Co to jest FTP?

File Transfer Protocol (FTP) to protokół komunikacyjny służący do przesyłania plików z komputera do komputera, pod warunkiem że oba mają połączenie z Internetem. Jeden z komputerów pełni funkcję serwera. FTP umożliwia użytkownikom pobieranie stron internetowych, plików i programów dostępnych w innych serwisach. 

Do czego służy serwer FTP?

FTP służy do przesyłania plików o dużych rozmiarach. Za pomocą tego protokołu można dzielić się dziesiątkami, a nawet setkami gigabajtami danych, a jednocześnie i nadal uzyskiwać płynną transmisję internetu. Przydaje się to w firmach, które dzielą się plikami o większych rozmiarach. FTP umożliwia wysyłanie wielu plików naraz, można wybrać kilka z nich i wysłać je wszystkie w tym samym czasie. Bez usług FTP użytkownik może być zmuszony do wysyłania ich pojedynczo, podczas gdy mógłby wykonywać inne zadania. Serwer FTP może być wykorzystywany m.in. jako wspierający funkcjonalność systemów CRM oraz programów dla biur nieruchomości (eksport ogłoszeń).

Jak działa FTP?

Protokół FTP nie korzysta z szyfrowania. Do uwierzytelniania wykorzystuje nazwy użytkowników i hasła w postaci czystego tekstu. Sprawia to, że transmisje danych przesyłane za pomocą protokołu FTP są podatne na zwykłe metody podsłuchiwania, podszywania się i inne ataki.

Klasyczny FTP ma luki w zabezpieczeniach, jednak obecnie dostępne są protokoły szyfrowanego przesyłania plików. Nakładają one na FTP zabezpieczenia niezbędne w przypadku plików wrażliwych. W szczególności protokoły FTPS i SFTP są przeznaczone dla organizacji, które potrzebują wysoce bezpiecznych funkcji przesyłania plików.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!