Czym jest SGE od Google?

SGE (Search Generative Experience) to eksperymentalna wersja wyszukiwarki Google Chrome oparta na technologii uczenia maszynowego, w tym zaawansowanych modelach językowych. W 2023 roku firma Google wypuściła testową wersję wyszukiwarki internetowej opartej na sztucznej inteligencji (AI), której głównym zadaniem będzie dostarczanie użytkownikom jeszcze dokładniejszych informacji. Od września 2023 nowa wersja jest w fazie testów w Stanach Zjednoczonych, Indiach oraz Japonii.

Jaki jest cel SGE?

Celem SGE od Google ma być przede wszystkim szybsze, kompleksowe i intuicyjne generowanie odpowiedzi na zapytania użytkowników. Co ciekawe, nowa wyszukiwarka będzie dostarczała bardziej uproszczone informacje, dzięki temu, że wybierze dla nas mniej skomplikowane wyjaśnienia. Pytania zadawane wyszukiwarce będą mogły być jeszcze bardziej złożone, a źródło odpowiedzi łatwiejsze do zbadania. Search Generative Experience ma być odpowiedzią na wydaną wcześniej wyszukiwarkę Bing, także opartą na AI. 

SGE Google – nowości

Search Generative Experience od Google będzie wyróżniać się zasadniczym elementem – nową organizacją wyników wyszukiwania. Cechą SGE ma być wyróżnione górne pole z odpowiedzią sztucznej inteligencji na zapytanie użytkownika. Taka odpowiedź, nawet na bardzo zawiłe pytanie, ma być prosta i wyczerpująca. Nie będzie to też cytat ze strony, a zinterpretowana treść od chatbota. SGE poda również linki do stron, na podstawie których wyjaśnienia zostały wygenerowane. To sprawi, że informacje będą prostsze do zweryfikowania. Ciekawostką jest to, że SGE Google umożliwi użytkownikom prowadzenie konwersacji z chatbotem na podstawie pytań uzupełniających. Nowością od SGE ma być wsparcie w podejmowaniu decyzji zakupowych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnego zapytania, dostaniemy porównanie produktów, szacunkową cenę i opinie wraz z wytycznymi, o których warto pamiętać przy zakupie.

Ograniczenia SGE

Według informacji firmy Google, nowa wersja wyszukiwarki będzie niosła ze sobą pewne ograniczenia, tzw. YMYL (Your Money, Your Life), dotyczące tematów, których Search Generative Experience nie będzie poruszać. W nowej wersji Google nie będzie ingerował w tematy zdrowotne (np. leki) czy finansowe (nie dostarczy informacji o najlepszych sposobach na inwestowanie pieniędzy). Jeśli chodzi o SGE a SEO, poprzez swoje zmiany, nowa wyszukiwarka może zdecydowanie wpłynąć na wyniki firm, ruch czy rankingi i koszty.

Czym jest SGE od Google?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!