Czym są blockchain?


Blockchain to technologia umożliwiająca dzielenie się danymi w sposób zdecentralizowany. Dzięki niej dane transakcyjne z wielu źródeł mogą być łatwo gromadzone, integrowane i udostępniane. Dane są podzielone na wspólne bloki, które są połączone łańcuchem z unikalnymi identyfikatorami w postaci kryptograficznych haseł.


Blockchain zapewnia integralność danych z jednym źródłem, eliminując ich duplikację i zwiększając bezpieczeństwo. System blockchain zapobiega oszustwom i manipulowaniu danymi, ponieważ nie mogą być one zmienione bez zgody kworum stron. Księgę rachunkową blockchain można udostępniać, ale nie można jej zmieniać. Jeśli ktoś spróbuje zmienić dane, wszyscy uczestnicy zostaną zaalarmowani i będą wiedzieć, kto podjął taką próbę.


Na czym polega blockchain i jakie ma możliwości?

Technologia blockchain jest rozproszona, publiczna i niezmienna, więc umożliwia bezpieczne przechowywanie i udostępnianie informacji w sposób zdecentralizowany. Dzięki temu można ją wykorzystać do:

  • Kryptowaluty – blockchain zapewnia bezpieczną wymianę kryptowalut bez potrzeby pośrednictwa instytucji finansowych.
  • Smart contracts – automatyczne wykonanie umów i transakcji, co może znacznie usprawnić procesy biznesowe.
  • Głosowania i wybory – blockchain może służyć jako bezpieczna platforma do przeprowadzania wyborów i głosowań.
  • Przechowywanie dokumentów – bezpieczne przechowywanie dokumentów i informacji, które wymagają ochrony przed modyfikacją lub usunięciem.
  • Logistyka i łańcuch dostaw – blockchain umożliwia śledzenie i kontrolowanie przepływu towarów w łańcuchu dostaw, co może polepsza efektywność i przejrzystość procesów logistycznych.
  • Ochrona prywatności – blockchain może służyć do przechowywania informacji o tożsamości użytkowników w sposób bezpieczny i z zachowaniem prywatności.

Do czego można wykorzystać blockchain?

Blockchain jest szczególnie popularny w finansach ze względu na pieniądze i czas, które może zaoszczędzić firmom finansowym każdej wielkości. Eliminując biurokratyczną biurokrację, czyniąc systemy ksiąg rachunkowych w czasie rzeczywistym i zmniejszając opłaty dla stron trzecich, blockchain może zaoszczędzić największym bankom mnóstwo pieniędzy.

Podejmij słuszną decyzję

Załóż konto i przetestuj nasz system CRM za darmo!