Co to jest Ekstranet?

Ekstranet to prywatna sieć podobna do intranetu, ale zazwyczaj otwarta dla podmiotów zewnętrznych, takich jak partnerzy biznesowi, dostawcy, kluczowi klienci itp. Służy on do bezpiecznego, kontrolowanego dostępu do informacji biznesowych.

Czym jest Intranet?

Intranet to sieć komputerowa dostępna tylko dla organizacji i jej pracowników. Jest to specjalne miejsce, w którym pracownicy mogą bezpiecznie komunikować się i udostępniać dane. Można ją porównać do prywatnego klubu ze specjalnymi usługami i przywilejami, które nie są dostępne publicznie. W odróżnieniu od Ekstranetu Intranet jest dostępny tylko wewnątrz firmy.

Ekstranet a Intranet

W Intranecie wykorzystuje się sieć lokalną (LAN), czyli sieć, która łączy komputery różnych osób w Intranecie. Z kolei firma może utworzyć Ekstranet – prywatną sieć służącą do bezpiecznej wymiany informacji za pośrednictwem Internetu z wybraną grupą klientów, dostawców i odbiorców.

Korzystanie z Ekstranetu – korzyści

Ekstranety oferują spore korzyści dla przedsiębiorstw, pracowników i partnerów zewnętrznych. Powodują one, że zaangażowanie w komunikację jest większe. Są platformą do wymiany informacji, ogłaszania komunikatów i przekazywania danych wszystkim zainteresowanym. Ekstranet zwiększa wydajność firmy. Pracując z wieloma kontrahentami, dostawcami, czy klientami można łatwo komunikować się z nimi, zarządzać różnymi procesami i poprawiać efektywność przedsiębiorstwa.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!