SaaS – czym jest?

SaaS (software as a service), czyli oprogramowanie jako usługa to model chmury obliczeniowej, w którym dostawca usług zarządza aplikacją chmurową, a użytkownicy korzystają z niej za pomocą internetu. Odbiorcy usług nie zarządzają serwerami aplikacji ani jej nie konfigurują, z wyjątkiem ustawień specyficznych dla danej firmy.

Na czym polega Saas?

SaaS polega na dostarczaniu odbiorcom aplikacji przez internet. Użytkownicy korzystają z aplikacji bezpośrednio w przeglądarce, eliminując potrzebę instalowania czy przechowywania jej na własnych komputerach. Kluczowym elementem tego mechanizmu jest centralne przechowywanie oprogramowania na zdalnych serwerach. Kiedy użytkownik chce korzystać z konkretnej funkcji, jego działanie w przeglądarce wysyła żądanie do tego serwera. Serwer odbiera to żądanie, przetwarza je, korzystając z zaawansowanych baz danych, a następnie wysyła odpowiedź z powrotem do użytkownika. Wszystko to dzieje się prawie natychmiastowo. Dostawca oprogramowania może wprowadzać zmiany bezpośrednio na centralnym serwerze, co oznacza, że każdy użytkownik zawsze ma dostęp do najnowszej wersji aplikacji. Mechanizm ten gwarantuje dostępność wielu użytkownikom jednocześnie.

Jakie są funkcje SaaS?

Oprogramowanie jako usługa ma być ułatwieniem dla firm, zabierając z nich obowiązek aktualizacji czy zakupu nowych wersji oprogramowania. Wielu dostawców SaaS wzbogaca swoje produkty o narzędzia do analizy danych i raportowania, co pozwala użytkownikom na głębsze zrozumienie ich działalności i podejmowanie świadomych decyzji biznesowych. SaaS nie wymaga inwestycji w nowoczesny sprzęt informatyczny ani kosztownego przenoszenia danych. Umożliwia organizację i sprawne zarządzanie procesami biznesowymi firmy, łącząc pracę wszystkich użytkowników aplikacji.

SaaS – dla kogo?

Nie ma znaczenia, czy firma to jednoosobowa działalność, czy 100-osobowa organizacja – oprogramowanie typu SaaS sprawdzi się w każdej organizacji. Dzięki usługom oferowanych w systemie abonamentowym firmy nie tylko mogą przetestować najróżniejsze narzędzia. Takie produkty pozwalają im do minimum zredukować koszty związane z wdrożeniem i budową dedykowanego oprogramowania. Zalet jest jednak znacznie więcej.

Jakie są zalety SaaS?

Zalety oprogramowania jako usługi wynikają przede wszystkim z tego, że nie ma konieczności utrzymywania aplikacji na własną rękę. Wiąże się to nie tylko z mniejszymi kosztami ale także mniejszym obciążenia personelu it. Co konkretnie zyskuje firma decydująca się na rozwiązania SaaS zobaczysz poniżej.

Brak konieczności instalowania aplikacji

Tradycyjne oprogramowanie dla firm jest instalowane na poszczególnych komputerach i wymaga aktualizacji oraz utrzymania przez administratora. Jest to drogie i czasochłonne, a także ogranicza firmy. Każda dodatkowa licencja kosztuje, więc jeżeli masz mobilnych handlowców, to potrzebują oni systemu CRM zarówno na biurowym komputerze, jak i tym, z którym podróżują. Z kolei oprogramowanie oparte na SaaS przechowuje wszystkie dane na serwerach dostawcy. Dostarczają one także potężną moc obliczeniową. Oznacza to, że nie musisz kupować super wydajnych komputerów, tylko takie, które pozwolą na wygodną obsługę przeglądarki. Taki system jest dostępny z każdego miejsca i umożliwia logowanie zarówno z komputera, tabletu jak i smartfona.

Całodobowy dostęp do narzędzi i bazy danych

Całodobowa dostępność to zdecydowanie największa zaleta SaaS. Załóżmy, że musisz wykonać kilka pilnych telefonów sprzedażowych, będąc w delegacji lub wysłać ofertę handlową. Oczywiście przebywając poza biurem, w którym znajduje się klasyczne oprogramowanie dla firm, jest to niemożliwe. Jednak wybierając CRM online, zyskujesz dostęp z dowolnego miejsca – z pociągu, parkingu, kawiarni, domu oraz z dowolnego urządzenia. Wszystko, czego potrzebujesz to internet. Twoi współpracownicy i Ty macie połączenie do centralnej bazy danych w każdej chwili, nawet poza godzinami pracy, co jest szczególnie przydatne w nowoczesnym biznesie. Pozostając podpiętym do systemu CRM w chmurze, zyskujesz elastyczność i swobodę robienia tego, co musisz i kiedy musisz.

Dostępność szkoleń i materiałów edukacyjnych

Niewątpliwą zaletą przy wdrażaniu SaaS jest to, że nie musisz się o nic martwić. Jeszcze przed zastosowaniem oprogramowania w firmie możesz sprawdzić jak wygląda dostępność materiałów szkoleniowych i czy producent przewidział jakieś kursy lub webinary dla użytkowników. Można także liczyć na szeroki zakres wsparcia online oraz rozbudowane poradniki, instrukcje i blog opisujący różne case związane z wykorzystaniem dostępnych narzędzi. Jeśli chodzi o utrzymanie systemu, jest ono zapewnione przez sprzedawcę. Często dostawca zapewnia usługę przeniesienia danych z poprzedniego CRM’a, więc nie musisz zaczynać od “0”.

Rozwój i aktualizacje oprogramowania

Korzystanie z oprogramowania SaaS daje Ci dostęp do stałych aktualizacji. Dostawcy zależy na coraz większym gronie klientów, więc dba o swoje oprogramowanie i ciągle je rozwija. Dzięki temu masz dostęp do nowych funkcji i usprawnień, które wykorzystasz w swojej firmie. Przydatne są także wszelkie możliwości dostosowania systemu do własnych potrzeb. Idealnie jest, gdy można przy pomocy myszki przebudować wygląd programu i dopasować go do sposobu pracy. Ważna jest również też możliwość dodawania własnych pól, ustawianie automatyzacji, która wyręczy Cię w działaniu, czy nawet budowanie indywidualnych pulpitów analitycznych. Umieszcza się na nich funkcje i dane potrzebne przy konkretnych zadaniach, więc pracownik nie jest przeładowany okienkami.

Czy rozwiązania typu SaaS są bezpieczne?

Bezpieczeństwo firmowych danych jest jednym z kluczowych aspektów prowadzenia firmy. To nie tylko informacje dzięki, którym Twoja organizacja może funkcjonować, w tym obsługiwać Klientów i realizować sprzedaż. Prawo pod groźbą wielomilionowych kar nakłada na Ciebie obowiązek ich odpowiedniego zabezpieczenia i przestrzegania konkretnych procedur. Wybierając rozwiązania w chmurze, ich dostawca zapewnia Ci większość rzeczy, których potrzebujesz. Chodzi tu o odpowiednio zabezpieczone serwerownie, profesjonalne zarządzanie infrastrukturą, szyfrowanie danych, umowę powierzenia. Przejmuje przy tym część odpowiedzialności za prowadzenie Twojej firmy. Dodatkowo indywidualni użytkownicy usługi SaaS mogą zwiększyć ochronę swoich danych poprzez zastosowanie dwuetapowego uwierzytelniania i silnych haseł.

Integracja oprogramowania z innymi narzędziami

Współcześnie prowadzenie biznesu wymaga stosowaniu wielu systemów. Mogą to być najróżniejszymi narzędzia wspierającymi sprzedaż, obsługę klienta i marketing. Dobrze, żeby te systemy potrafiły się ze sobą komunikować. Chodzi tu zarówno o najprostszą integrację z pocztą e-mail jak i kalendarzem Google, czy możliwość eksportu danych do arkusza kalkulacyjnego i ich dalsze wykorzystanie w innych systemach, czy też integrację z oprogramowaniem marketingowych.

Import, eksport i migracja danych

Korzystanie z oprogramowania, które jest szeroko wykorzystywane przez setki lub tysiące firm zapewnia także elastyczność jeśli chodzi o przenoszenie danych między systemami. Jest to szczególnie istotne jeśli migrujemy z jednego narzędzia do innego. Jego popularność powinna być równoznaczna z tym, że w razie wyboru konkurencyjnego rozwiązania łatwo będzie przenieść do niego dany przyśpieszając wdrożenie nowego oprogramowania.

Niezawodność działania

Każda firma boi się awarii, utraty danych klientów i kryzysu powodującego straty finansowe. W świecie oprogramowania typu SaaS takie sytuacje praktycznie nie mają miejsca. Funkcjonują tu wysokie standardy bezpieczeństwa, na które nie jest sobie wstanie pozwolić firma, która samodzielnie utrzymuje swoje oprogramowanie. Duzi producenci dbając o swoją reputację i bezpieczeństwo danych klientów zapewniają nie tylko backupy, regularne testowanie aplikacji, ale także dysponują instancjami awaryjnymi, które w razie jakiś problemów pozwalają równolegle udostępnić oprogramowanie z innego serwera. Oznacza to, że nawet w kryzysowej sytuacji dane mogą zostać nie tylko odzyskane odzyskane, ale funkcjonalność systemu może być przywrócona niemal natychmiast.

SaaS – oprogramowanie, które rośnie razem z firmą

Stosowanie SaaS pozwala organizacjom łatwo skalować biznes pozwalając przeważnie w dowolnym momencie zwiększać i zmniejszać liczbę użytkowników. To samo tyczy się funkcjonalności. Rozwiązania saasowe dają przedsiebiorcom możliwość wyboru pomiędzy różnymi wersjami systemu o zróżnicowanych możliwościach, poziomach wsparcia technicznego czy możliwości customizacji. Dzięki temu firmy mogą dostosować zakres wykorzystania narzędzi do swoich możliwości i potrzeb pozostawiając sobie możliwość rozwoju. Warto też wspomnieć ze wybierając narzędzia w modelu subskrypcji nie jesteśmy skazani na dane oprogramowanie i możemy z niego w każdej chwili zrezygnować na rzecz innego.

SaaS – czym jest?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo