Co to jest Application Service Provider (ASP)?

Application Service Provider to dostawca usług informatycznych dla firm. ASP dostarcza oprogramowanie przez internet, a odbiorca, korzystając z tego outsourcingu, oszczędza pieniądze i zwiększa swoją wydajność. ASP sprawia dodatkowo, że małe i średnie firmy mogą korzystać z aplikacji, które w przeciwnym razie nie byłoby dla nich dostępne.

Jak działa Application Service Provider?

Application Service Provider jest firmą, która pozwala korzystać z różnych aplikacji i usług swoim klientom, stosując model biznesowy oparty na wynajmie. Działa to na zasadzie outsourcingu dla organizacji, która korzysta z rozwiązania ASP. Dzierżawi ona aplikację, a użytkownicy mogą zapisywać swoją pracę na zdalnym serwerze i pracować za pomocą interfejsu opartego na przeglądarce internetowej. Application Service Provider zarządza aplikacjami i obsługuje serwery obsługujące oprogramowanie. Udostępnia informacje użytkownikom końcowym przez Internet i wystawia rachunki miesięczne lub roczne za każde konto.

Przykład Application Service Provider

Najpopularniejszym przykładem działania Application Service Provider są usługi Google, które w większości są darmowe. Weźmy tutaj Google Docs oraz Arkusze Google. Firmy korzystając z nich, mogą realizować swoje zadania. Oba rozwiązania działają w przeglądarce internetowej, a wszystkie dane zapisywane są na dyskach Google.

Zalety i wady ASP

Taniej dla firmy jest dzierżawić aplikacje niż kupować je na własność. Sprawia to, że Application Service Provider:

    • Pozwala to na obniżenie kosztów organizacji

    • Umożliwia wybór modułów o dobrych możliwościach

    • Pomaga w łatwym utrzymaniu oprogramowania i sprzętu

    • Pomaga zmniejszyć obciążenie sprzętu i zasobów ludzkich

Oczywiście pojawiają się także wady:

    • Dla klientów oferowane są serwery wirtualne zamiast dedykowanych, co sprawia, że dochodzi do problemów z bezpieczeństwem i naruszeń danych

    • Jeśli firma ASP się zamknie, może to mieć wpływ na działalność odbiorcy usług, ponieważ użytkownicy są uzależnieni od dostawcy

    • Dostawca ASP może nie udostępniać najnowszych wersji aplikacji, co może prowadzić do braku zabezpieczeń i funkcji

Tego typu rozwiązania są również często stosowane w branży systemów CRM.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!