Co to jest outsourcing?

Outsourcing to praktyka biznesowa, w ramach której firma wynajmuje trzecie przedsiębiorstwo lub osobę do wykonywania zadań, obsługi operacji lub świadczenia usług na rzecz firmy. Obecnie firmy mogą zlecać na zewnątrz wiele zadań lub usług. Często są to usługi informatyczne, w tym programowanie i tworzenie aplikacji, a także wsparcie techniczne czy obsługa klienta.

Outsourcing może polegać na korzystaniu z usług dużego zewnętrznego dostawcy lub na zatrudnianiu indywidualnych niezależnych wykonawców, tymczasowych pracowników biurowych i freelancerów.

Jakie są rodzaje outsourcingu?

Rodzaje outsourcingu są różne i zależnie od potrzeb firmy każdy może mieć swoje zalety lub wady. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka różnych odmian outsourcingu, w zależności od odległości między dwoma stronami relacji:

  • Onshoring – przeniesienie pracy lub usług do tańszej lokalizacji w kraju firmy.
  • Offshoring – przeniesienie pracy lub usług do zewnętrznych dostawców za granicę.
  • Nearshoring – przeniesienie pracy lub usług do ludzi w pobliskich, często graniczących ze sobą regionach i krajach.

Umowy outsourcingowe mogą się także znacznie różnić pod względem zakresu. W przypadku niektórych procesów, takich jak programowanie czy tworzenie treści, odpowiednie może być zatrudnianie freelancerów na zasadzie zadaniowej. Firma zlecająca na zewnątrz cały dział IT będzie wymagała długoterminowego partnerstwa z jasno określonymi wymaganiami. Wszystko jest kwestią znalezienia odpowiedniej formuły współpracy do potrzeb przedsiębiorstwa.

Jak działa outsourcing?

Outsourcing działa w oparciu o prostą koncepcję porozumienia między dwiema stronami. Firma goszcząca decyduje o procesach lub projektach, które mają być zlecone na zewnątrz. Następnie znajduje firmę partnerską na stronach internetowych poświęconych outsourcingowi, poprzez rekomendacje lub w inny sposób. Obie strony podpisują umowy dotyczące pracy, która ma być wykonana.

Różne umowy zawierają różne warunki, takie jak używanie nazwy marki, instrukcje dotyczące jakości, przynależność do konkurencji itp. Firmy outsourcingowe zazwyczaj zatrudniają własny personel i pracują we własnym biurze. Ponadto przedsiębiorstwo outsourcingowe działa w oparciu o model biznesowy, który może być całkowicie odmienny od modelu firmy partnerskiej.

Jakie są zalety outsourcingu?

Warto przytoczyć w tym miejscu zalety outsourcingu. Są to:

1. Stała obsługa – dzięki outsourcingowi produkcji, zwłaszcza za granicą, firma może działać przez 24 godziny na dobę. Dla firmy, która potrzebuje centrum kontaktowego otwartego dla klientów przez cały dzień, może to być postrzegane jako istotna zaleta.

2. Wiedza specjalistyczna – firmy outsourcingowe zazwyczaj zajmują się więcej niż jednym przedsiębiorstwem jednocześnie. Prowadzą one operacje dzień po dniu, pracując nad konkretną częścią procesu. Podobnie jak w przypadku podziału pracy, mogą one naprawdę skupić się na swoich możliwościach i zwiększyć je.

3. Koncentracja na głównych kompetencjach – ponieważ firma nie musi koncentrować się na 100 różnych elementach działalności, może skupić się na czynnikach, które odróżniają ją od konkurencji.

4. Większe możliwości – dzięki outsourcingowi firma nie tylko korzysta z wiedzy fachowej swoich partnerów, ale także z bogactwa zasobów, którymi dysponuje. Dla firm z ograniczonym kapitałem może to być istotna zaleta, ponieważ umożliwia im dostęp do sprzętu, na który w innym przypadku nie byłoby ich stać.

5. Niskie koszty – gdy firma zleca produkcję na zewnątrz, druga firma ma wielu innych klientów, a więc w znacznym stopniu korzysta z efektu skali w tej dziedzinie. Outsourcing do firm zewnętrznych w takich krajach, jak Indie czy Chiny, pozwala na znaczne oszczędności dzięki niższym kosztom pracy. Korzysta na tym także firma, która dzięki outsourcingowi z lokalnym dostawcą może stosunkowo łatwo rozpocząć działalność na tych rynkach.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!