Czym zajmuje się Data Analyst?

Data Analyst zajmuje się analizą zbiorów danych tak, żeby znaleźć rozwiązania problemów klientów firmy. Do jego obowiązków należy przekazywanie zebranych informacji kierownictwu organizacji, tak by mogło ono podejmować odpowiednie decyzje. Data Analyst znajduje zatrudnienie w zróżnicowanych branżach: od IT, przez finanse, po medycynę i instytucje rządowe.

Na czym polega praca Data Analyst?

Pracownik Data Analyst to ktoś, kto wyposażony jest w wiedzę i umiejętności pozwalające przekształcić surowe dane w informacje i wgląd, które mogą być wykorzystane do podejmowania decyzji biznesowych. Data Analyst jest odpowiedzialny za organizowanie danych związanych z liczbami sprzedaży, badaniami rynku, logistyką, marketingiem lub innymi aspektami działania firmy. Wykorzystuje on wiedzę techniczną, aby zapewnić dokładność i wysoką jakość danych. Dane są następnie analizowane, projektowane i prezentowane w sposób, który pomaga osobom, firmom i organizacjom podejmować lepsze decyzje. Do jego zadań należą m.in.:

  • Korzystanie ze zautomatyzowanych narzędzi (takich jak program dla firm ASARI CRM) do pozyskiwania danych ze źródeł pierwotnych i wtórnych.
  • Rozwijanie i utrzymanie baz danych, systemów danych – reorganizacja danych w czytelnym formacie.
  • Przeprowadzanie analiz w celu oceny jakości i znaczenia danych.
  • Filtrowanie danych poprzez przegląd raportów i wskaźników wydajności w celu zidentyfikowania i poprawienia problemów z kodem.
  • Przypisywanie wartości liczbowych istotnym funkcjom biznesowym, tak aby można było ocenić i porównać wyniki działalności w poszczególnych okresach czasu.
  • Analizowanie trendów, które mają wpływ zarówno na organizację danych, jak i na branżę, w której pracuje Data Analyst.
  • Przygotowywanie raportów dla kierownictwa pokazujących trendy, wzorce i przewidywania przy użyciu odpowiednich danych.
  • Współpraca z programistami, inżynierami i kierownictwem w celu poprawy procesów, modyfikacji systemu i opracowywania strategii zarządzania danymi.
  • Przygotowanie końcowych raportów analitycznych dla zainteresowanych stron, aby zrozumieć kroki analizy danych, umożliwiając im podjęcie ważnych decyzji w oparciu o różne fakty i trendy. 

Raporty w ASARI CRM jako wsparcie Data Analyst

Nasze oprogramowanie dla firm wyposażone jest w potężne narzędzie analityczne, jakim są Raporty ASARI CRM. Dzięki niemu można dokonać analizy każdego aspektu działania firmy, co jest idealnym wsparciem dla Data Analyst. Analityka biznesowa w ASARI CRM pozwala na gromadzenie informacji na temat klientów, firmy, działań, pracowników, finansów, marketingu i wielu innych aspektów. Data Analyst wykorzysta je do szukania optymalizacji i w procesie decyzyjnym.

Baza danych CRM dla Data Analyst

Baza danych CRM zawiera wszystkie informacje o działaniach firmy i jej pracowników oraz o klientach. Program dla firm ASARI CRM pozwala na gromadzenie, zarządzanie, przekształcanie i udostępnianie danych wszystkim. Pracownik Data Analyst potrzebuje takiego rozwiązania jak system CRM, by efektywnie wypełniać swoje obowiązki. Dlatego ASARI CRM zawiera narzędzia do raportowania marketingu i sprzedaży, które są przydatne do prowadzenia kampanii oraz zwiększania zaangażowania klientów.

Ile zarabia junior Data Analyst?

Data Analyst zarabia w zależności od swojego doświadczenia. Dane z początku 2022 roku wskazują, że średnie wynagrodzenie dla tego stanowiska wynosi około 8800 zł brutto. Jednak widełki wynoszą tutaj od 6 850 zł do 11 430 zł.

Kompetencje pracownika Data Analyst

Data Analyst musi posiadać odpowiednie kompetencje, bez których nie mógłby podjąć się tego zajęcia. Obok umiejętności technicznych powinien on mieć cechy lidera. Wynika to faktu, że ściśle współpracuje on z kierownictwem, które często nie wie, jak analizować dane. Dlatego, by uświadomić zarządowi problemy, Data Analyst musi mieć silniejszy charakter, niż “szeregowy” pracownik. Oprócz tego jego kompetencje to: matematyka, statystyka, informatyka, zarządzanie informacjami, ekonomia i wiedza dotycząca branży, w której pracuje.

Czym zajmuje się Data Analyst?

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!