Co to HTTP i do czego służy?

Wszyscy, korzystając z internetu, posługujemy się adresami WWW różnych stron, więc obcujemy również ze skrótem HTTP. Znajdziesz go przed właściwym adresem witryny, a służy on do wymiany danych w sieci. Rozwijając ten skrót, uzyskamy angielskie określenie: Hypertext Transfer Protocol. HTTP, a więcej o nim dowiesz się, czytając dalej.

Jak działa protokół HTTP?

Ten protokół odpowiada za wymianę danych w sieci Internetowej na zasadzie klient-serwer. Przy czym klientem jest tutaj przeglądarka, z której korzystasz, a serwerem miejsce, gdzie znajdują się pliki tworzące stronę WWW.  HTTP więc służy do wyświetlenia witryny i jest podstawą wymiany każdych danych w sieci. Dawniej, by wejść na stronę, trzeba było wpisać HTTP przed jej adresem, jednak teraz nie jest to już konieczne. Innymi słowy: Jeśli Internet jest bazą łączącą klientów i serwery sieci Web, to HTTP jest “językiem”, którym posługują się oni między sobą w ramach tego połączenia. W ten sposób ładują się strony WWW i odtwarzane są filmy z YouTube.

Protokół HTTP został zaprojektowany na początku lat 90 i jest protokołem rozszerzalnym, który z czasem ewoluował. Pozwoliło to wykorzystać go także do pobierania obrazów, filmów, czy wysyłania treści na serwery. HTTP jest protokołem tzw. bezstanowym, co oznacza, że nie magazynuje on informacji o poprzednim połączeniu przeglądarki z witryną. Po wyłączeniu strony i ponownym jej włączeniu zaczniemy po prostu od nowa ją przeglądać. Dzięki temu serwer nie jest tak obciążony, a odwiedziny na WWW przypominają przeglądanie klasycznej gazety.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!