Co to jest Internet Explorer?

Internet Explorer (IE) jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Przedstawimy krótką historię tego rozwiązania, które towarzyszyło nam od 1995 roku. A dlaczego towarzyszyło? Obecnie IE nie jest już wspierany, a zastąpił go Microsoft Edge. Zaczynajmy!

Internet Explorer – historia

Internet Explorer przez wiele lat był domyślną przeglądarką internetową w systemach operacyjnych z rodziny Windows. Microsoft zaprzestał używania przeglądarki Internet Explorer, ale nadal utrzymuje przeglądarkę IE 11. Microsoft Edge zastąpił IE jako domyślną przeglądarkę systemu Windows począwszy od systemu Windows 10, ale IE jest nadal popularnym rozwiązaniem dla osób korzystających ze starszych wersji systemu Windows.

Internet Explorer był dostępny dla użytkowników od systemu Windows 95. Każda kolejna wersja tej przeglądarki była darmowa i powszechnie dostępna dla każdego. W 2003 roku IE osiągnął 95% udziału w rynku, stając się niejako monopolistą wśród przeglądarek. Około roku 2012 Internet Explorer utracił swoją pozycję i zaczął być wypierany przez takie rozwiązania jak Google Chrome, Mozilla Firefox, czy Opera. Co ciekawe w Polsce Internet Explorer spadł poza TOP 5 przeglądarek w roku 2017, osiągając w 2018 roku użycie poniżej 1%. Ostatnią edycją tej przeglądarki był Internet Explorer 11, a od 2015 zastąpił go Microsoft Edge, stając się podstawą tego typu narzędziem od Windowsa 10. Firma z Redmond ogłosiła, że 15 czerwca 2022 roku zakończy się wsparcie techniczne dla tej przeglądarki.

Kontrowersje wokół Internet Explorer’a

O przeglądarce Internet Explorer zrobiło się głośno z powodu kilku luk w zabezpieczeniach sieciowych, które zostały odkryte w przeszłości. Nowe wersje przeglądarki miały poprawione funkcje bezpieczeństwa w celu zwalczania phishingu i złośliwego oprogramowania, ale nie pozwoliło to odzyskać pozycji lidera. IE ze względu na swoją popularność ciągle jest popularnym celem złośliwego oprogramowania. Późniejsze wersje przeglądarki były krytykowane za wolną prędkość i zastój w rozwoju.  

Internet Explorer był także krytykowany za brak możliwości usunięcia z systemu Windows. Nie jest możliwe całkowite skasowanie tego programu bez poważnych zmian w Windows. Jedynym sposobem na pozbycie się tej przeglądarki jest metoda ograniczająca funkcjonalność samego systemu, więc praktycznie nikt z tego nie korzystał.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!