Czym jest analityka CRM?

Analityka CRM to dane, które pokazują wyniki sprzedaży i obsługi klienta Twojej firmy. Dobry system CRM przedstawia również dane klientów, które można wykorzystać do podejmowania mądrzejszych decyzji biznesowych. Dodatkowo rzetelne oprogramowanie dla firm tego typu dostarczy analizy sytuacji finansowej, efektywności pracowników i pozwoli tworzyć własne schematy raportów. Zazwyczaj do uzyskiwania tego typu informacji wykorzystuje się technologię automatyzacji.

Rodzaje analityki CRM

To jakie dane system CRM zbiera określasz samemu, lub korzystasz z gotowych schematów. Pamiętaj, że Ty decydujesz jakie informacje są Ci potrzebne do podejmowania lepszych decyzji biznesowych. Oto przykłady rodzajów analityki CRM, które są najczęściej wykorzystywane w firmach:

  • Dokładna analiza klientów – ile zazwyczaj klienci kupują u Ciebie w określonym czasie? Czy za każdym razem wybierają te same usługi lub produkty, czy może ich liczba się zmienia? Dzięki analizie CRM uzyskasz konkretne odpowiedzi na te pytania i będziesz mógł wykorzystać zdobytą wiedzę do udoskonalenia swoich strategii marketingowych.
  • Ocena obsługi klienta – analityka CRM dostarczają informacji na temat wydajności zespołu w kontekście obsługi klienta. Jeśli widzisz trendy, które pracownicy mogliby poprawić, wdróż praktyki, które popchną ich w stronę zwiększenia efektywności.
  • Dokładne dane klientów – niezależnie od tego, czy wykorzystujesz dane klientów do marketingu w social mediach, czy e-mail marketingu, musisz wiedzieć, czy docierasz do właściwej grupy odbiorców. Analityka CRM zapewnia, że uda się zdobyć odpowiednie informacje i tworzyć skuteczniejsze kampanie reklamowe.
  • Generowanie leadów – analityczny system CRM pokaże Ci, które z działań marketingowych najsilniej korelują z zakupami. Dzięki temu możesz modyfikować metody, by osiągać jak najlepsze wyniki.
  • Kontrola finansów – system CRM wyposażony w analitykę da Ci dostęp do informacji o przychodach, wydatkach, prowizjach handlowców i innych danych. Pozwoli to mieć finanse firmy zawsze pod kontrolą.

Do czego służy analityka CRM?

Jeśli chodzi o budowanie najlepszych etapów procesu sprzedaży CRM, dane mają kluczowe znaczenie nie tylko dla utrzymania konkurencyjności na rynku, ale także dla zwiększenia przychodów. Analizy sprzedaży mówią dokładnie, co działa w przypadku zespołów sprzedażowych, a co nie. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu procesu sprzedaży przy użyciu strategii opartych na danych handlowcy będą w stanie osiągać lepsze wyniki. Analityka CRM dla zespołów sprzedaży może śledzić takie parametry jak:

  • Porzucanie zakupu na różnych etapach sprzedaży;
  • Czas trwania przechodzenia przez kolejne etapy;
  • Wydajność leadów i źródeł transakcji;
  • Skuteczność handlowców;

Analityka CRM dla obsługi klienta

Narzędzia analityczne CRM pozwalają dokładnie monitorować praktyki obsługi klienta. Następnie, identyfikując te, które zapewniają największą satysfakcję klienta, działy BOK/DOK mogą doskonalić swoje podejście.

Analityka CRM dla marketingu

Korzystanie z analizy danych CRM pomaga zoptymalizować kampanie marketingowe i dostarczać bardziej spersonalizowane wiadomości do Twoich odbiorców. Takie dane pomagają firmom zrozumieć, które z ich komunikatów reklamowych i strategii są najbardziej skuteczne, a które można poprawić.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!