Co to jest MariaDB?

MariaDB to system zarządzania relacyjną bazą danych (DBMS), który dostępny jest w otwartej licencji open source. Jest on darmowym zamiennikiem popularnej technologii baz danych MySQL, z którą jest kompatybilny. MariaDB stworzony został przez programistów, którzy odegrali kluczową rolę w budowaniu bazy MySQL. Miało to miejsce w 2009 roku, gdy marka Oracle przejęła ten projekt.

Co to jest relacyjna baza danych?

System zarządzania relacyjną bazą danych (RDBMS lub RDB) to popularne rozwiązanie do przechowywania informacji w tabelach. Większość baz danych używanych obecnie w przedsiębiorstwach to relacyjne bazy danych, w przeciwieństwie do klasycznych plików lub hierarchicznych baz danych. Relacyjne bazy danych są zdolne do obsługi dużej ilości danych i złożonych zapytań. Standardem jest tutaj stosowanie wielu tabel. Informacje są często przechowywane w wielu tabelach, zwanych też relacjami. Są one podzielone na wiersze, zwane też rekordami, i kolumny (pola).

Relacyjna baza danych MariaDB

MariaDB Corp ma swoją siedzibę w finlandzkim Espoo oraz posiada biuro w Menlo Park (Kalifornia). Firma oferuje komercyjną wersję MariaDB na zasadzie subskrypcji, wraz z produktami uzupełniającymi oraz zestawem usług szkoleniowych, zdalnego zarządzania i migracji. Kod źródłowy bazy danych jest jednak powszechnie dostępny w celu zachowania otwartego charakteru oprogramowania. Obecnie relacyjna baza danych MariaDB używana jest przez takie firmy jak RedHat, Ubuntu, Google, Wikipedia, Tumblr, Amazon Web Services, SUSE Linux i wiele innych.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!