Co to jest VoIP i do czego służy?

VoIP (skrót od Voice over Internet Protocol) to transmisja głosu i treści multimedialnych za pomocą połączenia internetowego. VoIP umożliwia użytkownikom wykonywanie połączeń głosowych za pomocą komputera, smartfona, innych urządzeń mobilnych, specjalnych telefonów VoIP oraz przeglądarek obsługujących technologię WebRTC. 

VoIP to technologia przydatna zarówno dla konsumentów, jak i dla firm, ponieważ zawiera inne funkcje, których nie można znaleźć w zwykłych usługach telefonicznych. Funkcje te mogą obejmować nagrywanie rozmów, indywidualny identyfikator rozmówcy lub pocztę głosową. Technologia ta jest również przydatna dla organizacji, ponieważ pozwala na ujednolicenie komunikacji.

VoIP, czyli Voice over Internet Protocol - co to jest i jak działa

Jak działa VoIP?

VoIP to technologia przekształcająca głos w sygnały cyfrowe, które można przesyłać przez internetowe pakiety danych cyfrowych za pośrednictwem sieci lokalnej, WAN lub innej infrastruktury w celu umożliwienia prowadzenia rozmów telefonicznych. 

VoIP wykorzystuje protokół RTP (protokół czasu rzeczywistego), aby zapewnić terminowe dostarczanie tych pakietów. Do obsługi VoIP można użyć kabla ethernetowego lub szybkiego połączenia WiFi. Działanie systemu VoIP polega na pobieraniu analogowych sygnałów głosowych, przekształcaniu ich na sygnały cyfrowe, a następnie przesyłaniu ich w postaci danych przez linię szerokopasmową.

VoIP – zalety

Zalety VoIP to:

  • Niższy koszt – cena jest niższa niż w przypadku typowych rachunków telefonicznych. Dodatkową zaletą są niskie stawki za połączenia międzynarodowe. VoIP nie wymaga linii przewodowej i wykorzystuje internet do wykonywania połączeń, co oznacza, że są one traktowane jak normalny ruch i są tańsze.
  • Wyższa jakość dźwięku – dzięki nieskompresowanym danym dźwięk jest wyraźniejszy.
  • Możliwość pracy zdalnej – VoIP sprawdza się dla osób pracujących zdalnie, ponieważ mają oni do dyspozycji wiele opcji, dzięki którym mogą dzwonić na spotkania lub komunikować się z zespołem.
  • Funkcjonalność – dodatkowe funkcje obejmują np. nagrywanie rozmów, kolejki dzwoniących lub indywidualny identyfikator rozmówcy.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!