Co to jest ASP.NET? 

ASP.NET to platforma budowania stron internetowych udostępniana przez firmę Microsoft. Umożliwia programistom tworzenie aplikacji internetowych, usług internetowych oraz dynamicznych stron internetowych opartych na treści. ASP.NET po raz pierwszy trafił do użytkowników w 2002 roku.

ASP.NET został zaprojektowany do pracy z protokołem HTTP. Jest to standardowy protokół używany we wszystkich aplikacjach internetowych. Aplikacje ASP.Net mogą być również pisane w różnych językach programowania .Net. Należą do nich: C#, VB.Net i J#. ASP.NET działa na licencji Open Source i tylko na systemie Windows.

Czym jest ASP.NET Core?

ASP.NET Core jest wersją ASP.NET, która przeznaczona jest na wszystkie platformy systemowe, a nie tylko na Windows jak klasyczna wersja. Oznacza to, że można z niej korzystać także na Linuxie oraz MacOS. ASP.NET Core również jest na licencji Open Source i umożliwia tworzenie aplikacji internetowych oraz dynamicznych stron WWW. Programiści, którzy znają ASP.NET, mogą wykorzystać swoją dotychczasową znajomość języka C# i szybko przyswoić sobie różnice wprowadzone w ASP.NET Core. ASP.NET Core wydany został w 2016 roku i stanowi stabilną alternatywę dla aplikacji internetowych ASP.NET hostowanych w systemie Windows.

Zalety i wady korzystania z ASP.NET

Zacznijmy od zalet tego rozwiązania, którymi są:

    • ASP.NET jest niezależną platformą, na której można używać dowolnego języka, zgodnie z własnymi upodobaniami.

    • Dostępny jest na licencji Open Source

    • Aplikacje zbudowane przy użyciu ASP.NET są używane na całym świecie

    • ASP.NET umożliwia programistom bardziej wydajną pracę

Są również wady:

    • Aplikacje zbudowane przy użyciu ASP.NET są droższe, gdyż wymagają licencji SQL Server, Visual Studio, czy Windows Server

    • Należy bardziej zadbać o ochronę aplikacji

    • ASP.NET nie zapewnia 100% dostępu do danych dla aplikacji

Co to jest ASP.NET? 

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!