Co to jest WorkFlow? 

WorkFlow to proces opisujący przepływ pracy krok po kroku. Ma on niezwykle duże znaczenie w świecie biznesu i sprawia, że pracownicy mogą łatwiej wykonywać swoje obowiązki. WorkFlow zawiera w sobie element pracy od momentu zainicjowania do zakończenia, oraz sposób, w jaki te kroki mogą być wykonywane i automatyzowane zgodnie z procedurami.

Kto wykorzystuje WorkFlow?

Organizacje wykorzystują WorkFlow do koordynowania zadań, poprawy efektywności organizacyjnej, zwiększenia szybkości reakcji oraz zwiększenia rentowności. WorkFlow może być sekwencyjny, w którym każdy krok jest uzależniony od ukończenia poprzedniego, lub równoległy, w którym wiele kroków odbywa się jednocześnie. 

Rodzaje WorkFlow

WorkFlow dzieli się na różne kategorie, ale można wyróżnić dwie podstawowe:

    • WorkFlow sekwencyjny: na ten typ składa się seria kroków, które następują jeden po drugim, prowadząc do ukończenia zadania. 

    • WorkFlow równoległy: w tym podejściu seria kroków jest wykonywana jednocześnie, aby doprowadzić zadanie do końca.

Lejek sprzedażowy w ASARI CRM jako WorkFlow

Nasze oprogramowanie dla firm ma funkcję lejka sprzedażowego. Jest to swoisty WorkFlow dla handlowców. Jeżeli go dobrze opracujesz, to sprzedawcy będą mieli przed sobą jasną ścieżkę pozyskiwania klientów. Takie rozwiązanie niewątpliwie zwiększy obroty, ale i stworzy jasne procedury. Dzięki nim dział handlowy może pracować sprawniej i efektywniej, a Ty będziesz notować wyższe obroty.

Jak stworzyć wydajny WorkFlow?

Każda firma posiada jakiegoś rodzaju WorkFlow, nawet gdy nie został on stworzony od podstaw. Wtedy jest to zazwyczaj zbiór zachowań wobec klientów, który po prostu się ukształtował z biegiem lat. Nie są one jednak spisane, ani ujednolicone i każdy interpretuje je trochę po swojemu. Taki WorkFlow nie jest zbyt efektywny, więc warto zastanowić jak zrobić to porządnie.

Tworzenie WorkFlow obejmuje wiele kroków, które można przedstawić jako sekwencję czynności lub zapisać jako listę wymaganych działań. Jak to zrobić?

  • Określ punkty początkowe i końcowe procesu WorkFlow.
  • Opisz kroki potrzebny do przejścia od początku do końca procesu, a także każdy z nich opisz.
  • Oceń, czy zadania te muszą być wykonywane w określonej kolejności, a jeśli tak, to odpowiednio je wypisz lub stwórz mapę działań.
  • Określ i udokumentuj zasoby i role w firmie, które są wymagane do wykonania każdego kroku. Dodaj wymagane reguły przepływu pracy lub opisy procesów biznesowych.

Co daje WorkFlow?

WorkFlow przynosi przedsiębiorstwu wiele korzyści, m.in.:

  • Szybsze wykonywanie przepływów pracy.
  • Zmniejszenie liczby błędów po wyeliminowaniu zadań wykonywanych ręcznie.
  • Oszczędność kosztów wynikająca z usprawnienia procesów.
  • Poprawa morale pracowników dzięki wyeliminowaniu powtarzających się zadań o niskiej wartości. Większe zadowolenie klientów, gdyż WorkFlow przyspiesza obsługę klientów i rozwiązywanie ich problemów.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!