Co to jest Intranet?

Intranet to prywatna sieć internetowa, która zabezpieczona jest przed ingerencją z zewnątrz. Dostęp do niej mają wyłącznie pracownicy firmy, w której działa. Mogą oni wtedy tworzyć treści, rozmawiać ze sobą, zarządzać zadaniami itp.

Co to znaczy Intranet?

Intranet to sieć komputerowa dostępna tylko dla organizacji i jej pracowników. Jest to specjalne miejsce, w którym pracownicy mogą bezpiecznie komunikować się i udostępniać dane. Można ją porównać do prywatnego klubu ze specjalnymi usługami i przywilejami, które nie są dostępne publicznie. W odróżnieniu od Ekstranetu Intranet jest dostępny tylko wewnątrz firmy.

Intranet jest wewnętrznym ekosystemem, który pozwala się komunikować pracownikom, co podnosi produktywność firmy. Nie ma jednoznacznego formatu. W zależności od organizacji może on być witryną internetową, platformą komunikacji wewnętrznej, zbiorem narzędzi do współpracy, platformą wiedzy, a nawet wewnętrznym social medium.

Czym różni się Internet od Intranetu i Ekstranetu?

Internet od Intranetu różni się tym, że jest dostępny wyłącznie dla określonych osób. Internet jest siecią publiczną, z której każdy może korzystać, intranety są własnością prywatną i są dostępne tylko dla członków firmy. Ekstranet jest podobny do intranetu pod względem zawartości, ale jest dostępny dla autoryzowanych stron trzecich, takich jak klienci, sprzedawcy czy partnerzy. 

Zalety Intranetu

Sprawdźmy teraz jakie są zalety posiadania Intranetu w firmie:

  • W intranecie koszt przekazywania danych jest bardzo niski
  • Za pomocą intranetu pracownicy mogą łatwo uzyskać dane w dowolnym czasie i miejscu
  • Jest łatwy do nauki i użytkowania
  • Może być wykorzystywany do przechowywania danych i pobierania ich w ciągu kilku sekund
  • Dokumenty przechowywane w intranecie są znacznie bezpieczniejsze
  • Łączy pracowników między sobą

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!