Co to jest LDAP?

LDAP to protokół służący do utrzymywania i udostępniania “usług katalogowych” w sieci. Tymi usługami są np. książka kontaktów, pliki, drukarki i inne urządzenia, serwery bądź użytkownicy. LDAP umożliwia wyszukanie konkretnego bytu, zlokalizowanie go w sieci i bezpieczne połączenie się z nim.

Protokół LDAP jest powszechnie używany do budowania centralnych serwerów uwierzytelniania. Zawierają one nazwy użytkowników i hasła wszystkich w sieci. Dowolne aplikacje i usługi mogą łączyć się z serwerem LDAP w celu uwierzytelnienia i autoryzacji użytkowników. Katalogi LDAP zazwyczaj zawierają dane, do których dostęp jest regularny, ale rzadko zmieniany.

Co to jest Active Directory?

LDAP i Active Directory są czasem używane zamiennie, ale nie są to rzeczy tożsame. Active Directory to zastrzeżona usługa katalogowa opracowana przez firmę Microsoft. Może być używana do uwierzytelniania i/lub przechowywania informacji o zasobach sieciowych. LDAP to język, w którym można rozmawiać z usługami katalogowymi, a Active Directory jest jedną z takich usług.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!