Co to jest SCM?

SCM to Supply Chain Management, co oznacza zarządzanie łańcuchem dostaw. Jest to proces dostarczania produktu od surowca do konsumenta. Obejmuje planowanie: dostaw, produktów, popytu, sprzedaży i operacji oraz zarządzanie dostawami.

Co to znaczy SCM?

Wiele osób mylnie utożsamia SCM z logistyką. Jednak ta druga jest jednym z elementów SCM, jako łańcucha dostaw. Systemy SCM obejmują oprogramowanie dla wszystkich stron zaangażowanych w tworzenie produktu lub usługi, realizację zamówień i śledzenie informacji takich jak dostawcy, producenci, hurtownicy, dostawcy usług transportowych i logistycznych oraz sprzedawcy detaliczni.

Czym zajmuje się Supply Chain Manager?

Supply Chain Manager zajmuje się zarządzaniem cyklem życia produktu, planowaniem łańcucha dostaw (w tym planowanie zapasów oraz utrzymanie majątku przedsiębiorstwa i linii produkcyjnych), logistykę (w tym transport i zarządzanie flotą) oraz zarządzanie zamówieniami. SCM może również obejmować działania związane z handlem globalnym, takie jak zarządzanie globalnymi dostawcami i wielonarodowymi procesami produkcyjnymi.

Co to jest łańcuch dostaw?

Łańcuch dostaw to sieć wszystkich osób, organizacji, zasobów, działań i technologii zaangażowanych w proces tworzenia i sprzedaży produktu. Łańcuch dostaw obejmuje wszystkie etapy, począwszy od dostarczenia materiałów źródłowych od dostawcy do producenta, aż po ostateczne dostarczenie produktu do użytkownika końcowego.

System CRM a SCM – różnice

Dla firm, które mają długie cykle sprzedaży, posiadają wielu klientów i dużą liczbę tych potencjalnych, najlepszym rozwiązaniem jest oprogramowanie CRM. Natomiast w przypadku działalności, które pozyskują komponenty od  różnych dostawców lub firm, koncentrując się na szybkich terminach dostaw, bardziej prawdopodobne jest wykorzystanie oprogramowania SCM.

Pomimo różnic między systemami SCM i CRM, każda firma, która musi śledzić produkty i chce zwiększyć sprzedaż, prawdopodobnie będzie mogła korzystać z obu tych rozwiązań. W przypadku takich firm integracja obu systemów jest zazwyczaj niezbędna. Trendy w sprzedaży mogą być śledzone i wykorzystywane do zapewnienia odpowiedniego poziomu zapasów, a klienci mogą mieć pewność, że szybko otrzymają swoje produkty.

Co to jest SCM?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!