System ERP – co to jest? Czym się różni od CRM?

System ERP vs CRM

Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie lada wyzwanie. Poza dbaniem o wysoką jakość oferowanego produktu lub usługi masz na głowie między innymi kontrolę finansów, produkcji, stanów magazynowych i zasobów ludzkich. A gdyby tak ktoś mógł Cię w tym wyręczyć i spiąć wszystko w jedną całość, z dokładnym raportowaniem wyników i wskazywaniem słabych punktów?

System ERP kłania się w pas i aplikuje na stanowisko pracownika miesiąca. Każdego!

System ERP – co to jest?

Bohaterem tego artykułu jest system ERP. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego Enterprise Resource Planning, które w naszym języku ojczystym oznacza Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa.

Pokusimy się o bardziej obrazowe wyjaśnienie, co to jest system ERP.

Zarządzanie przedsiębiorstwem w systemie ERPWyobraź sobie bardzo nowoczesny portfel (może być skórzany), który ma umiejętność ścisłego kontrolowania wydatków. Dla szanującego się biznesmena to jednak mało więc w bonusie daje możliwość tworzenia raportów i wskazuje słabe ogniwa, pomagając w optymalizacji procesów wewnątrz organizacji. Pieśń przyszłości? Bynajmniej – to właśnie ERP.

W praktyce to największy sprzymierzeńca kadry zarządzającej, która odczuje jego wsparcie przy wyciąganiu wniosków z funkcjonowania firmy, a w efekcie podejmowaniu bardziej racjonalnych decyzji biznesowych.

Dla właściciela przedsiębiorstwa to scedowanie wszystkich obowiązków na jednego sprawnie działającego pracownika, który nigdy nie bierze L4 i za długo nie plotkuje przy kawie! A na poważnie – dzięki systemowi ERP masz pewność pełnej kontroli:

 • wszystkich procesów;
 • dokumentów;
 • stanów magazynowych
 • przepływu finansów;
 • zarządzania kadrą.

Co zyskujesz? Komfort i oszczędność czasu. A jak wiemy, czas to pieniądz! Redukuj niepotrzebne koszty, modyfikuj procesy i ciesz się zoptymalizowanym działaniem, które przełoży się na stan portfela. Skórzanego – jak udało się ustalić we wcześniejszej części artykułu.

Różnice pomiędzy systemem ERP a CRM

Wiemy już, co to jest ERP, więc teraz wejdziemy na jeszcze wyższy poziom wtajemniczenia… Poznaj bliżej system CRM, który uważany jest za konkurenta ERP lub przewrotnie – za jego dobrego współpracownika. Gdzie leży prawda o ich relacji?

System ERP do zarządzania przedsiębiorstwemW tym artykule wyjaśnimy różnice między systemami ERP i CRM oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości odnośnie do ich współdziałania lub boksowania się na wirtualnym ringu.

System CRM pod lupą

Skrót CRM wywodzi się z angielskiego Customer Relationship Management i oznacza Zarządzanie Relacjami z Klientem.

Pozostajemy wierni porównaniom, dlatego nasz system CRM ubierzemy w formę innowacyjnej karty, działającej na styku firma – Klient. Dzięki niej usprawnisz:

 • marketing;
 • sprzedaż;
 • obsługę klienta;
 • zarządzanie firmą.

Wszystko to w szerszej perspektywie przekłada się na zwiększeniu przychodów.

Czy innowacyjna karta w postaci systemu CRM współdziała z nowoczesnym portfelem w formie ERP? Sprawdźmy!

Oprogramowania dla firm ERP i CRM – podobieństwa i różnice

Już na wstępie rozwiewamy wątpliwości – opisywane systemy mogą świetnie współpracować, działając na korzyść prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa.

Mają wspólny cel – a jak wiemy, ten zawsze łączy! Oprogramowania dla firm wespół w zespół oferują nam optymalizację procesów zachodzących wewnątrz organizacji (system ERP), jak i na styku z naszym Klientem (system CRM).

W dużym uproszczeniu – system CRM ma pomóc w zwiększaniu przychodów (poprzez ułatwienie kontaktu z Klientem czy profesjonalizację sposobu przedstawiania oferty), a system ERP zmniejszać koszty i trzymać dochody oraz kadrę twardą ręką (w ramach zarządzania personelem, procesami wewnątrz organizacji i jej dobrami materialnymi).

Przedstawione powyżej systemy mogą działać dla naszej firmy w pojedynkę lub przybić sobie “piątkę” i współdziałać. Wszystko zależy od specyfiki prowadzonej działalności, potrzeb i priorytetów.

System ERP i CRMPrzyjęło się, że systemy CRM dedykowane są większym przedsiębiorstwom, w których liczebność pracowników (a co za tym idzie też działów) wymaga skoordynowanej sprzedaży i kontaktu z Klientami oraz Kontrahentami. Nie jest to jednak prawdą. Dlaczego?

Ponieważ każda firma (niezależnie od wielkości) powinna koncentrować swoje siły na pozyskiwaniu Klientów i ich właściwej obsłudze. To między innymi profesjonalnie przygotowane materiały handlowe, odpowiednie prezentowanie produktów i usług, wartościowe rozmowy, żywe negocjacje oraz nacechowane mniejszymi emocjami faktury.

Nie można pominąć również kwestii RODO – ochrona danych swoich Klientów to obowiązek (choć pewnie czasem ciśnie się na usta wyraz zmora!) każdego przedsiębiorcy.

Niezależnie od skali prowadzonego biznesu, wszystkim zależy na czasie oraz profesjonalnym działaniu. CRM wspiera ich w tym podejściu i serwuje dodatkowe korzyści.

A co z mocnymi stronami jego kolegi z branży?

Do zadań systemu ERP należy głównie usprawnianie procesów związanych z kontrolowaniem produkcji, stanów, dokumentów, finansów i kadry. Czyli organizacja pracy firmy „od podszewki”, bez wychodzenia z cienia.

To profesjonalne oprogramowanie dla firm trzyma w ryzach elementy materialne i niematerialne będące w posiadaniu przedsiębiorstwa i pomaga w racjonalny sposób nimi zarządzać.

Dzięki temu zasoby ludzkie, informacyjne czy finansowe są przez nas optymalnie wykorzystywane. Możemy doprecyzować naszą ofertę, dostosować ją do wymogów rynku lub aktualnej sytuacji gospodarczej.

Przykład? System ERP pozwala nam w szybki i wygodny sposób sprawdzić:

 • czy mamy odpowiednią ilość materiału, by wyprodukować oferowany produkt;
 • nadzorować jego produkcję i kanały dystrybucji – z całą otoczką proceduralno-prawną-organizacyjną.

Czy system ERP to CRM? I’m Kameleon. ASARI CRM Kameleon!

Fani Jamesa Bonda pewnie w lot wyłapali tę słowną gierkę, która pojawia się tu nie bez przyczyny. Nasz zaawansowany system ASARI CRM w służbie Twojej (królewskiej) przedsiębiorczości jest naprawdę agentem do zadań specjalnych.

Wzrost dochodu łączy się z redukcją kosztów, a dobra organizacja i usprawnienia ważne są na każdym etapie prowadzenia działalności. Z tej przyczyny stawianie podziałów między CRM a ERP wydało się niepotrzebne. I tak powstał ASARI CRM…

Ten nowoczesny system modyfikuje i usprawni wszystkie działania na linii Firma – Klient. Docenią to Twoi handlowcy, marketingowcy, osoby zajmujące się obsługą i… Klienci!

Dodatkowo dzięki rozbudowanym funkcjom może zostać wykorzystany w obszarach zarządzania firmą, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla systemu ERP.

Organizuj i ulepszaj pracę wewnątrz organizacji oraz w świecie pozyskiwania i obsługiwania Klienta – prosto i przejrzyście.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!