Czym jest PRM?

PRM, czyli Partner Relationship Management to system zarządzania relacjami z partnerami. Jego głównym celem jest usprawnienie współpracy oraz komunikacji między firmą a jej partnerami biznesowymi, takimi jak dystrybutorzy, dostawcy czy sprzedawcy. Dzięki PRM możliwe jest monitorowanie i optymalizacja procesów związanych z partnerami, takich jak szkolenia, wsparcie marketingowe, zarządzanie umowami czy dostęp do wspólnych zasobów.

CRM a PRM – różnice

Podczas gdy CRM (Customer Relationship Management) koncentruje się na zarządzaniu relacjami z końcowymi klientami, PRM skupia się na relacjach biznesowych z partnerami. W skrócie, CRM zajmuje się bardziej relacjami firmy z klientami, podczas gdy PRM kieruje uwagę na relacje firmy z firmą. Oznacza to, że funkcje takie jak rekrutacja partnerów, zarządzanie umowami czy wsparcie marketingowe są głównie w sferze zainteresowania PRM.

PRM – przykłady

Niektóre popularne systemy PRM na rynku to Salesforce PRM, PartnerStack czy ZINFI. Te systemy oferują rozwiązania, które pomagają w zarządzaniu wsparciem dla partnerów, prowadzeniu programów partnerskich czy monitorowaniu wyników sprzedaży pośredniej. Wybór odpowiedniego systemu PRM zależy od specyfiki działalności i potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!