrednik może np. oczekiwać większości lub całości miesięcznego czynszu.
Kinga Jurkiewicz
Prezes w Kancelarii Finansowej Aktywum
Biznes w nieruchomościach opiera się na zaufaniu i relacji, zadbaj o nie. Broń własnego zdania, ale pamiętaj, że na końcu liczy się wynik, czyli zadowolony klient oraz Twoje wynagrodzenie.
Zadbaj o dodatkowe usługi
Trzymaj rękę na pulsie i ucz się od najlepszych. By Twoja oferta była warta uwagi, zadbaj o dodatkowo płatne usługi wspomagające sprzedaż. Naucz klienta, że dobrze wydane pieniądze zwracają się w szybkim tempie.
Dodaj do swojej oferty:
- Wirtualne spacery – agent, by sprzedać nieruchomość, musi się sporo nachodzić, ale w obecnych czasach nie każdy ma chęć na spotkanie. Z pomocą przychodzą wirtualne spacery. Agent nie traci czasu i może szybko wybadać preferencje klienta. Samą prezentację stworzysz w narzędziu dostępnym w systemie CRM od ASARI.
- Profesjonalna sesja zdjęciowa – sprzedając w internecie opowiadamy historię nieruchomości. Warto zadbać o to, by była angażująca dla klienta, a tu ważną rolę odgrywają zdjęcia. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w profesjonalne fotografie dla każdej oferty. Jeśli to dla Ciebie za duży koszt, to przerzuć go na klienta w formie usługi.
- Home staging – może się zdarzyć, że nieruchomość spełnia wszystkie parametry nabywcy, ale niestety wnętrza są mało atrakcyjne. Dodatkowa usługa przygotowania ich do sprzedaży może uwydatnić ich największe zalety i zadecydować o zakupie.
- Remonty – kiedy nieruchomość wymaga remontu, możesz zaproponować klientowi zaprzyjaźnionego wykonawcę. Klient doceni, że ma w Tobie tak szerokie oparcie, a Ty dodatkowo zgarniesz prowizję od poleconej firmy remontowej.
- Kredyty hipoteczne – zakup nieruchomości zawsze wiąże się z dużą niepewnością, gdyż chodzi o spore kwoty. Ile to razy słyszeliśmy, że tuż przed finałem nasz klient wycofuje się przez niedopełnienie wszystkich formalności kredytowych. Zaoferuj swoim klientom pośrednictwo w zdobywaniu kredytu i miej pod kontrolą finał każdej transakcji.
- Notariusz – biorąc pod uwagę niechęć do biurokracji klientów, zapewnienie im atrakcyjnej opieki notarialnej podwyższa jakość Twoich usług. Dodatkowo nawiązując stałą współpracę z notariuszem, możesz liczyć na polecenia na przyszłość, a co za tym idzie więcej umów.
Czy biznes nieruchomości jest trudny?
Ależ nie! Wiadomo, każdy biznes ma swoje specyficzne warunki, a branża nieruchomości ma to do siebie, że może ją wykonywać praktycznie każdy. Jest natomiast recepta na szybki start, to szkolenie „Biuro nieruchomości w pigułce – wszystko co musisz wiedzieć, by zacząć na nim zarabiać”.
Dzięki temu szkoleniu możesz rozpocząć pracę praktycznie zaraz. Ucz się od najlepszych, a szybko staniesz na własnych biznesowych nogach. Trenerem podczas szkolenia będzie Kinga Jurkiewicz, założycielka i prezes firmy Aktywum.
… Kiedy zarobiłam swój pierwszy milion? Nie pamiętam, ale to było dawno temu. Ludzie stawiają sobie wygórowane cele finansowe. Mój cel był inny. Ja chciałam odnieść sukces i stanąć na własnych nogach. Kiedy to nastąpiło? Myślę, że wtedy, kiedy spłaciłam zobowiązania prywatne i moja firma weszła dynamicznie na pięciocyfrowy zysk. Potem już przestałam latać, a zaczęłam szybować…
Kinga, to doświadczona mentorka biznesu, absolwentka Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie na kierunkach Administracja wymiaru sprawiedliwości i prokuratury oraz Zarządzania zasobami ludzkimi, a także Szkoły Przywództwa, prowadzonej przez Warszawski Instytut Wolności. Laureatka ogólnopolskiego konkursu dla młodych przedsiębiorców „Kanwa Przedsiębiorców” w kategorii „Rozwijam swoją firmę”. W roli mentora, od czerwca 2015 roku, współtworzy fundację Koalicja Podkarpackich Startupów InUp, wspierającą młodych utalentowanych ludzi w otwieraniu własnych biznesów.
Podejmij słuszną decyzję
Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo