Co to jest iOS?

IOS to mobilny system operacyjny firmy Apple, który działa na urządzeniach Apple iPhone, iPod, iPad, iWatch, Apple TV oraz iMac. Jego pierwotna nazwa brzmiała iPhone OS, ale wraz z wprowadzeniem iPada została ona zmieniona na iOS. System Apple iOS wykorzystuje interfejs wielodotykowy, w którym do obsługi urządzeń służą proste gesty, takie jak przesunięcie palcem po ekranie, aby przejść do następnej strony, lub zbliżenie palców, aby powiększyć obraz.

Po raz pierwszy iOS został zaprezentowany przez Steve’a Jobsa podczas konferencji WWDC w 2007 roku, na której przedstawiono iPhone’a. iOS jest drugą co do popularności platformą dla urządzeń mobilnych, nieznacznie ustępując jedynie systemowi Android.

Co to znaczy system iOS?

iOS to system operacyjny dla iPhone’a, iPada i innych urządzeń mobilnych firmy Apple. Apple iOS jest oparty na Mac OS, systemie operacyjnym, który działa w komputerach stacjonarnych i laptopów Apple. Całość została zaprojektowana z myślą o łatwym, bezproblemowym łączeniu w sieć wielu produktów Apple.

Co oznacza skrót iOS?

Skrót iOS oznacza iPhone Operating System, czyli System Operacyjny iPhone.

Czym jest system operacyjny iOS?

Mobilny system operacyjny iOS to oprogramowanie znajdujące się pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem, z którego korzysta. Jego zadaniem jest interpretowanie poleceń i umożliwienie dostępu do zasobów sprzętu. Mobilne systemy operacyjne, takie jak iOS, różnią się od większości innych systemów operacyjnych, ponieważ umieszczają każdą aplikację w jej własnym środowisku, uniemożliwiając innym aplikacjom ingerowanie w nią.

Taka konstrukcja sprawia, że zainfekowanie aplikacji w systemie operacyjnym iOS przez wirusa jest prawie niemożliwe. To rozwiązanie stwarza również ograniczenia, ponieważ uniemożliwia bezpośrednią komunikację między aplikacjami. Przykładem aplikacji działających na systemie iOS niech będzie system ASARI CRM w wersji mobilnej. Dzięki temu zarządzanie firmą wykonywanie pracy i wszystko, czego potrzebujesz, możesz zrobić z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz.

Co daje iOS?

IOS ma wiele zalet, które przekonały do niego miliony użytkowników na całym świecie. Poniżej zapoznasz się z tymi najważniejszymi:

Użyteczność i obsługa

Ponieważ użyteczność jest głównym celem każdego produktu, system iOS ma doskonały UX (user experience). W porównaniu ze wszystkimi wersjami i modelami iPhone’a ma prosty i przejrzysty interfejs, który pomaga użytkownikowi łatwo i płynnie obsługiwać telefon.

Lepsza wydajność

Przy zakupie smartfona powinniśmy kierować się przede wszystkim wydajnością. Jeśli telefon zawiesza się podczas użytkowania, denerwujemy się. Liczba awarii i błędów w aplikacjach na iOS jest niższa niż w systemie Android. Z wersji na wersję wydajność iOS jest coraz lepsza.

Aparat fotograficzny

Aparat firmy Apple jest lepszy od samego początku, a jego jakość poprawia się z wersji na wersję. Czas robienia zdjęć jest krótszy, a aparat ma wbudowane funkcje edycji i filtrowania różnych kolorów i widoków. Aparat ma funkcję slow-motion, czujniki QR i wiele innych. Wszystko to dzięki dopracowaniu systemu IOS, który wydajniej niż inne przetwarza obraz z kamery cyfrowej na smartfonie.

Mniejsze wydzielanie ciepła

Im bardziej urządzenie się starzeje, tym więcej generuje ciepła. Ale iPhone wytwarza mniej ciepła, nawet gdy jest starszy. Wynika to z faktu, że system mobilny iOS ma tak napisany kod, że wydajnie zarządza on baterią i poborem energii przez urządzenia Apple.

System CRM ASARI a iOS

Nasze oprogramowanie dla firm działa na systemie iOS. Jeżeli korzystasz z ASARI CRM w wersji mobilnej, to bez problemu uruchomisz je na swoim smartfonie z nadgryzionym jabłuszkiem 🙂

Czy iOS jest lepszy od Androida?

Nie można zaprzeczyć, że Android jest najczęściej używaną platformą na świecie. Istnieją jednak różne powody, które wskazują, że telefony z systemem iOS działają lepiej niż Android.

Integracja oprogramowania i sprzętu

System iOS firmy Apple jest zamkniętym ekosystemem, co oznacza, że Apple produkuje zarówno systemy operacyjne, jak i sprzęt. Żadna inna firma nie wykorzystuje żadnego z nich do integracji ze swoimi usługami. Dzięki temu Apple ma przewagę nad Androidem, zapewniając lepszą synchronizację pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem.

Łatwość użytkowania

System iOS nie zapewnia prostotę obsługi, która na przestrzeni lat pozostaje taka sama. Co prawda w smartfonach Apple z iOS pojawiają się nowe funkcje, ale interfejs jest taki sam. Dzięki temu użytkownicy są do niego przyzwyczajeni i łatwiej im się go obsługuje.

Regularne aktualizacje

Apple jest znany z dopracowanych aktualizacji, ponieważ pojawiają się one w tym samym terminie dla każdego urządzenia. Wszystkie smartfony iOS są aktualizowane w tym samym dniu.

Bezpieczeństwo i szyfrowanie

Apple iOS i iPhone’y są zbudowane w taki sposób, że nikt nie może dostać się do niego bez zgody użytkownika. Pamięć w iPhone jest zaszyfrowana, aby nie można było włamać się do urządzenia i odczytać poufnych danych. Dla przykładu w iPhone X identyfikator odcisku palca i Face Id są przechowywane bezpośrednio w telefonie, a nie na serwerze w chmurze.

Dodatkowo aplikacje na system iOS muszą przejść wyśrubowane kontrole przed wydaniem ich w App Store. Apple przestrzega bardzo bezpiecznych i jakościowych zasad wprowadzania aplikacji. Muszą mieć one tryb responsywny i przestrzegać standardów Apple, więc dostajemy tylko jakości aplikacji na urządzeniu iPhone.

Jak dowiedzieć się jaką wersję oprogramowania iOS ma mój iPhone?

Przejdź do ekranu głównego iPada lub iPhone’a, a następnie dotknij ikony “Ustawienia”. Stamtąd wybierz “Ogólne”. Następnie dotknij “Informacje”. Zobaczysz wszystkie informacje o swoim urządzeniu, w tym wersję urządzenia z systemem iOS.

Jaki jest najnowszy system iOS?

Najnowsza wersja oprogramowania Apple dla iPhone’ów to iOS 16. System iOS 16 dodaje do iPhone’a nowe funkcje personalizacji, głębszą inteligencję oraz bardziej płynne sposoby komunikacji i udostępniania.

Jak zrobić aktualizację iOS 16?

Przejdź do Ustawienia > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania. Być może będziesz musiał stuknąć „Uaktualnij do iOS 16” na dole ekranu, a następnie „Pobierz i zainstaluj”, lub zostaniesz przekierowany do „Pobierz i zainstaluj” automatycznie. Następnie zgódź się na warunki Apple, a następnie poczekaj.

Na ekranie zobaczysz komunikat, który oznacza, że Apple dodał Cię do swojej kolejki pobierania. Gdy iOS 16 zacznie się pobierać, zobaczysz pasek szacunkowego czasu u góry, czyli dowiesz się, jak długo będziesz czekać. To z kolei zależy od tego, jak wiele osób próbuje uaktualnić. Twój telefon będzie musiał następnie zrestartować, co również może zająć kilka minut.

Co to jest iOS?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!